Piątek 26 kwietnia
Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
RADOM aktualna pogoda

Radom potrzebuje piasku. 300 ton... atestowanego piasku

bach 2015-04-18 08:00:00

W sumie na blisko 60 placów zabaw, które są w stałym utrzymaniu Zakładu Usług Komunalnych pracownicy nawiozą ponad 300 ton czystego, atestowanego piasku. Konieczność wymiany piasku regulują przepisy sanitarno-epidemiologiczne. Ma to chronić dzieci przed toksokarozą.

Foto: ZUK

Charakterystyczne miniładowarki oraz pracowników Zakładu Usług Komunalnych można spotkać na gminnych placach zabaw, usytuowanych w różnych częściach Radomia. Zakład Usług Komunalnych rozpoczął w tym tygodniu wymianę piasku. Blisko 300 ton atestowanego piachu trafi w sumie na 60 placów zabaw w Radomiu.

- Usuwany, zeszłoroczny piasek trafia na teren naszej bazy technicznej i następnie będzie wykorzystywany sukcesywnie do robót budowlanych, na przykład remontów chodników oraz zimowego utrzymania alejek i chodników – mówi Marcin Walasik, rzecznik Zakładu Usług Komunalnych. - Działania te musimy pogodzić z innymi pracami, które są na nas nałożone. Trzeba wziąć pod uwagę, że wymiana piachu dotyczy 60 miejsc. Zazwyczaj zajmuje nam to około dwóch miesięcy, ale staramy się zawsze zdążyć do wakacji, kiedy place zabaw są oblegane najbardziej - dodaje rzecznik

Ogrodzone place zabaw to podstawa

Najlepszy stan sanitarno-higieniczny panuje na tzw. "placach zabaw" czyli obiektach ogrodzonych, chronionych w ten sposób przed dostępem zwierząt. Dzieci bawiące się w zanieczyszczonych piaskownicach lub mające bezpośredni kontakt z psami lub kotami narażone są na zarażenie się toksokarozą, groźną odzwierzęcą chorobą pasożytniczą, wywoływaną przez inwazję larw psich lub kocich glist. W większości przypadków choroba przebiega bezobjawowo.

Kiedy dochodzi do intensywnej inwazji larw, u dziecka może wystąpić wysoka temperatura ciała (powyżej 39°C) oraz m.in.: osłabienie, senność, nudności. Bardzo niebezpieczna jest postać zlokalizowana, np. oczna toksokarozy, której nie towarzyszą objawy ogólne. Dopiero w kilka miesięcy od zarażenia może wystąpić pogorszenie widzenia, a w badaniu okulistycznym stwierdza się zmiany w narządzie wzroku.

Jak uchronić się przed chorobą?

Przede wszystkim trzeba zgłaszać się do lekarzy weterynarii na okresowe (co najmniej 2 razy w roku) odrobaczanie psów. A ponad to nie powinno się dopuszczać do kontaktów dzieci ze szczeniętami oraz nieznanymi psami. Konieczna jest ochrona miejsc zabaw dzieci (np. piaskownice) przed zanieczyszczeniem odchodami zwierząt, należy zobowiązać właścicieli psów do sprzątania odchodów swoich ulubieńców. Ważna jest okresowa wymiana piasku w piaskownicach.

Bardzo istotne są także podstawowe zasady higieny, czyli mycie rąk po powrocie do domu, przed jedzeniem, po kontakcie ze zwierzętami. Dzieciom powinno się często obcinać paznokcie. Trzeba pamiętać o myciu pożywienia (np. jarzyny lub owoce), które często jest skażone glebą zawierającą jaja pasożytów. Zastosowanie powyższych wskazówek pozwoli na uniknięcie tak ciężkiej choroby, jaką jest toksokaroza, a przede wszystkim długotrwałego leczenia, które trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych