Sobota 4 maja
Floriana, Moniki, Grzegorza
RADOM aktualna pogoda

Renowacje na radomskim cmentarzu dobiegają końca [ZDJĘCIA]

dm 2016-10-09 09:23:00

Tegoroczne prace renowacyjne na radomskiej nekropolii rzymskokatolickiej dobiegają końca. Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ul. Limanowskiego podjął w tym roku odnowę neoklasycystycznego nagrobka Marianny Niedźwieckiej oraz postumentu dzieci Kędzierskich.

- Chcemy 25 października, wpierw za pośrednictwem mediów w czasie konferencji prasowej, a następnie w czasie kwesty świątecznej na radomskiej nekropolii rzymskokatolickiej, zaprezentować efekty prac konserwatorskich, które podjedliśmy w tym roku – mówi Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu.

– Prace, które w chwili obecnej są już na ostatnim etapie, powierzyliśmy pracowni konserwatorskiej pani Urszuli Krawczyk. To dwa piękne nagrobki: Marianny Niedźwieckiej oraz Stasia i Luci Kędzierskich. Zakres obu prac konserwatorskich objął rekonstrukcję form wykonanych w kamieniu, tak, aby mimo upływu blisko 200 lat, odkryły pełnię pierwotnego piękna, dziś już prawie nieobecnego we współczesnych nagrobkach sztuki sepulkralnej. Do uczytelnienia doprowadzone zostały również inskrypcje poprzez uzupełnienie ubytków w masie oraz miejscowe pogłębienie rytu. Szczególną uwagę objęliśmy również zabezpieczenie chemiczne nagrobków, na kolejne dziesięciolecia, tak, aby nie ulegały destrukcji w środowisku, które dziś oprócz obecności dużej ilości drzew pozostawiających na delikatnym kamieniu piętno, charakteryzuje się niekorzystnym wypływem spalin i opadów atmosferycznych – dodaje Sławomir Adamiec.

Postument Marianny Niedźwieckiej, pochodzący z I poł. XIX w. wykonany jest z piaskowca, nakryty piękną urną w kształcie kielicha, zaś cokół nagrobka zwieńczony czterema frontonami pokryty jest licznymi ornamentami, płaskorzeźbami z bogatą symboliką nagrobną.

Drugi z nagrobków, to postument pochodzący z początków XX w., dzieci Stasia i Luci Kędzierskich. Jest to obiekt wolnostojący, złożony z figurki dziecka, wykonanej z wapienia pińczowskiego oraz cokołu w formie skałek z piaskowca rejonu kieleckiego, usytuowanego na piaskowcowej podstawie w formie stopnia.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych