Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Prezydent Witkowski po kontroli CBA: To kolejny polityczny atak na samorząd z użyciem służb specjalnych

Miasto, Samorząd, Polityka / 2017-01-11 10:15:00, aktualizacja: 2017-01-11 15:30:00

Prezydent Radomia odrzuca zarzuty Centralnego Biura Antykorupcyjnego i nie podpisał protokołu pokontrolnego. - Byłem obiektem kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Odmówiłem podpisania protokołu pokontrolnego. Nie zostały w nim uwzględnione przedstawione przeze mnie oczywiste fakty, które przeczą postawionym przez biuro tezom – oświadczył prezydent.

Radosław Witkowski podczas dzisiejszego briefingu

Jak informowaliśmy wczoraj, CBA bada sprawę członkostwa Radosława Witkowskiego w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy, pod kątem ustawy antykorupcyjnej ograniczającej prezydentom możliwość zasiadania we władzach spółek prawa handlowego. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Agenci CBA uznali, że w okresie zasiadania przez Radosława Witkowskiego w radzie nadzorczej ŚRH, spółka ta nie należała w co najmniej 50% do Skarbu Państwa i dlatego prezydent Radomia złamał przepisy ustawy. Radosław Witkowski twierdzi, że było wręcz przeciwnie i podczas dzisiejszego briefingu prasowego wygłosił oświadczenie, w którym nie zgadza się z tymi zarzutami. Poniżej jego treść.

Oświadczenie Prezydenta

Szanowni Państwo! 

Byłem obiektem kontroli CBA. Odmówiłem podpisania protokołu pokontrolnego. Nie zostały w nim uwzględnione przedstawione przeze mnie oczywiste fakty, które przeczą postawionym przez Biuro tezom. Agenci twierdzą, że zasiadając w Radzie Nadzorczej Świętokrzyskiego Rynku Hurtowego zostały naruszone przepisy ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. W ich ocenie Skarb Państwa nie był większościowym udziałowcem spółki, która mnie powołała. Jest to nieprawdą, gdyż Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. przenosiła własność tych akcji na rzecz Skarbu Państwa.

Moje działanie w tej sprawie było zgodne z prawem, a fakt zasiadania w radzie nadzorczej był powszechnie znany. Znalazło się to w moim oświadczeniu majątkowym.  

Gdy sprawa zasiadania w radzie nadzorczej wzbudziła kontrowersje, że poświęcam na to czas, który powinienem poświęcić miastu zrezygnowałem i dla zamknięcia tej sprawy oddałem wszystkie zarobione tam przez 4 miesiące pieniądze - jedenaście tysięcy dziewięćset czterdzieści cztery złote i 16 groszy. Uznałem, że od samorządowca wymaga się więcej, a prezydent miasta musi skupiać się wyłącznie na sprawach mieszkańców.

Niestety, dziś to agenci CBA, a nie niezawisły sąd decydują o wyniku postępowania, które wszczęli. Jednak już dziś zapowiadam, że wykorzystam wszystkie możliwe środki prawne.

Jestem przekonany, że po Lublinie i Łodzi to kolejny polityczny atak na samorząd z użyciem służb specjalnych. Centralne Biuro Antykorupcyjne na podstawie nieprawdziwych twierdzeń podejmuje próbę pozbawienia mnie mandatu Prezydenta Miasta. Mandatu, który otrzymałem od mieszkańców Radomia, wygrywając demokratyczne wybory. 

Najbliższe tygodnie i miesiące zdecydują więc nie o losie moim jako Prezydenta Miasta, ale o przyszłości nas wszystkich. O tym, kto ma prawo decydować o Radomiu. Będzie to walka o to, kto ma prawo wyboru gospodarza miejsca w którym żyjemy, wyboru kierunku rozwoju. Czy decyzje podejmować będziecie Państwo - mieszkańcy Radomia - czy zapadać one będą ponad głowami wyborców w zakulisowych grach z użyciem służb specjalnych.

Na koniec chciałbym zapewnić mieszkańców Radomia, że zarówno urząd, jak i prezydent miasta będą pracować normalnie. Zrobię wszystko, żeby działania Biura nie wpłynęły negatywnie na funkcjonowanie miasta.

Kwestia interpretacji:

Dopytywany przez dziennikarzy prezydent wyjaśnił, że kontrola CBA rozpoczęła się kilka miesięcy temu, protokół przekazano mu kilku tygodni temu. - Przedstawiłem do protokołu swoje uwagi oparte na aktach prawnych, ale nie zostały uwzględnione przez kontrolujących - powiedział prezydent.

Jak wyjaśnił Radosław Witkowski, sprawę większościowych udziałów Skarbu Państwa była przez niego badana w momencie podejmowania decyzji o przystąpieniu do rady nadzorczej ŚRH. - Zasięgałem również opinii niezależnych prawników, wszyscy przychylali się do interpretacji, że ŚRH jest spółką kontrolowaną przez Skarb Państwa. Dziś, po dwóch latach CBA wraca do sprawy i przedstawia własną interpretację. Tak jak powiedziałem, użyję wszystkich środków prawnych żeby to wyjaśnić - stwierdził Radosław Witkowski.

Był dochód, czy nie?

W oświadczeniu majątkowym - w rubryce dotyczącej dochodu uzyskanego z ŚRH prezydent Witkowski wpisał O PLN. Zapytaliśmy czy, mimo zwrócenia pieniędzy do kasy ŚRH, nie powinien jednak wpisać ponad 11 tys. zł, które wcześniej otrzymał? - Oświadczenie majątkowe, zgodnie z przepisami prawa wypełnia się na dzień 31 grudnia. Jeśli chodzi o termin 31 grudnia 2015 r. - to na ten dzień z ŚRH nie osiągnąłem żadnego dochodu, gdyż jest on potwierdzany przez PIT od pracodawcy, a ja takiego PIT-a nie otrzymałem - odpowiedział włodarz naszego miasta.

Biuro Prawne UM: Prezydent miał prawo zasiadać w radzie nadzorczej spółki

Do sprawy będziemy wracać.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

autor: mawi

Wasze komentarze (111)

ok
2017-01-14 16:13:00

Jeśli spółka miała 50% Skarbu Państwa to Witkowski powinien mieć zdany egzamin do rad nadzorczych (A jak wiemy go niema), może jest radcą prawnym lub doktorem nauk prawnych lub ekonomicznych?? Także nie. TO na jakiej podstawie prawnej mógł być powołany do spółki skarbu państwa. A więc na pewno ta spółka nie miała 50% udziałów skarbu państwa bo jak by miała to Witkowskiego by nie powołali.

?
2017-01-12 22:52:00

Panie Prezydencie głowa do góry można przegrać bitwę ale nie wojnę

ms
2017-01-12 21:23:00

Suski car Radomia:)cieszmy się :)będą pomniki :)brawo

PO, PiS, PSL, SLD, Nowoczesna...- to jedno szam
2017-01-12 11:29:00

Komentarz zablokowany.

Wszyscy politycy to kłamcy i złodzieje
2017-01-12 11:12:00

Czy to będzie Kosztowniak ( PiS ) czy to będzie Witkowski ( PO ) dla mnie wszyscy politycy to kłamcy i złodzieje. Kosztowniak zatrudnił komucha Wikińskiego w RTBS w radzie nadzorczej to pewnie i Radzia też w potrzebie nie opuści. Radom potrzebuje w samorządzie ludzi nowych i uczciwych a takowych nie ma już od lat.

Kotek
2017-01-12 10:32:00

No to mleko się rozlało. Pewnie nastąpi rozliczenie Witkowskiego za finansowanie działalności Portu Lotniczego Radom z pieniędzy podatników i społek radomskich.

Dawno dawno temu..... w odległej galaktyce
2017-01-12 10:31:00

Artykuł pochodzi z tygodnika " Do Rzeczy " nr 41 pt. "Dwaj Panowie G " strona 9 - " Wielka czystka w radomskim PiS. Sam prezes Jarosław kazał wyrzucić z partii pięciu prominentnych dygnitarzy ? w tym szefa miejscowych struktur, wiceprezydenta miasta i jakichś tam radnych. A jak wiadomo, Radom to PiS-owska stolica Polski. Prezydent miasta Andrzej Kosztowniak przyleciał w te pędy do Warszawy, aby błagać Jarosława o miłosierdzie. Warował przed gabinetem prezesa osiem godzin. Udało mu się uratować jednego tylko z wyrzuconych radnych. O co poszło? O poważną politykę. Źli ludzie mówią, że o przekręty z gruntami miejskimi, czym zainteresowani ponoć są już siepacze z CBŚ czy innego CBA. Pierwszy wniosek z tej historii jest taki, że ludzie z radomskiego PiS to poważne osoby, bo co to za samorząd, gdzie nie ma przewałów. To dobra wiadomość dla radomian. Zła jest taka, że prezydent Kosztowniak nie jest osobą wytrwałą. Łatwo bowiem obliczyć, że gdyby poczekał przed gabinetem jeszcze 32 godziny, to uratowałby całą piątkę. Osoby nieodpowiedzialne opowiadają, że oszczercze podejrzenia padły też na prezydenta Kosztowniaka. I był nawet w PiS pomysł, aby wycofać go z wyborów. Zastąpić go miała ? yes, yes, yes ? Marzena Wróbel. Niestety, już za późno na takie zmiany. Smuteczek. "

loop
2017-01-12 10:27:00

...w okresie zasiadania Radosława Witkowskiego w radzie nadzorczej (styczeń-kwiecień 2015) Skarb Państwa posiadał w Rolno-Spożywczym Rynku Hurtowym S.A. (spółka powołująca Prezydenta do organu nadzorczego) 26,37 % kapitału zakładowego, a więc Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A. nie mógł powołać Prezydenta Radomia do rady nadzorczej nie powodując przy tym złamania przepisów antykorupcyjnych przez Radosława Witkowskiego.

zzzzzzz
2017-01-12 07:56:00

Posługujemy się nazwiskami innych, szeregowych pracowników? No gratulacje, Pan Szary, Pan Ścibor i Pan Kowalski czyli klasa sama w sobie :) Radomska elita SPOD GOŁĘBNIKA.

do Prawo
2017-01-12 07:55:00

Pisior na pewno nie oddałby pieniędzy. I dlatego prezydent ma szacunek u ludzi

do Prawo
2017-01-11 23:46:00

Dlaczego wielu działaczy PiS mówi o prezydencie z PO - ,,tymczasowy zarządca miasta".Nie rozumiem tej afery o co chodzi? Koniec ,,cichej koalicji" PO-PIS w naszym mieście?

Prawo
2017-01-11 23:27:00

Skoro wszystko było legalne?? To czemu Prezydent Witkowski nagle po 4 miesiącach rezygnuje z zasiadanie w radzie i odał podobno legalnie zarobione pieniądze. Dziwne!! Chyba coś jednak nie tak.

Jerzy
2017-01-11 23:12:00

Za dobrze szło Witkowskiemu to trzeba było nasłać CBA na niego...

Ela
2017-01-11 23:11:00

Spokojnie Panie Prezydencie prosze sie nie poddawać ! Radomianie są za Panem !!!

123
2017-01-11 22:49:00

zarabiał przez 4 miesiące przeciętne wynagrodzenie z IV kw 2014 czyli 4* 4138,58 zł.=16554,32 zarobił brutto i tyle miał obowiązek wpisać do oświadczenia majątkowego. Podaje że zwrócił niecałe 12 tyś - czyli skłamał w oświadczeniu pisząc że zarobił 0 zł. A może ZUS i Urząd Skarbowy też postanowili oddać składki

mattyo
2017-01-11 22:46:00

Ładnie się bawią koledzy Pana prezydenta.....

Debil
2017-01-11 22:37:00

Oddał kasę więc wiedział ile oddać ale już biedak nie wiedział ile wpisać w oświadczeniu.

do bartek
2017-01-11 22:34:00

Wokół prezydenta Witkowskiego masa ludzi poprzedniej władzy, poprzedniej ekipy plus młodzi z radomskiej PO, co o niczym nie mają pojęcia, tylko wielką chęć do kasy i do stanowisk.Szkoda Radomia, miało być zupełnie inaczej,za rządów tego Prezydenta.

Szuka
2017-01-11 22:29:00

Jeśli działał zgodnie z prawem dlaczego oddał kasę i zrezygnował. Ktoś co ostrzegł tylko KTO? Wszyscy którzy śledzą oświadczenia zapewne zauważyli że Witkowski był w radzie za zero złotych. To co zrobił to strzał w kolanka, a teraz szuka winnych.

bartek
2017-01-11 22:27:00

Prezydencie Witkowski wyrzuc na zbitą mordę swoich doradców i prawników ! Za co oni biorą kasę! Wpieprzyli cię w wielkie gówno.

 1 2 3 >  ostatnia

Dodaj komentarz:

3 + 3 * 3 =

Ostatnie artykuły:

copyright © 2011 www.radom24.pl

obsługa techniczna: www.zaginionestudio.pl

Linki sponsorowane

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej