Czwartek 28 marca
Anieli, Renaty, Kastora
RADOM aktualna pogoda

Zmiany skórne? Niepokojące znamiona? Koniecznie udaj się do dermatologa

Materiał partnera 2019-07-15 18:31:00

Każde, niepokojące zmiany, które ukażą się na skórze, powinny skłonić nas do konsultacji z dermatologiem. Niestety, często je bagatelizujemy i usiłujemy leczyć się sami za pomocą różnych specyfików, ogólnie dostępnych w aptekach. 

Zmiany skórne? Niepokojące znamiona? Koniecznie udaj się do dermatologa

Wysypka może przybierać różne postacie: bąbli, grudek, plam, pęcherzyków lub krostek, może swędzieć lub nie. Bywa objawem alergii lub występuje na skutek ugryzienia owada albo jako reakcja po zażyciu leku. W niektórych przypadkach jest wynikiem choroby ogólnoustrojowej, zarówno pochodzenia bakteryjnego, jak i wirusowego (np. ospy wietrznej, szkarlatyny, różyczki, rumienia zakaźnego, odry, półpaśca, zakażenia meningokokowego itd.). Dlatego tak ważne jest, aby sprawdzić u specjalisty, jakie są jej przyczyny, aby niepotrzebnie nie opóźniać procesu właściwego leczenia.

Czym zajmuje się dermatolog?

U dermatologa otrzymamy fachową diagnozę i skuteczną kurację przy wszelkiego rodzaju zmianach skórnych. Należą do nich: trądzik młodzieńczy, pospolity i różowaty, łuszczyca, wysypka i egzema, kurzajki, brodawki, liszaj itp. Pod fachowym okiem specjalisty łatwo również wyleczyć dolegliwości w postaci łamliwości paznokci, przetłuszczania się włosów, łupieżu oraz wypadania włosów. Dermatolog pomoże nam ponadto pozbyć się niechcianych „pamiątek” z wakacji w postaci świerzbu, wszy, czy grzybicy skóry i paznokci. Może też skutecznie zniwelować blizny powstałe po trądziku, czy wyleczyć atopowe zapalenie skóry, odparzenia i przebarwienia. Udzieli również skutecznych porad dotyczących pielęgnacji skóry wrażliwej, atopowej, tłustej, suchej, czy naczynkowej. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w artykule: „W jakich sytuacjach mogą nam pomóc dermatolodzy?".

Czerniak

Większość z nas posiada na ciele różne znamiona. Zazwyczaj mają one kulisty kształt i ciemną barwę. Ostatnio znacznie wzrosła zapadalność na czerniaka – nowotwór, który atakuje komórki barwnikowe skóry (melanocyty). Bardzo ważne jest wczesne wykrycie choroby, ponieważ ta szybko postępuje, dając przerzuty w obrębie węzłów chłonnych. Dlatego wszelkie zmiany na skórze, jakie wystąpią w obrębie znamion, powinien jak najszybciej obejrzeć dermatolog. Dotyczy to zaczerwienienia wokół znamienia, powiększenia jego średnicy, zmiany kształtu i zabarwienia, zaobserwowania świądu lub krwawienia. Lekarze zalecają, aby osoby poniżej 40. roku życia badały skórę u dermatologa co trzy lata, starsze – co roku, ci zaś, którzy mają dużą liczbę znamion, powinni się kontrolować co trzy miesiące.

Jak wybrać dobrego dermatologa?

Jeśli zdecydujemy się na prywatne leczenie, wybór odpowiedniego dermatologa może nie być wcale łatwy. Prywatne gabinety kuszą swoimi ofertami, niską ceną, krótkim czasem oczekiwania na wizytę, nowoczesnym wyposażeniem – po prostu „kolorowy zawrót głowy”. Najlepiej byłoby oprzeć się na opinii kogoś znajomego, który mógłby polecić specjalistę, nie zawsze jednak można go znaleźć. Bardzo pomocne są strony internetowe, które prezentują oferty gabinetów cieszących się dużą popularnością na rynku, zawierające opinie klientów oraz kwalifikacje i dorobki zatrudnianych w nich lekarzy. Wpisując hasło: „dermatolog w Warszawie", otrzymamy wiele wskazówek i cennych informacji dotyczących wyboru odpowiedniego dermatologa w stolicy i jej okolicach.

Warto nieraz skorzystać z droższej, ale rzetelnej oferty, niż ryzykować własnym zdrowiem, wybierając nieznanego lekarza o skąpym doświadczeniu, czy wątpliwych kwalifikacjach.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych