Piątek 29 marca
Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
RADOM aktualna pogoda

Nagroda im. Witolda Gombrowicza z mecenasem

dm, UM Radom 2017-01-23 16:16:00

Druga edycja Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza ma Mecenasa. Jest nim Jarosław Krzyżanowski – prezes i współwłaściciel firmy QFG. Zdecydował się przekazać 50 tys. zł.

Nazwisko Mecenasa ogłoszone zostało podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w Muzeum Witolda Gombrowicza. Jak podkreślił Tomasz Tyczyński, sekretarz Kapituły Nagrody: - Jarosław Krzyżanowski jest przedsiębiorcą, który nie tylko osiąga sukcesy w biznesie, ale jest też osobą wielu pasji, w tym - co nas cieszy najbardziej - jest nałogowym czytelnikiem. Uwielbia przekraczać granice i zaskakiwać, nas od paru już lat zaskakuje życzliwością i hojnością.

Mecenas wyjaśnił, dlaczego zdecydował się zaangażować w II edycję Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza: - Już dość długo współpracujemy z Muzeum Witolda Gombrowicza. To bardzo ciekawa placówka, a sam Gombrowicz jest znany na całym świecie. Poza tym staramy się wspierać region i chcemy być firmą odpowiedzialną społecznie. Chcemy wspierać takie przedsięwzięcia na tyle, ile możemy - mówił Jarosław Krzyżanowski.

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza staje się znaczącym ogólnopolskim wyróżnieniem kulturalnym. Potwierdza to zlecony przez Prezydenta Radomia raport pokazujący efekty marketingowe wydarzeń kulturalnych i społecznych, zorganizowanych przez miasto i instytucje z nim związane. Raport określa zasięg przekazu o wydarzeniu do odbiorcy medialnego oraz tzw. ekwiwalent reklamowy wydarzenia. W przypadku Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza ekwiwalent ten wyniósł ponad 1 300 000 złotych, przy nakładach około 140 000 złotych.

- Na sesji Rady Miejskiej przekonywałem radnych, że warto zainwestować w Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza. Kultura jest doskonałym nośnikiem promocji dla naszego miasta, a Radom to świetne miejsce do rozpoczęcia kariery. W oparciu o takie wydarzenia jak nagroda powinniśmy budować radomską kulturę. Po pierwszej edycji przeanalizowaliśmy te dane i doszliśmy do wniosku, że było to bardzo udane przedsięwzięcie. Tym bardziej cieszę się, że tak szybko udało się znaleźć mecenasa dla tej nagrody - dodał prezydent Radosław Witkowski.

Na zgłoszenia do tej edycji Nagrody organizatorzy czekają do końca stycznia 2017 roku. Dotychczas przysłano 55 książek. Nazwiska nominowanych do drugiej edycji poznamy w czerwcu, a laureata w pierwszy weekend września 2017 roku.

Przypomnijmy, że nagrodę w 2015 roku ustanowił Prezydent Radomia, a współorganizowana jest przez Muzeum Witolda Gombrowicza (oddział Muzeum Literatury). Nagrodę otrzymują pisarze debiutanci: za pierwszą lub drugą książkę napisaną prozą artystyczną w języku polskim. Patronat Honorowy nad Nagrodą sprawuje Rita Gombrowicz.

Kapituła, pod przewodnictwem prof. Jerzego Jarzębskiego, pierwszych laureatów wskazała we wrześniu 2016 roku. Są nimi: Weronika Murek i Maciej Hen.

Obok prof. Jarzębskiego kapitułę tworzą: prof. Ewa Graczyk, prof. Józef Olejniczak, Justyna Sobolewska, Anna Kałuża, Zofia Król oraz Zbigniew Kruszyński.

Rangę Nagrody wyznacza także jej wymiar finansowy: laureat otrzymuje 40 000 zł.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych