Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Rzeźba prof. Leszka Kołakowskiego w Radomiu. Wpłynęło osiem prac [ZDJĘCIA]

Miasto, Samorząd, Polityka / 2016-05-05 16:00:00

Osiem prac wpłynęło na konkurs na zaprojektowanie rzeźby prof. Leszka Kołakowskiego, która stanie na Placu Konstytucji w Radomiu. Zwycięzca konkursu otrzyma propozycję wykonania rzeźby i jej montażu. Na wykonanie tych prac będzie miał 5 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Jedna z prac nadesłanych na konkurs

Rzeźba przedstawiać będzie profesora siedzącego przy stoliku kawiarnianym. Obok stanie drugie krzesło dla osoby, która zechce się przysiąść do wybitnego filozofa.

Zgodnie z zapisami regulaminu konkursu, rzeźba powinna być realistyczna. Ma uwzględniać cechy anatomiczne i osobowość profesora Kołakowskiego. Zakłada się też wykorzystanie charakterystycznych atrybutów profesora Kołakowskiego, takich jak kapelusz borsalino, czy laska.

Rzeźba zostanie wykonana z brązu i stanie na Placu Konstytucji, po wschodniej stronie kościoła garnizonowego, tuż przy ulicy Żeromskiego.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

autor: dm, UM Radom

Wasze komentarze (18)

Edzia
2016-11-03 19:59:00

Obok na tych krzesłach usadzić koleżankę Wolińską i Baumana. Wyjdzie nam "czerwona trójca"

0
2016-11-03 19:57:00

Czy Prezydent-Obietnica naruszył Ustawę z dnia z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej ?

TylkoPytam
2016-11-03 19:54:00

W roku 1950 przebywa trzy miesiące w Moskwie ?wysłany przez KC PZPR w celach naukowych?. Akademickim Związku Walki Młodych, Kołakowski udzielał się w najbardziej radykalnej jego frakcji, nazwanej od nazwiska Feliksa Dzierżyńskiego ? dzierżyńszczakami. (Kołakowski w potrzasku ? Piotr Jaroszyński - ?Nasza Polska? nr 29 (768) z 20 lipca 2010 r.) Znany i ceniony po 1989 roku prof. Leszek Kołakowski na przełomie lat 40. i 50. chodził na uniwersytet z pistoletem przy pasku, a od studentów wymagał, by przychodzili na egzamin w czerwonym krawacie. Studenci którzy nie posłuchali, za brak czerwonego krawata, otrzymywali od L. Kołakowskiego dwóje. To ten L.Kołakowski chwalił się, że jeździł po wojnie ?na bandy?. Są nagrania, na których mówił, że utrwalał władzę ludową.(L.ŻEBROWSKI http://wpolityce.pl/polityka/168069-wszedzie-mamy-kontakt-z-klamstwem-komunistycznym-musimy-wiec-walczyć-o-prawde-leszek-zebrowski-na-promocji-swojej-ksiażki) A to w 1950 r. dla studenta filozofii nie było oczywiste. Zrobił rzecz, którą później sam uznał za okropną. Z sześcioma innymi osobami podpisał donos na prof. Tatarkiewicza mającego zdaniem sygnatariuszy przekraczać dopuszczalne granice krytyki wobec ?filozofii proletariackiej?. Był to impuls do usunięcia Tatarkiewicza z katedry. On był komunistą. Miał poczucie, że takich jak on podziemie może w każdej chwili zabić. A był radykałem. Przeszkadzało mu, że partia, do której należał, nazywa się robotnicza. Uważał, że powinna się nazywać ?komunistyczna?. Nie podobało mu się, że partyjna góra owija komunizm w bawełnę ruchu robotniczego. A jemu chodziło o komunizm. Uważał, że komuniści powinni rządzić na przekór większości, bo ? jak niedawno mówił ? była to wtedy jego zdaniem jedyna droga do świetlanej przyszłości. Zgodnie z nowo przyjętą ustawą, dekomunizacyjną, nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować (Art. 1). Za propagujące komunizm ustawodawca uznał także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944?1989. Czy Prezydent Radomia propagując upamiętnienie L.Kołakowskiego, kolesia Heleny Wolińskiej, która wydała bezprawny nakaz aresztowania gen. Augusta Fieldorfa "Nila" i w konsekwencji doprowadziło do śledztwa, skazania i zamordowania jednego z największych bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego oraz "filozofa" Z.Baumana - agenta Informacji Wojskowej o pseudonimie ?Semjon?, miał świadomość, że narusza postanownienia ustawy sejmowej z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej ?

0
2016-05-10 09:58:00

i co z tego, że komunista? Janu Pawłowi II to nie przeszkadzało, dlaczego wam to uniemożliwia docenienie pracy jaką wykonał? zobaczenie prawdziwego człowieka? Może dlatego że Kołakowski nie cenił radykalizmu, a co za nim idzie ślepoty i ograniczonego myślenia?

ada
2016-05-10 09:17:00

Hanba doa Radomia to tak duza ilosc nazistow na tak malej powierzchni. Ale jeszcze przyjdzie na was norymberga

0
2016-05-10 08:58:00

2,3 mają za duże głowy.

Józef
2016-05-09 22:39:00

Albo fontanna której nie widać. Albo pomnik nienarodzonych. Albo ławka dla komunisty. Radom jest jednak porypanym miastem.

Ada
2016-05-07 11:04:00

To hańba dla Radomie stawiać pomnik komuniście i lewakowi

(op9
2016-05-07 10:28:00

Jeżeli PO chce stawiać pomniki swoim rodakom to niech stawia je za własne pieniądze tak jak PiS postawił pomnik. Na biednych nie trafiło. Przez 8 lat odłożyli ładną sumkę na wypadek wydatków na adwokatów to mogliby rzucić swojemu rodakowi.

1
2016-05-06 21:47:00

Zdecydowanie 7 lekka i dostojna tak jak osobowość i filozofia Kołakowskiego. Reszta jest przesadnie poskręcana i ciężka.

111
2016-05-06 00:29:00

zdecydowanie 1

1 aj
2016-05-05 23:42:00

9 naj naj. Witkowski. Kim ty jesteś naprawdę?

Sceptyk
2016-05-05 20:38:00

jak już musi być na ławeczce koniecznie z parabellum na stoliku obok kapelusza https://youtu.be/4cAkdBnKpek

@Ryś
2016-05-05 20:08:00

Dlaczego przed ustawieniem tego goowna na Żeromskiego nie przeanalizowano dokładnie życiorysu przedstawionej na nim osoby i członków jego rodziny, o których wiadomo, że współpracowali lub współpracują ze służbami polskimi i obcymi?

Ryś
2016-05-05 19:17:00

Dlaczego radomskie media nie opublikują życiorysu filozofa? Twierdzę że po opublkowaniu życiorysu Kołakowskiego numer z ławką by nie przeszedł.

5
2016-05-05 18:11:00

5 najlepsze

luk
2016-05-05 18:02:00

1 i 7

Iwona
2016-05-05 17:49:00

4 lub 5 najlepsze prace.