Sobota 20 kwietnia
Agnieszki, Czesława, Amalii
RADOM aktualna pogoda

Sesja Rady Miejskiej. Ojciec Hubert Czuma honorowym obywatelem Radomia

sas 2015-08-31 16:05:00

Sierpniowa sesja Rady Miejskiej odbyła się w poniedziałek. Radni m.in. pozytywnie i jednogłośnie rozpatrzyli wniosek o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Radomia o. Hubertowi Czumie. Przedstawialmu zapis relacji na żywo z sesji.

9.02 Przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Wójcik informuje, że sesja rozpocznie się z dwudziestominutowym opóźnieniem, ponieważ tuż przed nią wpłynęły trzy projekty uchwał.

Dariusz Wójcik, który w piątek zrezygnował ze startu w wyborach do Sejmu i zapowiedział dziś podjęcie innych decyzji, powiedział nam przed sesją, że po rozmowach z wieloma osobami i przemyśleniu sprawy, postanowił mocno pracować na rzecz kampanii wyborczej PiS.

9.26 Przewodniczący otworzył sesję Rady Miejskiej. Sekretarzami zostali: Marek Szary (PiS) i Jan Pszczoła (SLD).

Do porządku obrad wprowadzone zostały nowe projekty uchwał.

9.30 Jakub Kowalski (PiS) mówi o zaproszeniu prezydenta na spotkanie ws. wprowadzenia opłaty adiacenckiej w Radomiu. - Do czasu odbycia się spotkania klub PiS zapowiedział, że wycofamy swój projekt. Tymczasem prezydent wprowadza swój projekt jeszcze przed spotkaniem. Czy to oznacza, że nie wymaga on żadnej konsultacji?

Jerzy Zawodnik wyjaśnia, że prezydent w ramach swoich kompetencji obliczył, ile taka opłata wynosi i prosi, aby z porządku obrad zdjąć projekt uchwały PiS i pochylić się nad projektem prezydenta. Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia dodaje, że zapraszali na spotkanie konsultacyjne, a teraz wychodzą naprzeciw potrzebom mieszkańców.

Jakub Kowalski wyjaśnia, że projekt uchwały klubu PiS został złożony na kilka dni przed kolegium prezydenckim, a on sam nie może podjąć decyzji za cały klub PiS w Radzie Miejskiej i wycofać projektu uchwały. Chcieli natomiast wycofać projekt do czasu spotkania z prezydentem.

- Proszę w imieniu klubu, aby prezydent wycofał swój projekt do czasu wspólnego omówienia, aby to nie były kwestie polityczne. Frysztak dodaje, że zdjęcie projektu z porządku obrad wpłynie negatywnie na portfele mieszkańców, dlatego warto na ten temat porozmawiać juz dziś. Jan Pszczoła (SLD) przekonuje, że skoro po wyliczeniach opłata jest niższa to dobrze sprawę omówić, jak najszybciej.

Projekt wchodzi do porządku obrad.

9.41 Radni przyjęli protokół obrad z poprzedniej sesji Rady Miejskiej.

9.42 Omawiana jest interapelacja radnego Ryszarda Fałka (niezależny) w sprawie wycięcia drzew przy ul. Zielonej. Radny Fałek nie złoży wyjaśnień, jest dziś nieobecny, z powodu wizyty w sądzie.

9.45 Radna Anna Kwiecień (PiS) pyta prezydenta Radomia, dlaczego przed odwołaniem dyrektora radomskiego szpitala Andrzeja Pawluczyka, nie została zwołana Rada Społeczna Szpitala, która by wydała w tej kwestii opinię.

Mówi także o restrukturyzacji miejskiego szpitala. - Przygotowałam zestaw pytań w tej sprawie. Jeszcze dziś złożę intrapelację w takiej formie. Proszą o odpowiedź pisemną w ciągu siedmiu dni - mówi radna.

9.55 Z mównicy przemawia przedstawicielka Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Garbarskiej, która porusza problem rekonstrukcji dachu, o którą od lat społeczność się stara. Mowa jest o problemach w sprawie utrzymania zieleni, za wysokich zdaniem przedstawicielki wspólnoty opłat za śmieci oraz o tym, że nad zarządcami budynków, które wchodzą w skład Wspólnoty nie ma nadzoru.

Wyjaśnienia składa wiceprezydent Frysztak, który z przedstawicielami wspólnoty spotkał się już wcześniej parokrotnie. Tłumaczy, że rekonstrukcja dachu, o jaką zabiegają mieszkańcy, będzie wystawała kilkadziesiąt centymetrów poza obszar działki. Wiceprezydent składa wyjaśnienia w sprawie złożenia propozycji dotyczącej dzierżawy działki przez Wspólnotę. Dodaje, że gmina nie jest tu głównym właścicielem, ale ma udział mniejszościowy. Zapowiada natomiast jeszcze raz pochylić się nad problemem. - Dopóki dzierżawiona działka nie będzie miała odpowiednich rozmiarów, Wydział Architektury nie wyda pozwolenia na rekonstrukcję dachu. - Nie chcę robić nikomu przykrości, ani na złość. Jeszcze raz przeanalizujemy tę sprawę. Deklaruję chęć spotkania z państwem - zakończył Frysztak.

10.10 Radny Mirosław Rejczak (PiS) mówi o dalszych problemach Centrum Onkologii Ziemii Radomskiej i problemach z remontem linii kolejowej nr 8.

10.16 Radny Kazimierz Woźniak (Radomianie Razem) porusza kwestie nieruchomości w Radomiu. Mowa o zamianie działek pomiędzy Gminą Miasta Radomia a "Administratorem", co jego zdaniem było niekorzystne dla miasta.

Chodzi o teren, na którym obecnie budowany jest "Aldik" przez lubelską firmę Konsbud (róg 11-go Listopada i Chrobrego). - Pół roku po zamianie, Administrator sprzedał tę działkę. To jest teren przy szkole, przy skrzyżowaniu - mówi radny, który podkreśla, że dla niego ta sprawa jest "dziwna", dlatego prosi o wyjaśnienia. Wiceprezydent Frysztak zapewnia, że temat zostanie zbadany.

10.21 Wyjaśnienia w sprawie odwołania dyrektora radomskiego szpitala Andrzeja Pawluczyka składa Anna Białkowska, wiceprezydent Radomia do spraw zdrowia i polityki społecznej. - Nie zawsze jest potrzebna opinia rady szpitala - mówi wiceprezydent, która dodaje, że kwestia budowy oddziału rehabilitacji, a kwestia jego doposażenia to są dwie różne rzeczy. - 11,8 mln złotych zadłużenia szpitala to jest bardzo dużo. Czekałam pół roku na restrukturyzację szpitala, dłużej nie mogłam - podkreśla Białkowska.

Dodaje, że mimo planów restrukturyzacji wciąż były zatrudnianie w szpitalu kolejne osoby. Na mówinicy ponownie jest Anna Kwiecień, radna PiS i była wiceprezydent Radomia ds. zdrowia i polityki społecznej.

Kwiecień mówi, że jeśli organem zarządzającym szpitalem jest nie tylko miasto/prezydent, a szpital ma radę społeczną, to jej opinia jest konieczna, bo tak mówi ustawa.

- Jakoś do tej pory PiS potrafił sie dogadać z NFZ, żeby ten wypłacił pieniądze za nadwykonania. Po raz pierwszy, za 2014 rok, NFZ nie zapłacił ani złotówki. Pani prezydent z PO nie potrafi dogadać się z NFZ - kończy radna. Poziomem dyskusji zniesmaczony jest radny Wiesław Wędzonka.

Radny uważa, że na sprawach kadrowych szpitala radna robi "swoją kampanię wyborczą" do Sejmu.

10.37 - Jesteśmy 10 miesięcy po wyborach, a do tej pory nie znamy strategii dla radomskiej służby zdrowia. Kiedy to nastąpi? Ja jako radny i mieszkaniec Radomia chcę wiedzieć, czy szpital jest gotowy do prywatyzacji i czy będzie restrukturyzacja. Czy restrukturyzacja będzie poprzez prywatyzację czy zwolnienia? - pyta radny Andrzej Kosztowniak (PiS).

10.40 Radny Marek Szary (PiS) pyta dyr. PUP Józefa Bakułę czy osoby, które wyrejestrowują się z urzędu podejmują pracę na terenie Radomia. Dyrektor odpowiedzi ma udzielić na piśmie.

11.42 Rozpoczyna się procedura przyznania Honorowego Obywatelstwa Miasta Radomia ks. Hubertowi Czumie. Radny Jakub Kowalski (PiS) przypomina o historii procedury w tej sprawie od 2012 roku.

Wnioski składane w tej sprawie dotyczyły nadania tego tytułu Stanisławowi Banaszkiewiczowi, Józefowi Grzecznarowskiemu oraz ks. Hubertowi Czumie. Zgodnie z nowymi zasadami, honorowe obywatelstwo zostaje przyznawane po pozytywnej opinii Komisji Kultury, a każdy kandydat jest rozpatrywany zgodnie z kolejnością składania wniosków. 

Radny Kowalski przypomina, że ws. kandydatury Józefa Grzecznarowskiego nie było stuprocentowej zgodności. Honorowe obywatelstwo jest przyznawane w Radomiu co dwa lata. Jako pierwszy otrzymał ją Stanisław Banaszkiewicz, a po dwóch latach chciano, aby ten tytuł przyznać ks. Hubertowie Czumie. - W sprawie Józefa Grzecznarowskiego należałoby złożyć wniosek jeszcze raz, ponieważ dwa lata temu został on zaopiniowany negatywnie - tłumaczy radny Kowalski.

10.53 Radny Kazimierz Woźniak (Radomianie Razem) zwraca uwagę, że informacja o składaniu wniosków na temat Honorowego Obywatlstwa Miasta Radomia nie jest podawana do szerokiej publiczności. Jakub Kowalski (PiS) przypomina, że gdy omawiane były te kwestie przez media lokalne przetoczyła się szeroka dyskusja. Informcje takie znajdowały się także w biuletynie informacji publicznej, a termin posiedzenia komisji kultury był znany. - Jeżeli w przyszłości będzie to konieczne i będa takie sygnały będziemy wykupować specjalne ogłoszenie informujące o posiedzeniu, tak aby informacja mogła trafić do jak największej liczby mieszkańców - mówi radny.

Przewodniczący Rady Miejskiej przypomina, że punkt obrad zakłada nadanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Radomia ks. Hubertowi Czumie, a nie sposobów procedowania wniosków kandydatów do tego tytułu.

11.07 Radni jednogłośnie przyznali Honorowe Obywatelstwo Miasta Radomiu ks. Hubertowi Czumie. - To świadczy o naszej zgodności - powiedział Dariusz Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej.

Radny Jakub Kowalski (PiS) wnosi w imieniu klubu PiS o przerwę do 12. Przerwa

12.07 Przewodniczący wznawia obrady. Radni przegłosowali zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Miasta Radomia na lata 2015– 2029 oraz dokonania zmian w Uchwale Budżetowej na 2015 r. Zero głosów przeciw.

12.11 Rozpoczyna się szczegółowe omówienie projektu uchwały na temat emisji obligacji komunalnych Gminy Miasta Radomia. Skarbnik miasta Sławomir Szlachetka składa kolegium prezydenckiemu oraz radnym wyjaśnienia.

Emisje maja być skierowane do banku lub poszczególnych instytucji, a nie na rynek ogólny. Środki finansowe z emisji obligacji mają być przeznaczone na spłatę zaległych zobowiązań. Wykup obligacji ma nastąpić do 2025 roku. Liczba emisji obligacji będzie uzależniona od Wieloletniej Prognozy Finansowej w danym roku.

Jak przekonuje skarbnik, obligacje są lepszym rozwiązaniem niż zaciąganie kredytu długoterminowego.

Dyskusję w tej sprawie rozpoczyna Jakub Kowalski. Radny przypomina deklaracje Radosława Witkowskiego z czasów kampanii wyborczej, gdy ten "straszył radomian tym, że jesteśmy na skraju bankructwa".

- Klub radnych PiS jest przeciwny obligacjom, chcemy pokazać obłudę prezydenta Witkowskiego. Radna Magdalena Lasota (PO) przypomina, że w ubiegłym roku również była rozmowa na temat wyemitowania obligacji. Radna prosi o przedstawienie szczegółowych analiz finansowych na temat aktualnego projektu uchwały ws. obligacji. Mirosław Rejczak (PiS) mówi o zgubnych skutkach emisji obligacji, co wpłynie na zwiększenie zadłużenia miasta.

Radna Anna Kwiecień (PiS) zwraca uwagę na kwestię rozłożenia wykupu obligacji. Jej zdaniem będzie on dociążał kolejne kadencje. - Dlaczego tak, a nie inaczej zostało to rozłożone, a ten wykup nie jest równomierny? W pierwszym roku jest milion, a potem te kwoty rosną - pyta radna.

Radny Andrzej Kosztowniak (PiS) mówi, że zobowiązania Radomia wynikają nie tylko z decyzji samorządu, a "optyka widzenia zadłużenia zależy od miejsca, po której stronie ławy się siedzi". - Podejmowane za poprzedniej kadencji decyzje były odbierane przez opozycje za upadek finansów miasta, a dziś jest mowa o emisji obligacji - tłumaczy radny. Kazimierz Woźniak (Radomianie Razem) ma wątpliwości. - To jest dług za dług. Radna Kwiecień mówi o tym, że zobowiązania przejdą na następne kadencje, ale my dziś też spłacamy zobowiązania nie tylko poprzedniej, ale jeszcze wczesniejszych kadencji - mówi Woźniak.

Radny Dariusz Chłopicki (PO) mówi o tym, że ruszyła "pewna maszyna", której nie można zatrzymać. Dodaje, że każda ze stron ma tu rację. Trwa głosowanie radnych ws. emisji obligacji. 11 radnych zagłosowało przeciw, 14 za. Projekt uchwały został zatwierdzony.

Skarbnik miasta wyjaśnia kwestie finansowe związane z obligacjami. Jak mówi Szlachetka, różnice w kwotach wykupu wynikają z  Wieloletniej Prognozy Finansowej i spłat wysokości rat kredytów wcześniej zaciągniętych. - Kwoty wykupu obligacji zostały dostosowane tak, aby tych rat nie powiększać bardziej, ale tym samym zwiększyć w tym roku, gdzie te raty są niższe, czyli w roku 2022, 2023 i 2024 - wyjaśnia i dodaje, że "jesteśmy średnio zadłużonym miastem wsród tych na prawach powiatu".

Jak się okazuje, kredydy zaciągnięte do 2009 roku już zostały spłacone, a jak mówi Anna Kwiecień (PiS) "wizja finansowego armagedonu, o której mówił podczas kampanii wyborczej Radosław Witkowski nie miała racji bytu. To pokazuje hipokryzję".

Radny Marek Szary mowi, że "czeka na deszcz pieniędzy, które obiecała Platforma".

12.54 Nagły zwrot: uchwała w sprawie obligacji nie może zostać zatwierdzona. Prawnik uczestniczący w sesji zwraca uwagę, że w tym przypadku projekt musi zyskać stuprocentowe poparcie wszystkich radnych. Trwają konsultacje.

Ostatecznie projekt uchwały ws. wypuszczenia obligacji zostaje przyjęty.

13.05 Rozpoczyna sie dyskusja na temat szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w Dziennym Domu „Senior – Wigor”.

Radna Anna Kwiecień (PiS) mówi o tym, że program placówki odpowiada tylko osobom fizycznie sprawnym i nie jest odpowiedzią na faktyczne problemy osób starszych. - Osoby starsze trzeba czasem podprowadzić do toalety czy naszykować leki, w takim przypadku jeden opiekun na 30 podopiecznych nie wystarczy - mówi radna.

Radna Magdalena Lasota (PO) oraz Andrzej Łuczycki (PO) przypominają, że projekt uchwały dotyczy płatności, a nie zasad przyjmowania do placówki. Radny Łuczycki przypomina, że chętnych juz się zgłosiło ponad 100 osób, więc nie ma obaw, że zabraknie chętnych. - Osoby, które mają problemy zdrowotne powinny szukać pomocy w placówkach, które taką pomoc świadczą. Dom Dziennego Pobytu jest innego rodzaju miejscem - wyjaśnia.

Po głosowaniu: projekt uchwały zostaje przyjęty.

13.16 Przegłosowano projekt uchwały w sprawie nadania statutu Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Radomiu oraz nadania statutów placówkom opiekuńczo – wychowawczym typu rodzinnego.

13.17 Przegłosowano projekt uchwały w sprawie zmiany podziału środków z PFRON na realizację zadań przez powiat z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej w 2015 roku. Zatwierdzono uchwałę w sprawie zniesienia formy ochrony przyrody drzewa uznanego za pomnik przyrody.

13.19 Radni zatwierdzili nowe nazwy dla ulic i placów w Radomiu (w tym Plac Reformacji). Zatwierdzono podział stałych obwodów głosowania na terenie miasta Radomia.

Dyskusja ws. powołania komisji konkursowej do przeprowadzenia konkursu na stanowisko Dyrektora w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym im. dr T. Chałubińskiego. Radni zgłaszają swoich kandydatów do komisji konkursowej szpitala. Są wśród nich: Dariusz Wójcik (PiS), Anna Kwiecień (PiS), Anna Białkowska (PO), Zbigniew Banaszkiewicz (PO), Marek Kwaczyński (lekarz) i Wioletta Kotkowska (PO). Anna Białkowska zostaje przewodniczącą. Pozostali kandydaci członkami komisji konkursowej.

13.27 Projekt uchwały w sprawie ustalenia stawki procentowej opłat adiacenckich z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego budową urządzeń infrastruktury technicznej na terenie miasta Radomia (projekt złożony przez klub PiS). Radny Kowalski wnosi o przesunięcie uchwały na dalszy punkt na rzecz uchwały złożonej przez prezydenta Radomia. Projekt uchwały dotyczący opłaty adiacenckiej przedstawia wiceprezydent Konrad Frysztak.

- Po obliczeniu, koszty wprowadzenia obniżki wyszły nam 290 tys, co oznacza, że możemy zaproponować 15 procentową opłatę i prosimy o oddanie głosu "za" - mówi wizeprezydent. Radny Marek Szary (PiS) dopytuje o wpływy i o ich termin.

Planowane w tym roku przychody to 300 tys. złotych. Frysztak wyjaśnia, że niższa stawka będzie obowiązywać dla wszystkich inwestycji, które się rozpoczną od początku 2017 roku. - Przy stawce 15 proc. w 2017 roku przychód planowany będzie ok. 330 tys, w 2018 ok. 300 tys. - wyjaśnia wiceprezydent i dodaje, że w 2017 roku część opłat wyniesie 30, a część 15 procent. Wynika to z tego, że decyzje, które obecnie wypływaja z urzędu dotyczą roku 2013. Radny Jakub Kowalski (PiS) w imieniu klubu PiS wycofuje swój projekt uchwały. - Cieszymy się, że stać nas na więcej.

Radni przyjęli projekt poszerzenia strefy Płatnego Parkowania w Radomiu o ulicę Koszarową.

13.42 Marek Szary (PiS) przedstawia informacje o pracy Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej.

Sprawozdanie delegata Miasta Radomia z posiedzenia Związku Miast Polskich. 24 lipca na posiedzeniu, w zastępstwie prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego był Karol Semik, wiceprezydent Radomia.

13.45 Radni omawiają sprawy różne, np. wydanie zgody na wykorzystanie herbu miasta Radomia przez proszące o to kluby sportowe czy zespoły muzyczne.

13.54 Radny Ryszard Fałek, który dotarł na sesję w międzyczasie, dopytuje prezydenta Radomia ws. decyzycji odnośnie radomskiego lotniska. Radny przypomina, że nie stać miasta na utrzymanie lotniska, na którym kolejny rok nic się nie dzieje. Wypomniał także zaplanowany na wtorek pierwszy lot do Rygi, do udziału w którym zaproszeni zostali przedstawiciele miasta z prezydentem na czele oraz lokalni dziennikarze.

Radni zatwierdzili nowy skład Komisji Edukacji i Komisji Kultury i Promocji Rady Miejskiej.

Wiceprezydent Radomia ds. edukacji Karol Semik w przeddzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego wszystkim dzieciom oraz ich rodzicom życzy powodzenia i wszystkiego najlepszego.

Na wniosek radnego Marka Szarego (PiS) radni oraz kolegium prezydenckie uczciło minutą ciszy członków NSZZ "Solidarność", którzy stracili życie z tytułu walki z byłym systemem politycznym.

14.00 Zakończyła się sesja Rady Miejskiej.

Dziękujemy. Redakcja Radom24.pl

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych