Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Będzie wniosek CBA o wygaśnięcie mandatu prezydenta Radomia

Miasto, Samorząd, Polityka / 2017-01-11 22:22:00

Taką informację podał dziś serwis cba.gov.pl. To efekt kontroli działalności prezydenta Radosława Witkowskiego jako członka rady nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy i odpowiedź na jego dzisiejsze oświadczenie, w którym przyznał, że stał się ofiarą ataku politycznego z użyciem służb specjalnych. Po Lublinie i Łodzi, Radom jest kolejnym miastem, w którym CBA rozpoczyna procedurę odwołania prezydenta.

Obszernie o sprawie pisaliśmy tutaj. CBA poinformowało dziś, że zakończyło kontrolę przestrzegania przez Radosława Witkowskiego w latach 2014 – 2016 zakazów zawartych w art. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, czyli tzw. ustawy antykorupcyjnej, a także kontrolę prawidłowości i prawdziwości składanych przez niego oświadczeń majątkowych w zakresie tych zakazów.

- Funkcjonariusze CBA ujawnili, że Prezydent Witkowski wbrew zakazowi zasiadał  w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy sp. z o.o. - czytamy na cba.gov.pl 

Dalej czytamy wyjaśnienie, że zgodnie z przepisem art. 4 ustawy antykorupcyjnej, osoby podlegające ograniczeniom antykorupcyjnym w okresie sprawowania funkcji (m.in. prezydenta miasta, burmistrza, wójta) nie mogą zasiadać w organach spółek prawa handlowego. Wyjątek od tej zasady ustanawia art. 6 ust. 1 ustawy antykorupcyjnej.

CBA wyjaśnia, że w okresie zasiadania Radosława Witkowskiego w radzie nadzorczej (styczeń-kwiecień 2015) Skarb Państwa posiadał w Rolno-Spożywczym Rynku Hurtowym S.A. (spółka powołująca Prezydenta do organu nadzorczego) 26,37% kapitału zakładowego, a więc Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A. nie mógł powołać Prezydenta Radomia do rady nadzorczej, nie powodując przy tym złamania przepisów antykorupcyjnych przez Radosława Witkowskiego.

W celu sprawdzenia możliwości skorzystania przez Radosława Witkowskiego z tych wyłączeń przeanalizowano także status Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego SA, jako jedynego wspólnika spółki z o.o., do której organu został powołany Prezydent Radomia. Zgodnie z zapisami art. 156 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tj. Dz.U. z 2016 r., poz. 1578, z późn. zm.) „w spółce jednoosobowej jedyny wspólnik wykonuje wszystkie uprawnienia przysługujące zgromadzeniu wspólników, a w art. 215 § 1 „Rada nadzorcza składa się co najmniej z trzech członków powoływanych i odwoływanych uchwałą wspólników”. - Powołująca spółka (właściciel sp. z o.o.) nie spełniała, w chwili powoływania Witkowskiego do organu, warunków opisanych w art. 6 ustawy antykorupcyjnej, a co za tym idzie, nie może być mowy o objęciu Prezydenta zwolnieniem spod zakazów art. 4 ustawy - stwierdza CBA.

Dalej czytamy: Warto zaznaczyć, że odmowa podpisania protokołu kontroli przez Radosława Witkowskiego nie stanowi przeszkody do realizacji ustaleń kontroli, nie zmienia bezspornych ustaleń CBA. Zgodnie z zapisami ustawy antykorupcyjnej oraz kodeksu wyborczego naruszenie zakazów antykorupcyjnych przez prezydenta miasta powoduje wygaśnięcie jego mandatu.

Centralne Biuro Antykorupcyjne zapowiada, że w ciągu kilku dni skieruje wniosek do Rady Miasta Radomia o wygaszenie mandatu prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. CBA wniesie także o przedstawienie informacji o sposobie i zakresie realizacji wniosku o stwierdzenie wygaśnięcia mandatu prezydenta z powodu nieprzestrzegania przez niego przepisów ustawy antykorupcyjnej.

Prawnicy: Prezydent miał prawo zasiadać w radzie nadzorczej spółki

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

autor: cir, cba.gov.pl

Wasze komentarze (31)

Morał
2017-01-15 22:02:00

Zobaczymy co powie sąd. Jak jest w porządku to czego tu się bać? Chyba że nie jest. Nikt kto zarabia zgodnie z prawem nie oddaje pieniędzy.

Morał
2017-01-15 22:00:00

Od tego jest CBA żeby takie przypadki ujawniać. Nikt nie stoi ponad prawem.

srodkowopomorzanin z Radomia do ks15
2017-01-12 21:02:00

Właśnie czytając wypowiedzi takich jak ty,czy rozmawiając z ludźmi twojego pokroju zachwyconych kurduplem który oprócz polityki nic w życiu jak dla mnie nie dokonał,coraz bardziej przekonuje mnie Korwin Mikke i jego postulat żeby zlikwidować demokracje,bo 2 takich "geniuszy" jak ty ma więcej do powiedzenia niż 1 inteligentny profesor.

Ja
2017-01-12 20:57:00

Ja też wstąpię do PO i KOD. Będę miał więcej pieniędzy z puszki niż ksiądz zbierze na tacę, nie będę musiał płacić alimentów, na śniadanie będę jadł ośmiorniczki, a moje dzieci nie będą musiały konkurować o stanowiska prawnicze z innymi dziećmi bo będą je dziedziczyły w ramach ?zamkniętych rodzinnych kast prawniczych?. A jak dostanę się do zarządu to może w nagrodę dostanę DUŻĄ KAMIENICĘ. Po co mi jakiś tam prezes Jarek. Choć jak widać woli koty to jednak zachowuje się jak pies ogrodnika, sam w ?łapę? nie weźmie i innym nie da. Zaraz wywalił by mnie na ?zbity pysk? jak Hofmana, Kamińskiego i Rogackiego i za co!!!!!!!!!! Tylko za to, że chłopcy chcieli trochę zaoszczędzić na transporcie do Madrytu, aby potem się trochę wypić wódeczki i się zabawić. Czy nie uważacie, że jest to nienormalne. Ja sądzę, że jest to skandal, skandal, skandal!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ks15
2017-01-12 11:24:00

do kici do roboty ,a skamlanie ci nic nie pomorze ,mną prezesik nie kieruje tylko rozsądek ,i ja nikomu koryta nie zawdzięczam bo sam na nie pracuję i nie należę do pis ale umiem oddzielić dobro od zła ,złodzieja oszusta od normalnego człowieka i nie oglądam już tvn .Pozdrawiam cię i ziej dalej jadem i na nic ci to nie pomoże

Wszyscy politycy to kłamcy i złodzieje
2017-01-12 11:14:00

Czy to będzie Kosztowniak ( PiS ) czy to będzie Witkowski ( PO ) dla mnie wszyscy politycy to kłamcy i złodzieje. Kosztowniak zatrudnił komucha Wikińskiego w RTBS w radzie nadzorczej to pewnie i Radzia też w potrzebie nie opuści. Radom potrzebuje w samorządzie ludzi nowych i uczciwych a takowych nie ma już od lat.

Ręce opadają
2017-01-12 11:01:00

Jest kłamczucha smoleńska jest i kłamca majątkowy. To żeś się nam Panie świetnie zaprezentował. Przejdzie pan do historii.

kicia
2017-01-12 10:55:00

Cały PiS ma coś wspólnego z San Escobar: nie istniejecie. Jesteście tylko małymi karakanami, które wykonują polecenia prezesika z kompleksami. Won z Radomia!

0
2017-01-12 10:55:00

Ty z galaktyki stary odgrzewany kotlet na niskim nie robi wrażenia.

ks15
2017-01-12 10:55:00

I po co to skamlanie, co myślicie że prawo jest dla biedoty ,a kanciarzy i złodziej nie dotyczy ,dla nich jest inne prawo .Przecież witkowski wiedział że jest w spółce skarbu państwa i za to brał kasę ,a potem się zorientował ,albo ktoś z kolesi go ostrzegł że będzie dym ,a teraz robi z siebie męczennika .A tak na prawdę t przestańcie gdakać na ten pis,wystarczy zobaczyć co się dzieje w sejmie ,walka o demokracje kodu,po,swetru czy wy myślicie że naród jest taki głupi i nie odróżni dobra i zła ,a dowód to ostatnie wybory,chyba ludzie jasno się wyrazili.Pozdrawiam tych na stołkach co jeszcze siedzą

Pazera
2017-01-12 10:45:00

Pazera na pieniądze to cecha charakterystyczna dla peło. I to nie pis i nie służby a pazernoś zgubiła Witkowskiego

Swojak
2017-01-12 10:33:00

Ciekawe kto będzie komisarzem ?

Dawno dawno temu .... w odległej galaktyce
2017-01-12 10:29:00

Artykuł pochodzi z tygodnika " Do Rzeczy " nr 41 pt. "Dwaj Panowie G " strona 9 - " Wielka czystka w radomskim PiS. Sam prezes Jarosław kazał wyrzucić z partii pięciu prominentnych dygnitarzy ? w tym szefa miejscowych struktur, wiceprezydenta miasta i jakichś tam radnych. A jak wiadomo, Radom to PiS-owska stolica Polski. Prezydent miasta Andrzej Kosztowniak przyleciał w te pędy do Warszawy, aby błagać Jarosława o miłosierdzie. Warował przed gabinetem prezesa osiem godzin. Udało mu się uratować jednego tylko z wyrzuconych radnych. O co poszło? O poważną politykę. Źli ludzie mówią, że o przekręty z gruntami miejskimi, czym zainteresowani ponoć są już siepacze z CBŚ czy innego CBA. Pierwszy wniosek z tej historii jest taki, że ludzie z radomskiego PiS to poważne osoby, bo co to za samorząd, gdzie nie ma przewałów. To dobra wiadomość dla radomian. Zła jest taka, że prezydent Kosztowniak nie jest osobą wytrwałą. Łatwo bowiem obliczyć, że gdyby poczekał przed gabinetem jeszcze 32 godziny, to uratowałby całą piątkę. Osoby nieodpowiedzialne opowiadają, że oszczercze podejrzenia padły też na prezydenta Kosztowniaka. I był nawet w PiS pomysł, aby wycofać go z wyborów. Zastąpić go miała ? yes, yes, yes ? Marzena Wróbel. Niestety, już za późno na takie zmiany. Smuteczek. "

sdfs
2017-01-12 09:41:00

jak owołja witkowskiego, co zrobi michalska-wilk trzeba sie pakowac z radpecu

do Do xyz
2017-01-12 09:24:00

Hahaha a PiS ma tak szerokie kadry, że nawet do rządu wybierają osoby pokroju Waszczykowskiego, a co dopiero im zostaje w samorządach :D

Do xyz
2017-01-12 09:14:00

Nawet nie macie kandydata na przewodniczącego rady miejskiej. Ale te otwarte konkursy w waszym wykonaniu: to jest piękne

:)
2017-01-12 09:14:00

każde oświadczenie majątkowe kończy się formułą: ?Powyższe oświadczenie składam świadomy(a), iż na podstawie art. 233 § 1 Kodeksu Karnego za podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy grozi kara pozbawienia wolności?. Artykuł 233 § 1 KK mówi, że za składanie fałszywego oświadczenia, co jest równoznaczne ze składaniem fałszywych zeznań, grozi kara do 3 lat więzienia.

xyz
2017-01-12 09:11:00

Pracujecie tylko dlatego, że Witkowski jest normalnym człowiekiem i poglądy polityczne odgrywają najmniejszą rolę, a nie jak Kosztowniak, wpadł z siekierą i wszystkich by zwolnił bez względu na wykształcenie i wiedzę. Bo w PiS liczy się tylko partyjna przynależność!

Do xyz
2017-01-12 08:49:00

Po co mamy się doklejac? My nadal pracujemy w UM i spółkach, bo w PO nie było dobrych kadr.

Wety
2017-01-12 08:11:00

Kowalski już zapomniał kto mu skręcał meble z Ikei

 1 2 > 

Dodaj komentarz:

3 + 3 * 3 =

Ostatnie artykuły:

copyright © 2011 www.radom24.pl

obsługa techniczna: www.zaginionestudio.pl

Linki sponsorowane

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej