Sobota 27 kwietnia
Teofila, Zyty, Żywisława
RADOM aktualna pogoda

Siedziba PGZ w Radomiu otwarta. Ważne umowy podpisane

PGZ 2015-05-06 13:58:00

Dziś została otwarta nowa siedziba Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. w Radomiu, mieszcząca się w Radom Office Park, przy ul. Malczewskiego 24. Podczas oficjalnej inauguracji zostały podpisane bardzo istotne umowy: o zawiązaniu Konsorcjum na dostawę Bezzałogowych Statków Powietrznych i rozpoczęciu współpracy z uczelniami wyższymi oraz wiodącymi ośrodkami badawczo-rozwojowymi.

Prezes zarządu PGZ Wojciech Dąbrowski i minister skarbu Włodzimierz Karpiński

Zawiązana umowa Konsorcjum pomiędzy PGZ S.A., PIT-RADWAR S.A., Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych oraz Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 2 to szansa na rozwój polskich systemów bezzałogowych statków powietrznych. Zgodnie z ogłoszonym dzisiaj przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Narodowym Programem Budowy Bezzałogowych Samolotów uczestnicy konsorcjum zaoferują polskiej armii m. in. platformę E-310 opracowaną wspólnie przez polskie spółki - należącą do PGZ spółkę PIT- RADWAR S.A. oraz firmę EUROTECH sp. z o.o.

Dodatkowo, w ramach zawiązanego wcześniej konsorcjum „Narew”, podjęto decyzję o zaangażowaniu wiodących uczelni wyższych do wspólnych prac badawczo-rozwojowych, niezbędnych dla modernizacji systemu Obrony Przeciwlotniczej (OPL) krótkiego zasięgu. Ta decyzja zaowocowała podpisaniem dzisiaj umowy trójstronnej o współpracy pomiędzy PGZ S.A., WAT i Politechniką Warszawską. Włączenie uczelni do prac nad programem „Narew” przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy oraz kształcenia w Polsce wysokiej klasy specjalistów, zwłaszcza w zakresie technologii rakietowych.

Ponadto, podpisano List Intencyjny pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową S.A. i Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. o współpracy w zakresie wykorzystania tzw. Platformy Transferu Technologii. Jest to nowe narzędzie służące do gromadzenia informacji o technologiach i wynalazkach oraz zapotrzebowaniu na innowacyjne rozwiązania zgłaszane przez przemysł.

Oprócz tego PGZ zawarł ramowe porozumienie o współpracy z Politechniką Warszawską, Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Wojskową Akademią Techniczną, Instytutem Technologii Eksploatacji - Państwowym Instytutem Badawczym, Agencją Rozwoju Przemysłu S.A, oraz Radomskim Centrum Innowacji i Technologii i Polską Grupą Zbrojeniową S.A.

Głównym celem zawartego porozumienia jest komercjalizacja wyników badań naukowych i prac rozwojowych z wykorzystaniem infrastruktury Parku Naukowo-Technologicznego w Radomiu.

- Podpisane dziś pozwolą na realizację projektów badawczo-rozwojowych, które będzie można wykorzystać przy produkcji m.in. nowoczesnych systemów uzbrojenia, ale także w sektorze cywilnym. Spółki wchodzące w skład Grupy PZG już dziś należą do jednych z najbardziej innowacyjnych firm w Polsce. Przeznaczają wysokie nakłady na działalność badawczo-rozwojową oraz zgłaszają wiele patentów. Te rozwiązania i know-how, dotychczas stosowane wyłącznie na potrzeby wojska, powinny znaleźć zastosowanie także sektorze cywilnym, m.in. w branży energetycznej i górnictwie, ale także w projektach realizowanych przez inne przedsiębiorstwa, w szczególności z sektora MŚP- powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa.

- Nie zwalniamy tempa i w nieco ponad 8 miesięcy od rozpoczęcia działalności operacyjnej finalizujemy cztery istotne dla PGZ oraz polskiej gospodarki umowy, które pozwolą nam na dalszy rozwój – powiedział Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGZ S.A. – Polska Grupa Zbrojeniowa zabezpiecza w ten sposób wieloletnią perspektywę realizacji i finansowania projektów badawczo-rozwojowych z szansą na ich przyszły sukces komercyjny – podkreślił Dąbrowski.

Przy okazji podpisania umów oficjalnie zainaugurowano działalność PGZ w nowej siedzibie w Radomiu. Mieści się tu centrum dowodzenia PGZ. Centrala operacyjna Grupy przeniesiona została tutaj z tymczasowej siedziby głównej mieszczącej się w Fabryce Broni „Łucznik” - Radom.

W nowej siedzibie PGZ pracować będą specjalności zatrudnieni w działach księgowości, administracji, marketingu, handlu, produkcji, IT oraz zespoły obsługujące poszczególne programy modernizacji polskiej armii, a także osoby odpowiedzialne za badania i rozwój oraz innowacje. Docelowo zatrudnienie wzrośnie o ponad 120 osób do końca roku. Nabór na wybrane stanowiska już trwa. PGZ w Radomiu aktualnie zatrudnia łącznie blisko 500 osób i jest jednym z kluczowych pracodawców w regionie.

PGZ tworzy Grupę ponad 60 spółek działających w branży produkcyjno-usługowej, które zatrudniają ok. 17,5 tys. pracowników. W efekcie konsolidacji powstał jeden z największych koncernów obronnych w tej części świata.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych