Piątek 19 kwietnia
Adolfa, Tymona, Pafnucego
RADOM aktualna pogoda

Sejm przyjął uchwałę w sprawie historycznych wydarzeń w Radomiu

mawi 2016-12-01 15:57:00

Uchwałę w sprawie uczczenia 100. rocznicy reaktywacji samorządów miejskich w Radomiu, Kielcach, Lublinie i Piotrkowie przyjął dziś Sejm.

Obrady Sejmu. Foto: Krzysztof Białoskórski, sejm.gov.pl

Uchwała Sejmu nawiązuje do wydarzeń z 1916 r,. kiedy w czasie I Wojny Światowej, m.in. w Radomiu odbyły się wolne wybory samorządowe. Dopiero za dwa lata Polska odzyskała niepodległość.

- Wybory te były jednym z elementów odradzającej się suwerenności polskiej i społeczeństwa obywatelskiego. Radom był w czołówce miast zabiegających o samorządność. W następnym roku odbyły się wybory w wielu kolejnych miastach na teranie odradzającej się Rzeczypospolitej. Radom należał więc do prekursorów odbudowy samorządu. Tu znaleźli się ludzie, którzy potrafili podjąć walkę nie tylko zbrojną, ale też na niwie obywatelskości. Warto to uczcić i stąd pomysł oraz projekt uchwały przygotowany przez posłów z Radomia - mówi Marek Suski.

Posłem sprawozdawcą z prac nad projektem uchwały była Anna Kwiecień. Głosowało 420 posłów. Za było 418, przeciw 0, wstrzymało się 2, nie głosowało 40.

Z okazji 100. rocznicy reaktywowania samorządu w naszym mieście, dokładnie 100 lat później - 7 grudnia 2016 r. odbędzie się premiera książki, przygotowanej przez Radę Miejską, pt. „Od Rajców do radnych. Samorząd Radomia na przestrzeni wieków”. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1.12.2016 r. w sprawie uczczenia 100. rocznicy reaktywacji samorządów miejskich w Radomiu, Kielcach, Lublinie i Piotrkowie:

W okresie I Wojny Światowej Polacy podjęli starania o odzyskanie niepodległości. Przybrały one formę czynu zbrojnego oraz działań dyplomatycznych na arenie międzynarodowej. Nie mniej ważne okazało się budowanie społeczeństwa obywatelskiego, opartego na samorządzie lokalnym. Nie posiadały go ziemie byłego zaboru rosyjskiego, które w toku działań wojennych znalazły się pod okupacją niemiecką i austro-węgierską.

W 1916 r. okupacyjne władze austro-węgierskie wydały rozporządzenie, reaktywujące samorządy miejskie w Radomiu, Kielcach, Lublinie i Piotrkowie. Na jego mocy 7 grudnia 1916 r. odbyły się pierwsze - po okresie panowania rosyjskiego - wybory do rad miejskich owych miast, w których o składzie magistratu zdecydowali ich obywatele.

Wybory przeprowadzone 100 lat temu stały się ważnym elementem fundamentu, na którym potężny gmach samorządu zbudowała wkrótce Odrodzona Rzeczpospolita. Sprawny samorząd, oparty na aktywności wszystkich obywateli bez względu na narodowość i wyznanie, był jednym z największych sukcesów Polski międzywojennej.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej - sięgając w dniu dzisiejszym do najlepszych tradycji tego samorządu - pragnie uczcić 100. rocznicę reaktywacji samorządów miejskich w Radomiu, Kielcach, Lublinie i Piotrkowie.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych