Czwartek 28 marca
Anieli, Renaty, Kastora
RADOM aktualna pogoda

Kameralne Lato - profilaktyka społeczna a edukacja filmowa [WIDEO]

dm 2018-08-08 08:47:00

Ogólnopolskie Spotkania Filmowe Kameralne Lato to jeden z najbardziej zaangażowanych społecznie festiwali filmowych w Polsce. W trakcie 11. edycji festiwalu realizowany był Mazowiecki Program Profilaktyki Społecznej. Jego celem było edukowanie, uświadamianie i uwrażliwianie na problemy społeczne, z wykorzystaniem atrakcyjnej metody dydaktycznej, jaką jest film.

Swój wyjątkowy charakter festiwal zawdzięcza niecodziennym partnerstwom m.in. z Komendą Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu oraz Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej, z którymi co roku realizowane są nowatorskie działania edukacyjne, promocyjne i artystyczne, propagujące w atrakcyjny sposób zagadnienia z zakresu profilaktyki społecznej.

Refleksja na trudny temat inspiracją dla filmu     

Od scenariusza do premiery w siedem dni - tak wyglądał w skrócie plan warsztatów. Młodzież z Mazowsza dyskutowała o skutkach nadużywania alkoholu z rówieśnikami z Francji, Węgier i Włoch. Efektem rozmów są spoty profilaktyczne, które posłużą w szerokiej kampanii społecznej m.in. zostaną zaprezentowane w szkołach przez policjantów.

- Szczególnie interesuje nas to, by młodzi ludzie nie eksperymentowali, nie sięgali po używki, ponieważ są to te substancje, które tak naprawdę zniewalają człowieka - wyjaśniał Artur Pozorek, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Warsztatowicze w twórczy sposób zobrazowali, że spożywanie alkoholu alienuje, a konsekwencje bywają bardzo poważne i nieodwracalne. Z filmów płynie również przestroga przed szukaniem akceptacji rówieśników poprzez prowokowanie niebezpiecznych sytuacji pod wpływem alkoholu. Wynika z nich też jasno, że mimochodem możemy stać się sprawcami lub ofiarami przemocy i przestępstw.

Wartością filmów jest ukazanie problemów społecznych językiem młodzieży, atrakcyjnym i zrozumiałym dla ich rówieśników. Produkcje zrealizowane w Radomiu można zobaczyć tutaj.

Mądra rozrywka dla całych rodzin

Kamerane Lato na tydzień przemieniło Radom w mazowiecką stolicę filmu. W tym roku wiele wydarzeń odbyło się w przestrzeniach i na ulicach miasta. Jednym z wydarzeń plenerowych było otwarcie festiwalu z paradą zabytkowych aut, kameralnym piknikiem filmowym i koncertem orkiestry policyjnej z Katowic.

- Kameralne Lato to mądra rozrywka dla całych rodzin, a wątki społeczne były nam podczas 11. edycji szczególnie bliskie - mówi Karolina Adamczyk, dyrektor festiwalu, dodając: - Już podczas pikniku otwierającego wydarzenie była okazja do poszerzenia wiedzy na temat filmu, spróbowania swoich sił w sportach czy wzięcia udziału w całej serii animacji oraz gier dla dzieci, przygotowanych wspólnie z funkcjonariuszami policyjnego Wydziału Prewencji.

Kino wychodzi na ulicę

Ideą Kameralnego Lata jest pokazywanie młodym ludziom, że na pozór odległy świat filmu w rzeczywistości jest czymś na wyciągnięcie ręki, że marzenia można realizować, a filmowe pasje rozwijać w kreatywny sposób. Popularyzacji nowoczesnej edukacji filmowej służy organizowany co roku w centrum Radomia profesjonalny plan filmowy.

W roku 2018 za sprawą rekonstruktorów historycznych, scenografii i rekwizytów cofnęliśmy się do lat 40. XX. wieku, do czasów okupacji niemieckiej. Anna Mucha i Marek Braun wcielili się w role konspiratorów i dokonali historycznego napadu na niemiecki bank. Celem organizatorów było przybliżenie świata filmu zgromadzonej publiczności i - w szerszej perspektywie - zainspirowanie młodych ludzi uczestniczących w projekcie do myślenia o przyszłości w branży filmowej, zaszczepienie w nich pasji i rozbudzenie artystycznych zainteresowań.

Tu można obejrzeć gotową scenę.

Niebo nad Radomiem

W ramach tradycyjnego cyklu pokazów plenerowych „Niebo nad Radomiem” zaprezentowano najnowszy obraz reżysera kinowego hitu „Bogowie” - Łukasza Palkowskiego. Zgromadzonej w centrum Radomia przy fontannach publiczności pokazano film „Najlepszy”, ukazujący zgubne skutki zażywania narkotyków. Film prezentuje prawdziwą historię Jerzego Górskiego, człowieka, który nadludzkim wysiłkiem woli podniósł się z największego dna. Dokonał czegoś, co niestety nie udaje się większości uzależnionych.

Profilaktyka od najmłodszych lat

Najmłodsi widzowie również mają swoje miejsce na Kameralnym Lecie. W ramach sekcji dziecięcej odbyły się cieszące się ogromną popularnością pokazy filmów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, połączone z warsztatami profilaktyki społecznej prowadzonymi wspólnie ze specjalistami z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu oraz ekspertami programu Filmoteka Szkolna.

Starszej młodzieży zaproponowano warsztaty ABC pracy przed kamerą, w ramach których Anna Mucha, Katarzyna Dorosińska, Adam Majewski, Łukasz Węgrzynowski, Marek Braun oraz Gerard Edery pracowali z uczestnikami nad technikami autoprezentacji, panowaniem nad ekspresją ciała i radzeniem sobie z tremą. Te ćwiczenia doskonale kształtują asertywną postawę - niezbędną w problemowych sytuacjach, chroniącą przed ryzykownymi zachowaniami.

Wychowanie za pomocą edukacji filmowej

Festiwalowi towarzyszyły rozważania nad rolą profilaktyki społecznej i edukacji w twórczości filmowej. W gronie organizatorów, pracowników instytucji publicznych, funkcjonariuszy Policji, trenerów edukacji filmowej, kulturoznawców, filmoznawców i twórców zastanawiano się nad tym, czy sam film to nie za mało? W jaki sposób profilaktyka społeczna zawarta w twórczości filmowej powinna być wkomponowana w program profilaktyczny? Jak opracować wartościowy, ustandaryzowany i skuteczny plan takich działań?

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych