Czwartek 25 kwietnia
Jarosława, Marka, Elwiry
RADOM aktualna pogoda

Będziemy gonić czołówkę Europy w zakresie elektromobilności

dm, portalsamorządowy.pl 2017-07-29 16:00:00

Polska będzie realizować projekt „Efektywność energetyczna przez rozwój elektromobilności w Polsce”. Docelowo mamy dogonić takie państwa jak Niemcy, Francja czy Norwegia.

Na razie mamy w Polsce tylko ok. 150 stacji ładowania. Foto: pixabay

Rozpowszechnianie idei elektromobilności, przygotowanie metodyk wspierania jej rozwoju w Polsce, analiza wpływu wprowadzenia floty samochodów elektrycznych na systemy elektroenergetyczne, jak również na zmiany środowiskowe – takie są niektóre założenia podpisanej umowy na realizację projektu „Efektywność energetyczna przez rozwój elektromobilności w Polsce”. Umowę podpisali Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy.

- Świat stawia na elektromobilność. Połączenie odnawialnych źródeł energii z transportem o napędzie elektrycznym jest rozwiązaniem, które z definicji eliminuje niską emisję i zachowuje wszystkie elementy strategii zrównoważonego rozwoju, którą resort środowiska traktuje jako priorytet – powiedział Paweł Sałek, wiceminister środowiska i pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej, który uczestniczył w podpisywaniu umowy.

W Polsce zainteresowanie elektromobilnością jest coraz większe, lecz dzieli nas jeszcze spory dystans do czołówki europejskiej – krajów takich jak Niemcy, Anglia, Francja, Holandia oraz Norwegia. W każdym z nich zainstalowanych jest już po kilka tysięcy punktów ładowania, natomiast liczba samochodów elektrycznych waha się od 80 tys. do 150 tys. W Polsce punktów ładowania jest raptem około 150, natomiast samochodów elektrycznych jest niecałe dwa tysiące.

- Instytut Ochrony Środowiska, jako pierwsza polska jednostka naukowo-badawcza przeprowadzi kompleksową analizę i wyda zalecenia wdrożeniowe w zakresie rozwoju elektromobilności w Polsce. Takie metodyczne podejście jest konieczne by zagwarantować dalszy dynamiczny rozwój innowacyjnych technologii transportowych – powiedział dr inż. Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego.

Projekt zostanie zrealizowany przez IOŚ – PIB wraz z Instytutem Elektroenergetyki i Instytutem Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej, Wydziałem Elektrycznym Politechniki Częstochowskiej oraz norweskim partnerem – firmą Green Business Norway.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych