Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Za zamkniętymi drzwiami. Wreszcie poważne rozmowy o budżecie Radomia

Miasto, Samorząd, Polityka / 2018-01-20 10:27:00, aktualizacja: 2018-01-20 18:00:00

Po tygodniach przepychanek władze miasta i radni opozycji usiedli wreszcie do merytorycznych rozmów o budżecie. W piątek wieczorem, w siedzibie Rady Miasta, bez udziału mediów odbyło się spotkanie przedstawicieli opozycji z wiceprezydentami Radomia. To pierwszy poważny krok do uchwalenia budżetu przed końcem stycznia, co uchroni miasto przed budżetem narzuconym przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

Obcięcie wydatków o 26 milionów zł, a dodatkowe inwestycje na 18 milionów - tak w skrócie wygląda propozycja 16 radnych opozycji (PiS, niezależnych i SLD) do wciąż nieuchwalonego budżetu Radomia na 2018 r., który przedstawili wiceprezydentom miasta. Na spotkaniu radnych reprezentowali: Dariusz Wójcik, Marek Szary, Adam Bocheński, Robert Fiszer, Mirosław Rejczak (wszyscy z PiS) i radni niezależni: Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz, Marcin Kaca i Andrzej Sobieraj. Ze strony władz miasta byli wiceprezydenci: Karol Semik, Konrad Frysztak, Jerzy Zawodnik.

Jak się dowiedzieliśmy, radni zaproponowali długą listę poprawek. W sferze nowych wydatków zaproponowali wprowadzić do budżetu 15 mln zł na budowę oddziału rehabilitacji szpitala przy ul. Tochtermana. Na liście wydatków do usunięcia z budżetu największą pozycją jest przebudowa parkingu przed tym szpitalem, wraz z remontem ulic Lekarskiej i Tochtermana.

- Przedstawiliśmy nasze wstępne przemyślenia. Przekazaliśmy, że widzimy redukcję wydatków o 26 milionów i jednocześnie wprowadzenia nowych zadań na kwotę około 18 milionów. To by dało zmniejszenie deficytu o 8 milionów złotych - powiedział nam po spotkaniu Marek Szary. Jak poinformował, radni zadali też szereg szczegółowych pytań dotyczących budżetu, poprosili o szczegółowe odpowiedzi na następnym spotkaniu w poniedziałek.

Co jest na liście oszczędności? - Tego jest mnóstwo, kilkadziesiąt propozycji. Mogę tylko zdradzić, co chcemy wprowadzić do budżetu. Z tych największych inwestycji to budowa oddziału rehabilitacji. Wnioskujemy o 15 milionów i jednocześnie chcemy by trwały poszukiwania środków zewnętrznych na ten cel. Chcemy tez wprowadzić zakup karetki pogotowia i wkład własny na następną karetkę, którą będziemy chcieli zdobyć z rezerwy celowej premiera - wyjaśnił Marek Szary.

- Przede wszystkim cieszę się z faktu, że radni przeczytali budżet i że w dniu 19 stycznia zaczęli zadawać pytania dotyczące budżetu. Na część tych pytań odpowiedzieliśmy, na pozostałe będziemy odpowiadać w najbliższych dniach - powiedział nam po spotkaniu wiceprezydent Konrad Frysztak. Jak wyjaśnił, wiceprezydenci usłyszeli, "które inwestycje radnym się nie podobają lub uważają za zbędne dla mieszkańców". - Tu z zaskoczeniem przyjmuję likwidację zadania pt. Przebudowa parkingu i ulic Lekarskiej oraz Tochtermana. To zadanie istotne, o którym się mówiło od wielu, wielu lat. To jest koszt 4 mln w sumie, z tego połowa w tegorocznym budżecie. To jest główna inwestycja, którą radni wskazali do usunięcia z budżetu - stwierdził wiceprezydent Frysztak.

- Dziś ogólnikowo usłyszeliśmy o tych zadaniach, które będą propozycją radnych do budżetu. Dokładnie te zadania mamy poznać na spotkaniu w najbliższy poniedziałek. Wtedy się do tego szczegółowo odniesiemy, głównie do tematu rehabilitacji, w kontekście tego, czy posiadamy dokumentację i na jakim etapie miasto jest przygotowane do realizacji tej inwestycji.

Jeszcze raz podkreślę - cieszę się, że radni przeczytali budżet, zadają pytania i mamy partnera do rozmowy. Spotkanie przebiegło w atmosferze pracy. Praca i jeszcze raz praca - powiedział wiceprezydent Frysztak.

- Podeszliśmy z wielką nadzieją do spotkania z wiceprezydentami. Tych poprawek jako radni niezależni zgłosiliśmy co najmniej kilkanaście, a wspólnych z radnymi PiS i SLD, na pewno kilkadziesiąt. Wszystkie poprawki są ważne, bo wszystkie będą służyć mieszkańcom. Na pewno zależy nam na zakupie karetki i doposażeniu karetki, ale też na inwestycjach drogowych, czyli alei Wojska Polskiego i trasie N-S. Podpisujemy się też oczywiście pod środkami na centrum rehabilitacji - powiedziała nam w imieniu radnych niezależnych, Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz.

Radna na swoim Facebooku skomentowała też wypowiedź wiceprezydenta Frysztaka: "Jestem zbulwersowana dzisiejszą wypowiedzią Wiceprezydenta Frysztaka po dzisiejszym spotkaniu w sprawie budżetu na 2018 rok. Cytuje: "Cieszę się ze radni przeczytali budżet”. Czy Pan uważa ze radni wcześniej nie zapoznali się z projektem budżetu? Ja już nawet nie wiem co mam powiedzieć i jak to skomentować? Jedyne co wypadałoby napisać to BRAK KOMENTARZA!!!"

Aby budżetu nie narzuciła naszemu miastu RIO, powinien być on uchwalony do 31 stycznia. Warto o to walczyć, bo zazwyczaj budżety RIO pozbawione są wydatków inwestycyjnych, co powoduje stagnację w rozwoju miasta. Ponieważ Radę Miasta, która budżet uchwala, należy zwołać z 7-dniowym wyprzedzeniem, ostatnim terminem na jej zwołanie w ostatnim dniu miesiąca jest najbliższa środa, 24 stycznia. Czy radnym i władzom miasta uda się do tego czasu osiągnąć konsensus w sprawie budżetu akceptowalnego przez obie strony? Najbliższe spotkanie w tej sprawie w poniedziałek.

 

autor: cir

Wasze komentarze (60)

ooo
2018-01-20 13:40:00

Usuwając z budżetu przebudowę parkingu przy szpitalu oraz ul.Lekarskiej i Tochtermana może będą poszukiwane środki z Unii lub z innych projektów aby nie obciążać budżetu miasta

xxyyzz
2018-01-20 13:35:00

Jak Wiceprezydent K. Frysztak mógł powiedzieć, "cieszę się ze Radni przeczytali budżet". To jest tragiczne osoba na stanowisku powinna się trzy razy zastanowić nim coś powie. NIe powinno się tak odnosić do nikogo świadczy to tylko o jednym o braku szacunku.

nowy
2018-01-20 13:32:00

Dobrze że wszyscy się spotkali aby porozmawiać. Zastanawiające gdzie jest jeden Radny niezależny p. D.Chłopicki któremu nie podobał się budżet a teraz nie uczestniczy w spotkaniach. Nie był również na konferencji i nic nie wniósł do dyskusji. Wydaję się, że powinien być aktywny jak jego koleżanka i kolega z byłego PO a gdzieś przepadł. Może pojawi się w poniedziałek kto wie i zechce coś przedstawić. Jak się powiedziało A to trzeba ...

111
2018-01-20 13:32:00

Dlaczego chcecie usunąć z budżetu przebudowę parkingu przy szpitalu oraz ul.Lekarskiej i Tochtermana' przecież mieszkańcy czekali na tę inwestycje przez wiele lat i przez jakieś osobiste niezrozumiałe ambicje chcecie wykreślic te inwestycje z budżetu? Na jesieni wyborcy wam za to podziękują

Obserwator
2018-01-20 13:27:00

Cham chamem zostanie do końca życia. Pan Frysztak kulturą osobistą nigdy nie grzeszyl ale też niestety i mądrością. Szkoda, ze innych ocenia podług siebie myśląc, że skoro on czegoś nie zrobił to inni pewnie podobnie. No chyba, że czytając propozycje budżetu niewiele z tego zrozumiał, co jest jak najbardziej możliwe.

Artek
2018-01-20 13:15:00

GDZIE BYLI RADNI PiS PRZEZ OSTATNIE 3 MIESIĄCE KIEDY BYŁ CZAS NA UCHWALANIE BUDŻETU DLA MIESZKAŃCÓW RADOMIA !?!

321
2018-01-20 12:47:00

A takie moje propozycje: 1. obciąć wydatki na prowizoryczna naprawę Placu Jagiellońskiego, zamiast tego zrobić go docelowo w przyszłej kadencji; 2. obciąć wydatki na program utwardzania dróg dojazdowych, zamiast tego zrobić ten parking pod szpitalem, z którego co dzień korzysta masa ludzi z całego miasta, a tych utwardzonych nikt poza paroma mieszkańcami przyległych działek, których można na palcach dwu rąk policzyć; 3. obciąć wydatki na MPU - i tak nic nie robią i do końca tej kadencji nie będą robić, bo Witkowski niczego już nie planuje.

Robert
2018-01-20 12:45:00

Nie zagłosuję już na PiS robią sobie jaja z mieszkancow. Polityczne przepychanki ważniejsze są dla nich od dobra miasta. Jeszcze ten parking na Lekarskiej. Ale przecież radni mają wypasione SUVy i mogą jeździć po tych wertepach.

cześć
2018-01-20 12:41:00

1mln zl na film klecha chcecie dac a wykresilicie przebudowe parkingu na lekarskiej? To jeat chore.zrezygnujcie z ozdob świątecznych na rzecz przebudowy lekarskiej i tochtermana.apeluje do was

0
2018-01-20 12:34:00

Jeśli Ktoś słuchał obrad Rady dot. budżetu zorientował się, że nie było dyskusji merytorycznej, tylko wyciąganie "brudów" i rozgrywki personalne/partyjne. Faktycznie wniosek nasuwał się taki, że chyba Radni nie znają szczegółów budżetu albo budżet jest najmniej istotną sprawa.

0
2018-01-20 12:29:00

Witkowski to wielki człowiek, bo za cenę przyjaźni z Frysztakiem i Tyczyńskim jest gotów poświęcić budżet, miasto, a nawet swoje stanowisko.

1
2018-01-20 12:02:00

Chcemy dokładnie wiedzieć, co pisiory proponują wykreślić, czego nie chcą dla Radomia

0
2018-01-20 12:01:00

Gdyby pis poważnie traktował mieszkańców to już dawno złożyłby swoje poprawki. Dlaczego dopiero teraz? Zmarnowane 2 miesiące.

Legionista
2018-01-20 11:58:00

Kondzio specjalista od rowerów. Wtajemniczeni wiedza o co chodzi. A może ma jeszcze jakiś rowerek do sprzedania....

akurat
2018-01-20 11:53:00

Robią sobie kpiny z wyborców. Trzeba to zapamietać i usunąc to towarzystwo POPIS w nadchodzacych wyborach.

0
2018-01-20 11:52:00

Opozycja powinna olać ten budżet i tyle w temacie. Ten pseudo prezydent to sie do niczego nie nadaje a jego świta to juz kompletne dno.....co widać w tym artykule. Ignorant i tyle widac ich tj. PO podejscie do tematu. Zamiast zabiegać o poparcie to cwaniakują. Myślą ze radni maja podnosic rece kiedy oni chcą. Niestety....ale.nie maja wiekszosci i musza sie kajać i płaszczyć a za takie teksty to powinni olać ten pseudo budzet jeszcze bardziej.

0
2018-01-20 11:29:00

Jak Frysztak mógł powiedzieć, "cieszę się ze radni przeczytali budżet". Wciąż lekceważy ich maksymalnie i nic nie wskazuje na to, że przestanie. Szanujący się prezydent nie tolerowałby takiej sytuacji. To dowód, że Witkowski nie nadaje się na kierownika, nie mówiąc o prezydencie dużego miasta.

DS
2018-01-20 11:25:00

Usunięcie przebudowy skrzyżowania i parkingu na Tochtermana/Lekarskiej ? To jak strzał w kolano. Rozumiem, że radni zawsze wjeżdżają na te lepsze parkingi na terenie szpitala ale normalny zjadacz chleba musi parkować na tych górach i dolinach. Przejazd na skrzyżowaniu od ulicy podwalnej w godzinach szczytu to mordęga dla każdego kierowcy. Jeśli nie wejdzie ten projekt do budżetu to więcej nie zagłosuję na PiS w Radomiu...

123
2018-01-20 11:12:00

Wiceprezydent Frysztak jest zatrudniony przez Miasto, przez Radomian dostaje za to 12 000 zł ( Dwanaście tysięcy złotych) pensji miesięcznie. Może wreszcie weźmie się do pracy zamiast obrażać Radnych -wybranych w wyborach przedstawicieli mieszkańców

KOCHAM PiS
2018-01-20 10:53:00

Komentarz zablokowany.

 < 1 2 3

Dodaj komentarz:

3 + 3 * 3 =

Ostatnie artykuły:

copyright © 2011 www.radom24.pl

obsługa techniczna: www.zaginionestudio.pl

Linki sponsorowane

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

ll

Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej