Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Poseł Ruszczyk o budżetowych sporach: Brak logiki i jasności umysłu

Miasto, Samorząd, Polityka / 2018-02-08 11:55:00, aktualizacja: 2018-02-08 15:30:00

Gdyby to nie był rok wyborczy, rozmowy byłyby sensowniejsze. W tej chwili nie ma logiki, jest za to strategia na ogranie przeciwnika. Dużo więcej by się zbudowało, gdyby w zgodzie i bez zawziętości, bez negatywnych uczuć podejść do poszczególnych tematów. Wtedy jest jasność umysłów, wtedy można wymyślić każde rozwiązanie, które służyłoby mieszkańcom Radomia - tak o budżetowych sporach w parlamencie i w Radzie Miasta mówi w rozmowie z Radom24.pl poseł Leszek Ruszczyk (PO).

Leszek Ruszczyk

W Radomiu jesteśmy po budżetowym maratonie, przepychankach przy licznych poprawkach. Ale zacznijmy od budżetu państwa, który przeszedł spokojniej, ale oczywiście nie bez wzajemnych oskarżeń o niepopieranie poprawek dotyczących lokalnych inwestycji. Jak zwykle opozycja zarzucała posłom z partii rządzącej, że odrzuca ich poprawki dotyczące regionu i odwrotnie - parlamentarzyści PiS oskarżali posłów opozycji, że nie popierają budżetu, w którym są przecież lokalne wydatki i to często spore.

Takie prawo opozycji, by zgłaszać poprawki, a rządzących, aby realizować swoje pomysły. 

Każdy więc odgrywa swoją rolę - punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Ale proszę zwrócić uwagę, że od początku przebywania w Sejmie, wraz z innymi posłami PO z Radomia składamy poprawki do budżetu państw na inwestycje, na jakie miasta nie stać, które ciężko będzie mu samemu przeprowadzić. Mam tu na myśli m.in budowę pawilonu rehabilitacji, budowę alei Wojska Polskiego, czy rozbudowę radomskiego lotniska.

Te poprawki były zawsze odrzucane podczas sesji plenarnych, poza wyjątkowym głosowaniem w sali kolumnowej, gdzie praktycznie nikt nic nie głosował, a wszystko zostało odrzucone. Wcześniej poprawki były pojedynczo odrzucane. I tu mieliśmy pretensje do naszych kolegów z PiS-u, że nikt nawet nie wyszedł i nie powiedział - bo zresztą nie wolno im chyba było tego zrobić - dlaczego odrzucają poprawki lokalne, które tak naprawdę popierają.

W tegorocznym budżecie znalazły się wreszcie pieniądze na aleję Wojska Polskiego. Już w komisji zostały wprowadzone większością głosów PiS-u, i nie były już głosowane jako poprawka na sesji plenarnej. Natomiast wszystkie pozostałe nasze poprawki, jedna za drugą, zostały odrzucone.

Jakie to były poprawki?

Dotyczyły wydłużenia pasa startowego, budowy płyty postojowej na lotnisku, budowy pawilonu rehabilitacji, bo wszyscy wiemy, w jakim stanie są budynki przy ul. Giserskiej. Proponowaliśmy zakup karetek i remonty naszych szpitali. To najważniejsze poprawki, które przepadły - w sumie zabiegaliśmy o około 350 mln. Tylko remont Wojska Polskiego i Żółkiewskiego znalazł się w budżecie państwa. Uważam, że gdybyśmy nie byli konsekwentni w składaniu poprawek dotyczących tej inwestycji, to też posłowie PiS-u nie czuli by się tak zobowiązani, by ją wprowadzić do budżetu.

Rehabilitacji nie udało się zapisać do budżetu Państwa, ale PiS wprowadził to zadanie do budżetu miejskiego. Na początek 7 mln zł. To zdecydowanie za mało, by tę inwestycję przeprowadzić.

PiS nie zagłosował za tym, by przekazać na ten cel pieniądze państwowe, ale wyciąga je z kasy miasta. 50 mln zł, jakie co najmniej trzeba na tę inwestycję, to dla budżetu państwa żaden wydatek, lecz dla miasta to jest połowa rocznego budżetu na wszystkie inwestycje. Przy takim zadłużeniu, jakie obecnie mamy, to jest bardzo duży wydatek. Dlatego uważam, że źle się stało, że budżet państwa nie wziął budowy centrum rehabilitacji na swoje plecy. Jednak mimo to, musimy je wybudować dla naszych mieszkańców, bo dłużej w takich warunkach jak na Giserskiej leczyć się ludzi nie powinno.

Radni PiS, którzy tę poprawkę wprowadzili do budżetu miasta liczą, że w przyszłych budżetach państwa, czy Mazowsza znajdą się pieniądze na ten cel.

Też myślę, że ostatecznie w przypadku rehabilitacji będzie to finansowanie łączone. Trochę środków z budżetu miejskiego, trochę z samorządu województwa, raczej z funduszy unijnych.

I poseł Ruszczyk będzie o to zabiegał?

Zawsze będę lobbował u marszałka Mazowsza za sprawami Radomia i Ziemi Radomskiej. Robię to z chęcią, nie czekam na zaproszenie, aż ktoś mnie poprosi. Ostatnim tego przykładem jest unikatowa szkoła drzewna w Garbatce, której finansowanie przejął samorząd wojewódzki. Ale w przypadku budowy centrum rehabilitacji oczywiście trzeba zabiegać też o środki z budżetu państwa.

Jak tak słuchamy radomskich posłów, PiS czy PO, to dochodzimy do wniosku, że Wam wszystkim chodzi o to samo - rehabilitacja, lotnisko, drogi itd. Gdy jednak dochodzi do głosowań, już się rozmijacie. Czy Wy między sobą nie rozmawiacie o tym, żeby razem zorganizować fundusze na te najważniejsze inwestycje? Tylko ciągle się przepychacie, kto kogo wykiwa.

Gdyby to nie był rok wyborczy, rozmowy byłyby sensowniejsze. W tej chwili nie ma logiki, jest za to strategia na ogranie przeciwnika. Dużo więcej by się zbudowało, gdyby w zgodzie i bez zawziętości, bez negatywnych uczuć podejść do poszczególnych tematów. Wtedy jest jasność umysłów, wtedy można wymyślić każde rozwiązanie, które służyłoby mieszkańcom Radomia.

Ostatnia sesja Rady Miejskiej pokazała, że właśnie tego chłodnego rozumu zabrakło. Panował chaos, radni długo nie wiedzieli czy przegłosowali jeden program drogowy za 8 mln zł, czy dwa za 16 mln. Wielomilionowe kwoty pojawiały się i znikały - w poprawce na rehabilitację miało być 15 mln, zostało 7 mln. Dla zwykłego człowieka to ogromne kwoty, którymi radni po prostu żonglowali. 

Bo nie ma planowania strategicznego. Jeżeli chcemy wykonać zadanie za 50 mln, to wiadomo, że w pierwszym roku trzeba uzyskać wszystkie pozwolenia, zrobić projekty - i na to nie potrzeba dużych kwot. Jednak w tym samym czasie powinniśmy zabiegać o pozostałe potrzebne pieniądze, gdzie tylko się da. I z tego co wiem, miasto to robi.

Ta sesja pokazała niespójność opozycji. Przez trzy lata wszystko pasowało, wszystko było w zgodzie przegłosowywane, każdy budżet. Czwarty rok - wyborczy, pokazał, że nagle niektórzy radni się obudzili i dopiero teraz chcą realizować wielkie potrzeby mieszkańców, w tym również w swych okręgach. Gdyby to było przygotowane w zgodzie, profesjonalnie to przypuszczam, że wszyscy - mieszkańcy i radni byliby zadowoleni.

 

autor: Marek Wiatrak

Wasze komentarze (30)

0
2018-02-12 14:04:00

Ludzie zobaczcie< kogo wybraliście?

mex
2018-02-12 10:27:00

Dzisiaj nadszedł czas by pan Ruszczyk ruszył na podbój UE. Jest wystarczająca ilość frajerów w mieście by na niego zagłosowali

teacher
2018-02-09 11:01:00

Panie Ruszczyk czy to prawda, ze miał pan trudności w ukończeniu szkoły podstawowej?

mateusz
2018-02-09 10:03:00

Bardzo dobre pytanie do posła Ruszczyka o byłego asystenta Marcina Kacę?Ciekawe jak sie posel czuje po tej politycznej zmiany warty z PO na PiS?

po
2018-02-09 09:41:00

jasnosc umyslu, panski wyglad ala dyzma mowi o wszystkim, nie zapomne panskiego komentarza gdy byles pan prezesem pks radom z nadani apartyjnego, pytanie dlaczego pks ma straty dopowiedz, bo autobusy maja duze przepaly

0
2018-02-09 07:50:00

Panie Ruszczyk jasności umysłu to panu brakuje. Celuje pan w UE jak kumpela Ewa?

0
2018-02-08 23:21:00

Ruszczyk nic nie zrobił za czasow Kopacz dla Radomia. A teraz sukcesy Pisu i zjednoczonej prawicy przypisuje sobie.l

Rks
2018-02-08 22:48:00

Taka jest prawda że PO nic i PIS jak narazie nic niezrobili, mamy tylko jak narazie dobrych prezydentów Kosztowniak był dobry i Witkowskijes t również dobrym prezydentem,tylko partyjni radni to takie badziewie jest że szok.a Wójcik obraża wszystkich i mnie również bo popieram prezydenta .

Po9
2018-02-08 22:45:00

Kiedy będzie tramwaj w Radomiu? Panie Pośle Kiedy?

Radom
2018-02-08 22:07:00

PiS nic nie zrobil dla Radomia, PO nic nie zrobiło dla Radomia, dla mieszkańców. Gdzie są te 8.000 tys miejsc pracy??????? No gdzie się pytam???? i nie mam na myśli prace za 6,50 zł , 8 zł ,12 zł bo to możesz Pan sobie wsadzić.....ale TY PANIE RUSZCZYK to już nie ROBISZ

Ustronie
2018-02-08 22:05:00

Panie Ruszczyk, kup se pan pole pod Skaryszewem i zajmij się pan ziemią. Nic Pan żeś nie zrobił dla Radomia dla Ustronia, dla nas dla mieszkańców tak pięknego miasta jakim jest Radom. Nic PO dla Radomia nie zrobiło, nawet wtedy kiedy Pani Kopacz była Premierem!!! tak słabo Ci to poszło jak z radomskiem PKS'em.

Era
2018-02-08 22:01:00

Witkowski rozlicz sie z 70 milionów które przekazałeś na lotnisko . To są pieniądze publiczne i masz obowiązek sie z nich rozliczyć . Coś sie z nimi stało ?

Sverin
2018-02-08 20:32:00

Nie wypowiadam się nt poziomu intelektualnego tego pana bo jaki jest koń każdy widzi. Ale mam nadzieję że dla równowagi Wiatrak zaprosi teraz jakiegoś posła z PiS.

123
2018-02-08 19:58:00

Bardziej zakłamanych ludzi niż w pisie nie było nie ma i nie będzie w żadnej innej partii

Patriota
2018-02-08 17:57:00

Jak dobrze,że ta fałszywa Platforma odejdzie od władzy w Sejmiku Mazowsza i w Radomiu.Nie mogę się doczekać.

Śmiechnasali
2018-02-08 16:54:00

Logik się znalazł z jasnym umysłem.

123
2018-02-08 16:48:00

Widać trochę Platfusów pisze w godzinach pracy magistratu. Piszcie sobie jeszcze kilka miesięcy i sio na wyspy. Tylko zabrać ze sobą zakłamańca , wielkiego chama i leninowskiego pyszałka

o
2018-02-08 15:51:00

I po co pan śmieci we własnym gnieździe, kiedy i tak tam brudów już dość .To wyrażny nie początek a środek końca .....

v
2018-02-08 15:41:00

Pan poseł też wie, że będą wybory, a tu nie dosyć, że budżet nie taki jak zaplanowano(kasy na wybory nie będzie) to jeszcze białych murzynów do prowadzenia kampanii pana posła nie ma.

Ha ano
2018-02-08 15:36:00

Hej pisiory dziś tłusty czwartek , Karnawał a u Was humory jak na miesięcznicy pod krzyżem te zjawy i zmory. Radom za PO się bawi, za pIS się tylko umartwiał

 1 2 > 

Dodaj komentarz:

3 + 3 * 3 =

copyright © 2011 www.radom24.pl

obsługa techniczna: www.zaginionestudio.pl

Linki sponsorowane

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

ll

Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej