Sobota 20 kwietnia
Agnieszki, Czesława, Amalii
RADOM aktualna pogoda

Nawet 200 pieców węglowych do likwidacji. Będą kolejne dotacje

dm 2017-03-20 15:50:00

Znów będą dotacje na likwidację pieców węglowych. W tym roku miasto przeznaczy na ten cel pół miliona złotych. Średnie dofinansowanie dla jednego gospodarstwa domowego wyniesie około 5 tysięcy złotych. Nabór wniosków planowany jest na kwiecień.

Po likwidacji rządowego programu Kawka, miasto postanowiło samo pomóc osobom chcącym wymienić piec węglowy na inne źródło ciepła. - Zainteresowanie wymianą pieców węglowych na inne sposoby ogrzewania jest bardzo duże. Dlatego, mimo iż rządowego programu Kawka już nie ma, postanowiliśmy przeznaczyć na ten cel pieniądze z naszego budżetu. Robimy to przede wszystkim w trosce o stan powietrza, bo to w dużej mierze decyduje o jakości życia w mieście. Mam jednocześnie nadzieję, że samorządy nie pozostaną osamotnione w tych działaniach i na nowo zostanie uruchomiony jakiś rządowy program, który pomoże dbać o jakość powietrza - mówi prezydent Radosław Witkowski.

Projekt uchwały w sprawie dotacji na wymianę pięców węglowych na ekologiczne źródła energii trafił już do Biura Rady Miejskiej. - Na każde zlikwidowane palenisko będzie przysługiwała dotacja w kwocie 200 złotych. Kolejne 200 złotych wnioskodawca otrzyma za każdy kilowat zainstalowanej mocy cieplnej nowego, ekologicznego źródła. Wydział Ochrony Środowiska szacuje, że zlikwidowanych zostanie około 150-200 pieców, a poszczególne gospodarstwa domowe otrzymają średnio około 5 tysięcy złotych - tłumaczy wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

W 2014 i 2015 roku, dzięki dotacjom z rządowego programu Kawka oraz pieniądzom z budżetu miasta zostało zlikwidowanych prawie 600 pieców węglowych, które zostały zastąpione innymi systemami grzewczymi. Kwota jaką miasto otrzymało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska to ponad 2,5 miliona złotych. Połowa to dotacja, a połowa - niskooprocentowana pożyczka. W efekcie zredukowano emisję pyłów o 24 tony rocznie i szkodliwych gazów o ponad 1800 ton rocznie.

Działania miasta zostały bardzo dobrze ocenione przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, który w zeszłym roku zaproponował wykorzystanie pieniędzy, które pozostały jeszcze z 2015 roku. Obietnica opiewała na prawie milion złotych dotacji i milion złotych pożyczki. Jednak ostatecznie, bez podania przyczyn Narodowy Fundusz odmówił przekazania pieniędzy.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych