Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Jan Pszczoła: Będę głosował przeciwko budżetowi

Miasto, Samorząd, Polityka / 2018-01-09 13:58:00, aktualizacja: 2018-01-09 20:05:00

Sesja Rady Miasta została zwołana na 15 stycznia. W porządku obrad najważniejszym punktem jest oczywiście drugie głosowanie nad uchwaleniem budżetu na 2018 rok. - Na pewno zagłosuję przeciw - zapowiada radny Jan Pszczoła, który przy pierwszym głosowaniu wstrzymał się, a jego głos okazał się języczkiem u wagi. W punkcie obrad znalazł się też wniosek o przyjęcie przez radę stanowiska w sprawie ukarania dyrektora kancelarii prezydenta, Mateusza Tyczyńskiego.

Jan Pszczoła

Dariusz Wójcik  (PiS), przewodniczący RM - tak jak zapowiedział wcześniej, a poinformował dziś media, zwołał sesję na pierwszy dzień ferii zimowych. Wraz z radnym Janem Pszczoła (SLD) przygotował też stanowisko z wnioskiem o ukaranie dyrektora Tyczyńskiego. Poparło go jeszcze czterech radnych: Adam Bocheński, Jerzy Pacholec, Andrzej Sobieraj, Marek Szary. Jak piszą, czują się "zażenowani zachowaniem i działaniem" dyrektora Tyczyńskiego, które "stały się niedopuszczalne”.

Chodzi głównie o głośną sprawę listu, który kancelaria prezydenta rozesłała e-mailem do radomian głosujących w budżecie obywatelskim, a zawierającym numery telefonów radnych, którzy nie poparli budżetu miasta na 2018 r. Do jego uchwalenia zabrakło jednego głosu. Niektórzy radni uznali to za ich szkalowanie, a Dariusz Wójcik wystąpił do Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych o zbadanie listu pod kontem złamania ustawy o danych osobowych.

- Nie chodzi tylko o list. Nazwano mnie w mediach podpalaczem Radomia. Nie mogę sobie na to pozwolić, by tak mnie obrażano - powiedział nam Jan Pszczoła, który w pierwszym głosowaniu nad budżetem jako jedyny wstrzymał się od głosu, a jak się okazało do jego uchwalenia zabrakło jednego głosu.

Jak powiedział nam radny, rozmawiał na temat wypowiedzi Mateusza Tyczyńskiego z prezydentem Radosławem Witkowskim. - Wystarczyłoby, aby prezydent publicznie powiedział, że z ust jego podwładnego padły niefortunne słowa, lub coś w tym stylu. Niestety nie zrobił tego. Teraz na słowo "przepraszam" jest już za późno, bo dyrektor kancelarii dalej w mediach podtrzymuje swe wypowiedzi - stwierdził radny.

Jakiej kary radny chce dla Mateusza Tyczyńskiego? - Nie mogę panu prezydentowi nic sugerować. Może pana dyrektora przełożyć przez kolano, pogrozić rózgą. Najważniejsze, aby wyciągnął jakieś konsekwencje - odpowiedział radny.

Jan Pszczoła uważa, że nie można tej sprawy łączyć, z tym jak będzie głosował w sprawie budżetu. - Szanowałem, szanuję i będę szanował pana prezydenta. Przez lata popierałem pomysły jego i Platformy. Wtedy nikt nie mówił, że wstąpiłem do PO, a dziś, jak nie poparłem mówią, że się do PiS zapisałem. Byłem, jestem i będę w SLD, i już dziś mogę powiedzieć, że będę głosował przeciw budżetowi - deklaruje radny.

Podając powód, Jan Pszczoła wyjaśnia: - 900 tysięcy złotych na film pt. "Klecha" to będą pieniądze zmarnowane. Nakręcą film, którego nikt nie pójdzie oglądać. Chyba, że młodzież zagonią, ale wtedy pośpi ona w kinie, bo teraz młodzi czegoś innego oczekują. To jest prawie milion złotych, które można wydać w mieście na bardziej potrzebne rzeczy, które w mieście zostaną, a nie na film, który pójdzie leżeć na półkach. I żeby było jasne, nie jestem przeciw Kościołowi, niektóre w Radomiu nawet pomagałem budować - stwierdził Jan Pszczoła.

Przypomnijmy, że poprawka wprowadzająca 900 tys. zł na film "Klecha" została już do budżetu wprowadzona przed pierwszym głosowaniem nad całością budżetu. Zdaniem przewodniczącego Wójcika, nie trzeba jej już drugi raz głosować.

PiS zapowiedział zgłoszenie kolejnych poprawek, od których uzależnia swe ewentualne poparcie dla budżetu przygotowanego przez prezydenta. Są wśród nich 15 mln zł na nowy oddział rehabilitacji szpitala miejskiego i 5 mln zł na kierunek lekarski UTH.

- Jeśli chodzi o finansowanie szkolnictwa wyższego, to prezydent miasta ma związane ręce, bo może realizować tylko te zadania, które są w ustawie o samorządzie terytorialnym - powiedział Radosław Witkowski i dodał: - Finansowaniem szkolnictwa wyższego w Polsce, zajmuje się państwo i to w pierwszej kolejności ministerstwo powinno zagwarantować finansowanie dla kierunku medycznego

W sprawie oddziału rehabilitacji, miasto wciąż zabiega o znaczące finansowanie inwestycji z funduszy europejskich. Radni PiS zapowiadają, że to nie wszystkie poprawki. Pozostałe mają dotyczyć bezpieczeństwa i edukacji. W razie nie uchwalenia budżetu do końca stycznia, przygotuje go za radnych Regionalna Izba Obrachunkowa. Rada jednak wciąż będzie mogła uchwalić swój budżet, gdy tylko znajdzie się większość gotową go poprzeć.

 

autor: cir, mawi

Wasze komentarze (62)

mieszkaniec
2018-01-15 10:00:00

Jakie zablokowanie inwestycji? Inwestycje będą wykonywane z taką różnicą, że nie będzie dalszego zadłużania miasta. Witkowski chce zaciągnąć kredyt na 50 mln!!!!

Gołąb Pocztowy z Grójca
2018-01-13 10:06:00

Ok, będzie głosował przeciwko budżetowi. W takim układzie jaki budżet ma do zaproponowania w zamian ?

mlody
2018-01-12 11:09:00

Taa zarąbiste powstrzymanie od niegospodarności jest pozbawienie miasta budżetu i zablokowaniu na rok inwestycjii

Staś
2018-01-12 10:54:00

Do Lena Droga pani Leno (a może drogi panie Janie) jeśli to Pan Pszczoła tak dba o gospodarność i chodzi mu tylko o tą jedna pozycję to niech zrobi tak jak to ktoś tu na forum zaproponował tzn niech postawi warunek że zagłosuje za budżetem jeśli Prezydent wycofa ta dotację z budżetu, jak na razie kwestia filmu to jest próba wytłumaczenia się przed wyborcami pana Pszczoły dlaczego naraża swoich wyborców na rok stagnacji

Lena
2018-01-12 10:30:00

Do Staś....Drogi panie pan Jan Pszczoła próbuje powstrzymać niegospodarność naszych władz. Wydanie prawie 1 mln złoty z publicznych pieniędzy na jakiś film który jest nam do niczego nie potrzebny to jakaś porażka. Wydaje mi się że można je spożytkować na jakiś lepszy cel....Pozdrawiam

rad
2018-01-11 21:17:00

jeśli Panu radnemu zależy tylko na tej jednej pozycji tzn dotacje do filmu,to niech zaproponuje Panu Prezydentowi - zagłosuje za budżetem jeśli dotacja zostanie wycofana z projektu budżetu. Stawiam 100/1 że nawet jeśli Prezydent by to zrobił to radny Pszczoła i tak nie zagłosuje za budżetem

Staś
2018-01-11 21:14:00

Do Lena. Droga Pani rozsądnie to by było nie narażać miasto na brak budżetu i stagnacje.

Dziadek mróz
2018-01-11 17:17:00

Prawidlowo zadne 900 tys na jakis film jak ktos ma to finansowac to niech zrobi to kuria bo film o ksiedzu... po drugie Pan prezydent i tak do konca roku nie dotrwa bo przegra w wyborach wlasna partia mu nie pomoze za brak szacunku a Pan Tyczynski jak inni z otoczenia prezydenta ciagna go w dol i szkodza mu i zeby nie bylobnie jestem z pisu ani nie popieram pisu obiektywnie oceniam co sie dzieje w miescie

Kupiec
2018-01-11 14:29:00

Pszczole też PiS coś obiecał?? Ktoś coś?

Lena
2018-01-11 14:20:00

Do Staś...........To nie wymówka pana radnego drogi panie tylko rozsądna decyzja pana Pszczoły którą ja w pełni popieram i mu za to gratuluje........tak trzymać panie radny.

0
2018-01-11 13:49:00

Z teho całego bałaganu najbardziej powinien być zadowolony prezydent. Będzie mógł powiedzieć, że on nie mogł nic zrobić w mieście, bo mu pis i Pszczoła nie dali.

staś
2018-01-11 13:41:00

Do Lena. jak najbardziej zgadzam się że dotacja na ten film to marnowanie pieniędzy tylko że to nie jest powód żeby robić taką rewolucje jak nie przegłosowanie budżetu i przykładać się do stagnacji w mieście. Obawiam się moja droga że to jedynie wymówka pana radnego

Lena
2018-01-11 12:07:00

Brawo panie radny..........marnowanie pieniędzy z budżetu na jakiś kiepski film,który z góry jest skazany na porażkę ....... lepiej przeznaczyć te pieniądze na coś bardziej pożytecznego dla miasta.....brawo tak trzymać..:)

df
2018-01-11 09:59:00

Komentarz zablokowany.

0
2018-01-11 09:58:00

O tym jakim pan Witkowski jest prezydentem świadczy między innymi to, że nie ma poparcia większości rady miejskiej i to nawet nie wśród opozycji ale i wśród radnych PO.

jaga
2018-01-11 08:35:00

Trzeba być niedorobionym, żeby twierdzić, ze Witkowski to dobry prezydent. Przeciętny Radomianin nie jest w stanie wymienić choć jednej jego zasługi dla miasta.

bronek
2018-01-10 20:46:00

- O - to ja wiem że ty akurat to będziesz mówił że trzy lata zmarnowane, nie dziwi mnie to. Musisz jednak sobie wyobrazić że są w Radomiu ludzie którzy twierdzą że to dwie poprzednie kadencje były zmarnowane. Nie zmienia to faktu że nie zagłosowanie za budżetem będzie zwykłą złośliwością nie służącą niczemu ani nikomu skierowaną przeciw Prezydentowi, a pieniądze na Wojska Polskiego oddać będzie trzeba, bo budżet uchwalony przez RIO będzie pozbawiony wszelkich nowych inwestycji

0
2018-01-10 15:55:00

Bronku zwyczajnie oplatasz bzdury. Żadnych pieniędzy nie trzeba będzie oddawać, a co do zmarnowanego roku, to się zgadzam, ale ja dodałbym do niego jeszcze poprzednie trzy lata.

bronek
2018-01-10 11:34:00

,,O" Co innego jest nie zgadzanie się opozycji z projektem budżetu rządzącego prezydenta, a co innego jest działanie destrukcyjne takie jakie mamy teraz. W poprzednich kadencjach niezagłosowanie PO za budżetem nie pociągało za sobą żadnych konsekwencji, mieliście większość i można było pokazać bezkarnie swój sprzeciw bo i tak budżet został przegłosowany co innego jest teraz mimo zapewnień z waszej strony że nic złego się nie stanie doskonale wiecie że to będzie zmarnowany rok dla miasta (między innymi pieniądze na Wojska Polskiego trzeba będzie oddać). Gdybyście byli rozsądnymi ludźmi to można powiedzieć - nie podoba nam się ten budżet bo ... ale zagłosujemy za niego żeby miasto i jego mieszkańcy nie stracili

bronek