Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Lotnisko w Radomiu nawet na 10 mln pasażerów rocznie. Zapowiedź przetargu - poznaj szczegóły

Miasto, Samorząd, Polityka / 2018-08-09 09:33:00, aktualizacja: 2018-08-09 14:40:00

PPL zapowiada przetarg na prace projektowe dla nowego lotniska w Radomiu. Miałby powstać m.in. nowy terminal, zapewniający obsługę co najmniej 3 mln pasażerów rocznie, z możliwością zwiększenia przepustowości do 10 mln. Postępowanie obejmie także zaprojektowanie nowych dróg kołowania, płyt postojowych, budynków technicznych oraz układu drogowego z dworcem autobusowym.

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” wysłało do dziennika urzędowego Unii Europejskiej wstępne ogłoszenie informacyjne o zamiarze ogłoszenia przetargu na prace projektowe dla rozbudowy lotniska w Radomiu. Zamówienie byłoby podzielone na kilka części. Przetarg miałby ruszyć jeszcze w sierpniu.

Przedmiotem pierwszej części będzie wykonanie projektu budowlanego wraz z programem funkcjonalno-użytkowym dla dróg kołowania i płyt postojowych. Zakres prac będzie przewidywał nowe drogi kołowania łączące płytę postojową oraz płytę odlodzeniową z drogą startową, w tym dwie drogi szybkiego zjazdu, o łącznej powierzchni około 130 tys. m2. Konstrukcja nawierzchni ma umożliwiać kołowanie samolotów o literze kodu C bez ograniczeń oraz zapewniająca możliwość operowania samolotów kodu E.

Powierzchnię płyty postojowej określono na ok. 50 tys. m2. Ma ona pomieścić dziewięć stanowisk postojowych dla samolotów kodu C, dwa stanowiska postojowe kodu E oraz układ dróg serwisowych dwukierunkowych, pola odstawcze dla sprzętu GSE. Płyta do odladzania samolotów o powierzchni około 10 tys. m2 będzie obejmować dwa stanowiska kodu C i alternatywnie 1 stanowisko kodu E. W rejonie płyty odlodzeniowej ma zostać zaprojektowana infrastruktura przeznaczona do składowania środków chemicznych służących do odladzania i przeciwdziałania oblodzeniu oraz miejsca postojowe dla sprzętu do odladzania, wraz układem dróg serwisowych dwukierunkowych.

Projektant musi też przewidzieć oznakowanie poziomie, pionowe, oświetlenie nawigacyjne, zasilanie elektroenergetyczne i odwodnienie dla projektowanych dróg kołowania, płyt postojowych i odlodzeniowych.

Druga część zakłada wykonanie projektu budowlanego wraz z programem funkcjonalno-użytkowym dla towarzyszących obiektów kubaturowych. Przewidziano realizację parterowej hali utrzymania sprzętu lotniskowego o powierzchni całkowitej ok. 3 tys. m2 wraz z placem manewrowym o powierzchni ok. 6 tys. m2. Powstanie również budynek wielokondygnacyjny dla służb lotniskowych oraz centrum zarządzania kryzysowego o funkcjach operacyjnych i socjalnych o powierzchni całkowitej ok. 1,5 tys. m2, wielokondygnacyjny budynek Lotniskowej Straży Pożarnej, wraz z garażem, o całkowitej powierzchni około 1,5 tys. m2 i placem manewrowym o powierzchni około 2 tys. m2 oraz budynek parterowy o funkcjach socjalnych o powierzchni około 800 m2.

Projektant musi uwzględnić powstanie placu manewrowego oraz parkingu strefy dostaw, dla personelu oraz gości o powierzchni całkowitej ok. 7,5 tys. m2. Elementem inwestycji będzie również dwukierunkowa droga serwisowa o długości około 600 m.

Przedmiotem kolejnej części będzie wykonanie projektu budowlanego wraz z programem funkcjonalno-użytkowym w zakresie parkingów, dróg miejskich, miejsc postojowych i dworców. Projekt zakłada realizację wewnętrznego układu drogowego z dwoma wjazdami (wyjazdami) z systemem pobierania opłat, stanowiska Kiss&Fly, zadaszony dworzec autobusowy o powierzchni ok. 7 tys. m2, dwa parkingi terenowe krótkookresowe na około 800 pojazdów o powierzchni całkowitej 25 tys. m2, jeden parking długookresowy na około 3 tys. pojazdów o powierzchni 100 tys. m2, bramy wjazdowe z punktami kontroli bezpieczeństwa, ogrodzenie lotniska o długości ok. 5 km, drogi patrolowe o długości ok. 1,5 km, a także magazyn paliw lotniczych oraz dla pojazdów lotniskowych i lotniskową stację paliw o powierzchni ok. 2,5 tys. m2. Ponadto przebudowane zostaną ulice miejskie - Lubelska i Poranna - o długości ok. 1 km.

W ramach ostatniej części zostanie wykonany projekt budowlany wraz z programem funkcjonalno-użytkowym dla budowy terminala. Jednokondygnacyjny terminal pasażerski ma w ciągu roku obsługiwać co najmniej 3 miliony pasażerów rocznie, przy założeniu obsługi głównie ruchu czarterowego o dużej sezonowości. Wymagane jest zaprojektowanie ok. 30 stanowisk check-in, dziewięć ogólnodostępnych linii kontroli bezpieczeństwa, dziewięć poczekalni odlotowych oraz gate’ów, trzech karuzeli bagażowych. Z zadania wyłączony jest projekt sortowni bagażu, objęty oddzielnym opracowaniem.

Powierzchnia całkowita wynieść ma ok. 30 tys. m2. Ponadto projektant musi przedstawić wstępną, dosyć ogólną koncepcję dalszej modułowej rozbudowy strefy odlotów i przylotów, zapewniającej całkowitą przepustowość terminala na poziomie 10 milionów pasażerów rocznie.

autor: dm, rynek-lotniczy.pl

Wasze komentarze (29)

psychiatra
2018-08-12 22:12:00

PPL nie spieszczenie sie tak z tymi przetargami. Po wyborach zerwiemy tą haniebna umowę powołując się na stan psychiczny negocjatora.

rafał
2018-08-12 11:15:00

@skop. A ty co ? wizjoner ,wyrocznia ,prorok ,.a może najzwyklejszy w świecie oszołom.

skop
2018-08-11 18:17:00

@Edwin,@Grzegorz,@wyjdzie wam bokiem,....wszyscy jesteście żałośni w swoich próbach odwiedzenia radomian od ich słusznego dążenia do rozwoju ich miasta. Mieszkać w stolicy "chytrej baby" czy w stolicy komunikacyjnej Polski to chyba nie jest trudny wybór!!!

katon
2018-08-11 10:53:00

do - jojo. Lepianką to jesteś ty ,Myśle że jedyny twój majątek to gacie po starszym bracie ,więc nie porównuj się z ludzmi którzy posiadaja piekne posiadłosci wokół lotniska,bo ty nigdy nawet garażu się nie dorobisz

tomasz
2018-08-11 10:50:00

@ Radomianin .Braki w edukacji nie do nadrobienia .Najpierw były działki potem lotnisko .

Jojo
2018-08-11 06:07:00

Ci co pisza o zatyczkach do uszach to zwykli zazdrosnicy którzy mieszkają w lepiankach. Powstanie lotnisko i radom pójdzie do przodu. Będzie porównywany z duzy mi miastami jak Kraków Warszawa.

Radomianin
2018-08-10 20:04:00

Aerodyna z pomarańczowym pojęciem, działkę trzeba wiedzieć gdzie kupić to był czas na wtykanie nosa. Tam też bywam i jest jak przy lotnisku więc o co chodzi chciał ktoś działkę koło lotniska a boi się samolotów?

nn
2018-08-10 18:04:00

PROSIMY W RADOMIU O ŁADNY TARAS WIDOKOWY, BO TO, CO TERAZ JEST NA OKĘCIU TO PORAŻKA. LEPIEJ WIDAĆ Z GÓRKI I OD WIRAŻOWEJ :-)

aerodyna
2018-08-10 17:52:00

@Radomianin. Idalin ,to nie Janów, Małęczyn, czy Sadków,nie mówiąc o ul. Lotniczej,czy Porannej ,gdzie odległość od RSL ,DVOR ,itp. to 100-500 metrów. Co to za urządzenia i jaki mają wpływ wszystko co znajduje się w linii ich zasięgu poczytaj w specjalistycznych żródłach bo szkoda cennego czasu by ci to wyjasniać. Idalin to nie strefa oddziaływania lotniska więc nie wtykaj nosa w tematy o których nie masz pomarańczowego pojęcia.

Radomianin
2018-08-10 16:56:00

Mieszkam na Idalinie samoloty latają nad głową nikomu to nie przeszkadza, chyba tym nie radomiakom wszystko przeszkadza, komórki i telewizja nie chodzi, moj telefon działa na każdym lotnisku, ktoś to pisze takie dyrdymały to chyba z zazdrości, ja tylko chciał bym żeby to lotnisko powstał naprawdę, bo już dużo było obietnic.

obywatel
2018-08-10 13:00:00

radny kowalski to tylko szkoda dla Radomia. człowiek ktory tylko dba o wlasna dupe a zero zrobil dla miasta. a ze uciekaja z dzielnicy ktora lezy blisko pasa startwoego to mozna roznie tlumaczyc.

0
2018-08-10 12:55:00

hałas nic wiecej i miejsca pracy po znajomosci. juz to widze te tlumy.

gość
2018-08-10 11:00:00

A mnie się ten pomysł rozbudowy lotniska podoba i ch...

Pasażer
2018-08-10 09:13:00

Chyba myślałeś o pozwie, bo wniosek to możesz złożyć o świadczenie socjalne. Żebyś tylko aktualną datę wpisał. Pozdro dla wszystkich takich błaznów.

0
2018-08-10 06:27:00

Wniosek do sądu leży i czeka jak tylko zaczną samoloty latać mi nad domem.Pozdro dla dojnej zmiany.

Stary
2018-08-10 00:56:00

W czym problem, przecież to lotnisko to tylko kiełbasa wyborcza pisu. Poza tym, mieszkam w Radomiu od 60 lat i nie wiedziałem, że centrum miasta jest na Sadkowie. Swoją drogą miło, że miasto tak się rozwinęło.

Wyjdzie wam bokiem to lotnisko
2018-08-09 23:52:00

Już teraz w domach na Pruszakowie (tereny leżące na kursie podejścia do pasa) nie można wytrzymać, bo samoloty przelatują dosłownie co 5-10 minut, nawet teraz przed północą, na wysokości 100 metrów nad głowami. Nie wiem po co tak latają, może jakieś testy robią, tak jest już od miesiąca niemal codziennie. Hałas doprowadzający do szału, chwili spokoju człowiek nie ma we własnym domu nawet w nocy, po ciężkim dniu pracy. Mają gdzieś ciszę nocną, w tym kraju człowiek nie ma żadnych praw! Zobaczycie dopiero co będzie jak się regularne loty ciężkich maszyn pasażerskich zaczną, cały dzień i noc. Nawet uciec nie będziecie mieli dokąd, bo nikt od was domu albo mieszkania nie kupi, a wartość nieruchomości natychmiast spadnie o 80%. A strefę ograniczonego użytkowania pewnie wyznaczą tylko wokół samego lotniska, a cała reszta nie zobaczy nawet grosza odszkodowania. Dopiero wtedy zobaczycie jaki będziecie mieli koszmar. A pozytywów żadnych, bo na tym lotnisku znajdą pracę tylko pociotki aktualnie rządzącej partii.

kocham Radom
2018-08-09 22:31:00

Drodzy wyborcy PIS zapytajcie swojego najlepszego,najzdolniejszego,najładniejszego....itp. Radnego JAKUBA dlaczego Jego Rodzice lub On sam sprzedają nowiutki ładny domek usytuowany niedaleko lotniska.

grzegorz
2018-08-09 17:27:00

Jak to w Radomiu ,sami zwolennicy bo nie mają pojęcia co oznacza lotnisko w centrum miasta .Tydzień po rozpoczęciu lotów, wszyscy ci co teraz krzyczą głośno o rozwoju miasta będą protestować przeciwko temu lotnisku. Przestanie prawidłowo działać telefonia ,zacznie szwankować TV ,a przez 24 godzinny hałas wielu popadnie w depresje .

grzegorz
2018-08-09 17:27:00

Komentarz zablokowany.

 1 2 > 

Dodaj komentarz:

3 + 3 * 3 =

copyright © 2011 www.radom24.pl

obsługa techniczna: www.zaginionestudio.pl

Linki sponsorowane

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

ll

Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej