Piątek 26 kwietnia
Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
RADOM aktualna pogoda

Kremacja ciał coraz częstsza. Co na to Kościół?

Tab2, red. cr 2015-05-03 18:00:00

Z roku na roku w Polsce powstaje coraz więcej spopielarni ciał, a sama kremacja jest coraz częściej wybieraną formą pożegnania. Zdecydowaną większość decydujących się na spopielenie stanowią katolicy, chociaż jeszcze w XX wieku Watykan zakazywał kremacji.

Na terenie Polski działa obecnie już ponad 30 spopielarni ciał. Większość z nich powstała w ciągu kilku ostatnich lat, co pokazuje, że taka forma pożegnania cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem.

Przypomnijmy, że w kwietniu rozpoczęło swoją działalność także krematorium w Radomiu przy cmentarzu na Firleju. Początkowo otwarcie spopielarni planowano tuż po Wielkanocy (więcej na ten temat tutaj), jednak ze względu na oczekiwanie na odbiory termin został przesunięty. Cena minimalna za usługę to 600 złotych, ale koszty rosną, gdy zwłoki mają niestandardowy charakter.

Jak wynika z danych pochodzących z branży, nie ma żadnych większych różnic, jeśli chodzi o wybór formy pożegnania w związku z wyznaniem zmarłej osoby. - Zdecydowaną większość osób, które decydują się na spopielenie swojego ciała po śmierci, stanowią katolicy. W ujęciu procentowym stanowią ok. 80-90 proc., czyli podobnie jak jest to w przypadku pochówku tradycyjnego. Co istotne, zakłady zajmujące się spopielaniem zwłok zazwyczaj posiadają kaplice – sale dostosowane do przeprowadzania katolickich obrządków pogrzebowych.

Tak też jest w przypadku Radomia. Rodzina zmarłego ma możliwość ostatniego pożegnania oraz obserwacji całego procesu. W spopielarni znajdują się dwie sale przygotowane na tę okoliczność.

Jak Kościół podchodzi do spopielania?

Watykan dopuszcza spopielanie ciał zmarłych dopiero od 1963 r. Wcześniej zakazywano takiej formy pochówku, co na początku ery chrześcijaństwa miało odróżniać je od niektórych obrzędów pogańskich, praktykowanych w czasach starożytnego Rzymu. Do kwestii spopielania ciał odniosła się oficjalnie także polska hierarchia kościelna. Sprawy tej dotyczył „List pasterski Episkopatu Polski o szacunku dla ciała zmarłego i obrzędach pogrzebu (w przypadku kremacji)”, podpisany w październiku 2011 r. na zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski (KEP).

W dokumencie KEP potwierdziła przyzwolenie Kościoła katolickiego na taką formę żegnania bliskich i jednocześnie zwróciła się do wiernych: „Wszystkich jednak, którzy rozważają możliwość kremacji, prosimy, aby decyzji tej nie podejmowali pochopnie i wzięli pod uwagę chrześcijańską tradycję”.

Jak powinny wyglądać obrzędy?

W przypadku kremacji nieco inaczej wygląda sprawa obrzędów pogrzebowych. Jak zaleca Kościół, obrzędy – w tym także mszę świętą – najlepiej jest odprawiać przed aktem spopielenia ciała zmarłej osoby. Są one dopuszczalne również po kremacji, co wymaga jednak zgody księdza. Katolicy powinni też pamiętać, że Kościół nie akceptuje rozsypywania prochów ludzkich w różnych miejscach (tzw. miejsca pamięci) czy też przechowywania ich w domu.

Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem KEP, zalecane jest składanie prochów na cmentarzu – do grobu/kaplicy albo w kolumbarium (specjalna ściana do przechowywania urn). „Zarówno ciało, jak i prochy człowieka zawsze należy składać do grobu, w specjalnym kolumbarium lub w kaplicy na cmentarzu. Każde takie miejsce pochówku wyraża wiarę chrześcijanina w ostateczne zmartwychwstanie” podsumowała w liście KEP.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych