Środa 24 kwietnia
Aleksandra, Horacego, Grzegorza
RADOM aktualna pogoda

Sesja Rady Miejskiej. Nowe opłaty na targu i cmentarzu [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

sas 2015-11-30 13:07:00

Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej radni podjęli decyzje w kwestii nowych opłat targowiskowych, cen grobów i opłat cmentarnych. Radni zatwierdzili ponadto uchwałę w sprawie zlokalizowania kasyna gry w hotelu Aviator. Poznaliśmy także termin sesji nadzwyczajnej w sprawie Portu Lotniczego Radom. Również dziś ślubowanie złożyli nowi radni.

Nowi radni: Andrzej Sobieraj, Robert Fiszer

9.09 Przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Wójcik otworzył XIX sesję Rady Miejskiej.

Do porządku obrad zostały wprowadzone projekty uchwał odnośnie ustalenia opłaty za usunięcie pojazdu z pasa drogowego, pomnika 72. pułku żołnierzy oraz wysokości diet radnych.

9.13 Ślubowanie złożyli nowi radni: Andrzej Sobieraj oraz Robert Fiszer (za: Andrzeja Kosztowniaka i Annę Kwiecień).

9.16 Radni ustalają nowe składy komisji, w których dotychczas miejsce zajmowali radni Andrzej Kosztowniak i Anna Kwiecień.

9.24 Rozpoczyna się dyskusja odnoście danych w sprawie bezrobocia w Radomiu załączona do materiałów obrad przez Józefa Bakułę, dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.

Rozpoczyna się dyskusja radnych. Marek Szary (PiS) pyta o Krajowy Fundusz Szkoleniowy w PUP - kwoty jakie zostały wykorzystane z tego tytułu w PUP. Radny Mirosław Rejczak (PiS) pyta, jak Radom prezentuje się na tle innych miast w kwestii bezrobocia.

Radny Ryszard Fałek (niezależny) pyta czy istnieje wskaźnik określający skuteczność szkoleń podnoszących kwalifikacje bezrobotnych/pracowników PUP.

Józef Bakuła, dyrektor PUP wyjaśnia, że szkolenia pracowników PUP odbywają się dzięki finansom pochodzącym z innej puli niż te, z której prowadzone są szkolenia dla osób zarejestrowanych w PUP.

Mówi także o tym, że PUP prowadzi wewnętrzne statystyki poziomu bezrobocia w mieście, ale nie prowadzi "rankingu" miast. 

9.35 Radny Mirosław Rejczak (PiS) przedstawia treść interpelacji, które złożył do prezydenta Radomia odnośnie Portu Lotniczego Radom oraz budowy trasy N-S w obszarze ulicy Szklanej. Radny przedstawia zgłoszone przez mieszkańców miasta obawy odnośnie problemów komunikacyjnych wynikających z budowy trasy N-S, radny pyta także o harmonogram prac.

Radny Ryszard Fałek pyta, jakie przesłanki (np. prognozy zarobkowe) zadecydowały o kwotach zainwestowanych przez Radom w budowę lotniska w Radomiu oraz jakie umowy zostały podpisane w tym zakresie.

Radny tłumaczy, że każda organizacja czy stowarzyszenie w Radomiu, które otrzymuje dofinansowanie od miasta, ma obowiązek rozliczenia się na podstawie rachunków - przywołuje WOŚP, z którą "do tej pory" jest problem z rozliczeniem.

Radny oczekuje wzięcia pod uwagę rozliczeń akcji "Szlachetna Paczka".

9.50 Wiceprezydent Konrad Frysztak przedstawia harmonogram prac budowy trasy N-S; wypłat odszkodowań za działki, na których będzie przebiegać droga; planowanych przetargów oraz rozpoczęcia prac (2017 r.). Wyjaśnia, że ul. Szklana będzie szlakiem tymczasowym trasy N-S do czasu rozpoczęcia trzeciego etapu inwestycji.

9.54 Radny Jakub Kowalski (PiS) wraca do poruszanej podczas poprzednich sesji kwestii przyjmowanych na SOR (nocny dyżur szpitala) osób nietrzeźwych. - Izba Wytrzeźwień miała odciążyć szpital od osób nietrzeźwych, tymczasem tak się najwyraźniej nie dzieje, bo w dalszym ciągu dostaję niepokojące sygnały, że osoby nietrzeźwe dalej przebywają na SOR. Jakie środki do tej pory przeznaczyliśmy na izbę wytrzeźwień, ile osób zostało tam przyjętych i ile osób ponownie zostało odesłanych na SOR bo wymagały opieki medycznej? - pyta radny, który podkreśla, że do tej pory nie otrzymał szczegółowych wyjaśnień w tych kwestiach, choć było to zapowiadane.

10.00 Radny Adam Bocheński (PiS) pyta o infrastrukturę i rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo w obszarze Nowej Woli Gołębiowskiej przy ul. Energetyków.

Radny Marek Szary mówi o braku koszy przy targowisku przy ul. Królowej Jadwigi, choć od handlujących są pobierane opłaty. Radny porusza także kwestię budowy "kolejnego marketu" w pobliżu oczka wodnego na Michałowie i pyta o terminy wydanych pozwoleń na budowę oraz czy oczko wodne zostało w jakikolwiek sposób zabezpieczone na czas prowadzonej inwestycji.

Radny dopytuje także o to, kiedy w Radomiu zostaną obniżone ceny za energię cieplną. Radny Kazimierz Woźniak (Radomianie Razem) wyjaśnia kwestie związane z oczkiem na Michałowie i prowadzonej w pobliżu budowy. Mówi, że docelowo 1/3 akwenu zostanie zasypana, a pozwolenie na budowę zostało wydane w 2010 roku. Wyjaśnia, że teren budowy jest szczelnie zagrodzony, aby "nie fruwały", oczko natomiast jest przypisane do osiedla "Nad Stawem" (projekt przewiduje zagospodarowanie otoczenia oczka małą infrastrukturą, np. ławki).

- Obecnie jest to jedno wielkie śmietnisko. Ale to jest temat na odrębną dyskusję. Radny pyta o: parking przy ul. Górniczej: jakie plany ma miasto wobec tego terenu? Światła na skrzyżowaniu ul. 11-go Listopada i Żwirki i Wigury (czy rozwiązanie wprowadzone na czas budowy wiaduktu ul. Żółkiewskiego zostaną zmienione); czy tereny wzdłuż budowy wiaduktów zostaną uporządkowane.

10.15 Radny Mirosław Rejczak (PiS) dopomina się o przyspieszenie wprowadzenia nazwy im. Marszałka Józefa Piłsudskiego dla miejskiego stadionu MOSiR. Radny powraca także do tematu zaplecza onkologicznego w Radomiu w odniesieniu do Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej na Wacynie (od 1 grudnia pacjenci będą przyjmowani dzięki podpisanemu kontraktowi NFZ).

10.20 Sekretarz miasta Rafał Czajkowski wyjaśnia, że izba wytrzeźwień jest formułą współpracy między komendą wojewódzką a gminą miasta Radomia (250 tys. z budżetu miasta). Wyjaśnia, że trafiają tam osoby, które stwarzają zagrożenie dla siebie lub otoczenia.

10.23 Prezydent Frysztak wyjaśnia, że targowisko przy ul. Królowej Jadwigi nie jest ujęte w stosownej uchwale miasta, jednak to zarządca terenu jest odpowiedzialny za utrzymanie porządku na swoim obszarze. Dodaje, że ZUK zostanie upomniany o zwrócenie większej uwagi na ten teren.

W myśl dzisiejszych przepisów targowisko działa nielegalnie, jednak ma się to zmienić.

Wiceprezydent Frysztak wyjaśnia, że "żyjątka" z oczka wodnego na Michałowie zostały przez inwestora "przemeldowane" na inny teren celem ich ochrony.

Frysztak odpowiada, że wprowadzona uprzednio sygnalizacja i przejście 11-go Listopada i Żwirki i Wigury pozostanie bez zmian.

Zapowiada, że teren wzdłuż ul. Żółkiewskiego zostanie uprzątnięty. Wiceprezydent wyjaśnia, że brak nazwy dla stadionu i hali w Radomiu jest "ogromnym niedopatrzeniem zarządu spółki oraz byłego prezydenta". Dyrektor kancelarii prezydenta, Mateusz Tyczyński, w odpowiedzi na pytanie radnego Marka Szarego (PiS) odnośnie zakupionych przez Zakład Usług Komunalnych "bardzo drogich" mebli w stylu kolonialnym mówi, że rozpowszechnianie "nieprawdziwych informacji jest w polskim prawie karalne". - Pan mi grozi? - pyta radny Szary. - Panie prezydencie, proszę wyznaczyć do odpowiedzi kogoś poważnego - powiedział radny Pacholec (PiS). Przewodniczący RM, Dariusz Wójcik przerywa obrady i zarządza 10 min przerwy.

10.42 Wznowienie obrad.

Mateusz Tyczyński wyjaśnia, że "meble w stylu kolonialnym" rzekomo zakupione przez ZUK to wymysł internautów, którzy opublikowali na jednym z portali społecznościowych zdjęcie "gabinetu" dyrektora spółki, które jest nieadekwatne do stanu faktycznego. - ZUK nie kupił i nie kupi nigdy taki mebli - kwituje Tyczyński. Radny Szary dopytuje czy w związku z rozpowszechnianiem nieprawdziwych informacji w internecie odnoście mebli w ZUK-u zostało złożone stosowne zawiadomienie do prokuratury. Tyczyński odpowiada, że takie działania byłyby bezcelowe ze względu na serwery, które znajdują się m.in w Irlandii, a dane internautów są ściśle chronione.

W między czasie obecna posłanka i była radna Radomia Anna Kwiecień (PiS) podziękowała za dotychczasową współpracę.

10.52 Głos zabiera wiceprezydent ds. edukacji w Radomiu Karol Semik, który odpowiada na zapytania radnego Fałka odnośnie wyrównywania płac dla pracowników administracji szkół i dodaje, że nie ma to wpływu na jakość wykonywanej pracy.

Radni zatwierdzili zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasta Radomia na lata 2015 – 2029 oraz wprowadzenia zmian w budżecie miasta Radomia na 2015 r.

10.55 Rozpoczęła się dyskusja ws. określenia wysokości rocznych stawek podatku od środków transportowych i rocznych stawek podatku od nieruchomości. Radny Fałek wnosi, aby podobnej treści uchwały były także przekazywane stowarzyszeniom, którym ta tematyka jest bliska. Radny zaznacza, że "dobra władza" powinna pytać i słuchać mieszkańców w podobnych kwestiach.

- W tej uchwale nie ma istotnych zmian, ale zawsze warto pytać - mówi radny. Projekt uchwały został zatwierdzony przez radnych.

Głosowanie nad utratą mocy uchwały nr 529/2004 w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości - przegłosowane, przyjęte. Radni przyjęli wzory formularzy informacji i deklaracji podatkowych.

Dyskusja w sprawie odstąpienia od obowiązku przetargu i zawarcia umowy dzierżawy nieruchomości położonych przy ul. 11 Listopada 61A – 61K.

Na pytania radnego Ryszarda Fałka odpowiada wiceprezydent Frysztak: uchwała jest kwestią techniczną wynikającą ze zmiany właściciela działki po śmierci poprzedniego; nie ma możliwości zbycia przez miasto tego terenu.

Dyskusja ws. odmowy odstąpienia od żądania zwrotu bonifikaty udzielonej przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości przy ul. Halinowskiej 37

Wiceprezydent Frysztak wnosi o wprowadzenie autopoprawki w uchwale ws. ustalenia lokalizacji targowisk i ich regulaminów na terenie Gminy Miasta Radomia oraz wprowadzenia opłaty targowej, ustalenia wysokości stawek opłaty targowej oraz sposobu poboru i wynagrodzenia za jej pobór o dopisanie targowiska przy ul. Królowej Jadwigi.

Radny Kazimierz Woźniak dopytuje na jakich zasadach w Radomiu funkcjonuje "targowisko" w okolicach ul. Czachowskiego i Nowogrodzkiej, ponieważ nie znajduje się ono w rejestrze miejskich targowisk. - To są zupełnie dzikie tereny, niecywilizowane i utrudniające ruch w tym obszarze - dodaje radny Mirosław Rejczak. - Ile rocznie zbieramy pieniędzy z tych targowisk rocznie? O ile zbieramy takie dane - dopytuje.

Wiceprezydent Frysztak wyjaśnia, że targowisko od samego początku działa nielegalnie, choćby z tytułu braku węzła sanitarnego, brak utwardzonej drogi. Temat znany jest miastu, również skargi mieszkańców. Frysztak wyjaśnia, że jest sześciu właścicieli tego obszaru (kilka działek), który do studium rozwoju miasta jest wpisany, jako teren do zabudowy.

Frysztak przedstawia wpływy do budżetu miejskiego z targowisk w Radomiu np. Wernera, Śląskiej, Struga/Grzybowska (nielegalne) - tu kwoty pobierane są z tytułu wprowadzonych zapisów uchwał. To jedyne targowisko w Radomiu, na którym odnotowano wzrost wpływów.

Głos zabiera prezydent miasta Radosław Witkowski, który wyjaśnia że za porządek i zachowanie czystości (m.in. na działkach, na których są nielegalne targowiska) w mieście odpowiada straż miejska, która jest rozliczana z efektywności pracy. Sekretarz miasta Rafał Czajkowski przedstawia efektywność pracy strażaków w przełożeniu na liczbę wystawionych mandatów z uwzględnieniem ich wysokości. Uchwała ws. ustalenia lokalizacji targowisk i ich regulaminów na terenie Gminy Miasta Radomia oraz wprowadzenia opłaty targowej, ustalenia wysokości stawek opłaty targowej oraz sposobu poboru i wynagrodzenia za jej pobór zatwierdzona. Ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku.

Zapisy uchwały nie będą uderzać np. w starsze osoby, które prowadzą sprzedaż tzw. koszyczkową.

11.38 Dyskusja ws. zmiany Uchwały nr 360/2012 Rady Miejskiej w Radomiu w sprawie ustalenia Regulaminu Cmentarza Komunalnego w Radomiu oraz ustalenia cen grobów i płyt, cen usług pogrzebowych i stawek opłat cmentarnych obowiązujących na Cmentarzu Komunalnym w Radomiu. Radny Ryszard Fałek dopytuje jakie rozwiązanie w Radomiu jest stosowane w przypadku, gdy np. w szpitalu umiera osoba, która nie ma najbliższych przejmujących odpowiedzialność za organizację pogrzebu.

Radni Chłopicki i Kowalski mówią o dużej ilości grobach na cmentarzu na Firleju "usypanych" z piachu bez pomnika, co jest wynikiem braku odpowiednich środków na postawienie nagrobka. - Tych pieniędzy nie wystarcza po tym, kiedy wypłaty zostały ucięte przez państwo. Jestem za tym, aby te pieniądze znalazły się w budżecie gminy - mówi radny Kowalski.

Głos zabiera dyrektor cmentarza komunalnego przy ul. Firleja, który mówi, że obecnie brak jest środków finansowych na modernizację alejek między grobami czy dodatkowe oświetlenie, ponieważ np. z racji powiększającego się terenu rośnie także obsługa odpadów komunalnych. Dyrektor dodaje, że cmentarz nie finansuje pochówku osób niezamożnych czy samotnych, bo nie ma na to środków. Jest to natomiast realizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej z ramienia miasta.

Wiceprezydent Frysztak przekonuje do głosowania za uchwałą ws. cmentarza, dzięki której cmentarz otrzyma dofinansowanie na oświetlenie cmentarza. Uchwała została przyjęta.

- Jak nie mamy pieniędzy to najłatwiej jest sięgnąć do kieszeni najbiedniejszych. Jesteśmy w tym specjalistami - mówi z ironią radni. - Głosowałem przeciw. Ci, co wstrzymali się od głosu, również głosowali za podwyżką. Chciałbym, żeby państwo mieli tego świadomość - skwitował.

11.56 Radni zatwierdzili zmiany uchwały nr 809/2014 w sprawie uchwalenia regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i placówkach prowadzonych przez Gminę Miasta Radomia. Został przyjęty Program Współpracy Gminy Miasta Radomia z Organizacjami Pozarządowymi oraz zmiany podziału środków z PFRON na realizację przez powiat zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej w 2015 r. Decyzją radnych zlikwidowana zostanie Placówka Rodzinna nr 3.

Radni podjęli decyzję o połączeniu filii bibliotecznych Miejskiej Biblioteki Publicznej i zmianach lokalizacji filii. Została przyjęta nowa nazwa ulicy (Lawendowa od Skaryszewskiej).

12.01 Na wniosek radnego Jerzego Zawodnika (PO) przewodniczący RM zarządza 10 min przerwy. Po jej zakończeniu rozpocznie się dyskusja na temat lokalizacji kasyna gry w hotelu Aviator w Radomiu.

12.10 Wznowione obrady.

Radny Marek Szary mówi, że "jaskinia hazardu" jest złym pomysłem ze względu na szerzące się uzależnienie od hazardu. Radny Jerzy Zawodnik wyjaśnia, że uchwała nie powołuje kasyna, a jedynie daje podmiotowi możliwość stworzenia go w przyszłości. Ponadto w jego opinii kasyno podniesie rangę Radomia. Radni PiS mówią o sali o narkotykach i dopalaczach. - O czym my mówimy? O jakich dopalaczach i narkotykach państwo mówią? Panom się coś pomyliło. My mówimy o zgodzie na legalne kasyno, które będzie odprowadzało podatki - mówi radna Marta Michalska-Wilk. - To może zlikwidujmy totalizatora, przecież to tej jest hazard. A giełda papierów wartościowych czy jest jak nie hazardem? - mówi radny Woźniak. - Pan radny Rejczak mam nadzieję, że teraz dopilnuje, że znikną jednoręcy bandyci, bo zawsze mówił, że przy poprzedniej władzy nie da się tego zrobić. Teraz nie będzie rozumiem żadnych przeszkód - dodaje. Radni PO biją brawo. Uchwała ws. kasyna zostaje zatwierdzona. Za było 14 radnych, przeciw 10, 1 osoba wstrzymała się od głosu. Podczas głosowania na sali nie było radnych Pożyczki oraz Fałka.

12.51 Toczy się dyskusja nad powołaniem sesji nadzwyczajnej ws. Portu Lotniczego Radom. Wniosek o jej zwołanie podpisało 7 radnych. Prezydent Radomia wnosi, aby z sesją na ten temat wstrzymać się do zakończenia rozmów jakie obecnie port prowadzi z przewoźnikami. Tłumaczy, że takie rozmowy nie potrzebują obecnie tła politycznego, przy czym nie uchyla się od rozmów na temat działalności spółki oraz że pamięta swoje zapowiedzi odnośnie sesji specjalnej w grudniu. Radny Jakub Kowalski mówi, że są to kwestie nie cierpiące zwłoki i czas by prezydent wywiązał się z zapowiedzi z programu wyborczego, dlatego wniosek o zwołanie sesji ws. lotniska nie zostanie i wycofany i wnosi o jej zwołanie przez przewodniczącego w ciągu regulaminowych siedmiu dni.

Żywa dyskusja, radni kolejno zabierają głos. Prezydent zapowiada, że zwołanie sesji jet wolą radnych i "nie ma problemu". - Będziemy przygotowani, odpowiemy na wszystkie pytania - mówi Witkowski. Radni zgłaszają pytania oraz kwestie, na jakie chcieliby uzyskać odpowiedź na sesji ws. lotniska: rentowność lotniska, cargo, podpisane umowy czy listy intencyjne.

13.01 Radny Marek Szary mówi o sygnałach ostrzegawczych alarmujących o niebezpieczeństwie nadawanych przez głośniki w mieście. Zwraca uwagę, że większość ludzi ich nie zna. Radny rozdał pozostałym członkom obrad tablice informacyjne przygotowane przez jedno z lokalnych stowarzyszeń.

13.04 Przewodniczący Rady Miejskiej informuje, że sesja nadzwyczajna w sprawie Portu Lotniczego Radom odbędzie się 7 grudnia o godz. 15.

13.05 Zakończenie obrad.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych