Piątek 19 kwietnia
Adolfa, Tymona, Pafnucego
RADOM aktualna pogoda

Bez obowiązku meldunkowego Polska pogrąży się w chaosie?

portalsamorzadowy.pl, cir 2015-03-01 18:00:00

– Możemy spodziewać się zadziwiających wzrostów liczby ludności w niektórych gminach. Po wyborach usłyszymy wtedy zarzuty o wożeniu obywateli autobusami do miejsc innych obwodów wyborczych – tak możliwe efekty zniesienia obowiązku meldunkowego opisuje Grzegorz P. Kubalski, ekspert Związku Powiatów Polskich.

Grzegorz P. Kubalski, ekspert Związku Powiatów Polskich

Ustawa z 2010 roku przewiduje zniesienie obowiązku meldunkowego. O terminie ma zdecydować rząd.

Grzegorz P. Kubalski: – Rada Ministrów podjęła decyzję, że obowiązek meldunkowy będzie zniesiony 1 stycznia 2016 r. Zostanie wtedy zastąpiony prostą rejestracją miejsca zamieszkania. Cokolwiek by to w praktyce oznaczało.

Do końca marca będzie pracował zespół międzyresortowy. Czy wyniki jego prac mogą wpłynąć na przesunięcie tego terminu?

– Wobec determinacji rządu wątpię. Wspomniany zespół pracował już w zeszłym roku i rekomendował zachowanie obowiązku meldunkowego. Rekomendacja ta została przez Radę Ministrów odrzucona i tym samym zespół będzie musiał wypracować harmonogram i sposób zniesienia meldunku.

Resort spraw wewnętrznych mówi o wprowadzeniu rejestracji adresu miejsca faktycznego pobytu obywateli polskich. Ma być to procedura obowiązkowa czy dobrowolna?

– Ma to być rejestracja fakultatywna.

Ale znając niechęć Polaków do ujawniania informacji o sobie, urzędy mogą mieć bardzo skąpe informacje na temat zamieszkania obywateli.

– Może tak być.

Co zmieni się z punktu widzenia obywatela, jeśli w miejsce zameldowania pojawi się adres miejsca faktycznego pobytu?

– Nie będzie weryfikowana kwestia, czy miejsce wskazane przez obywatela jest jego miejscem zamieszkania w rozumieniu prawa cywilnego, czy też nie.

Jakie skutki przyniesie fakultatywność rejestracji, trudno powiedzieć. W swoim materiale MSW wskazuje bardzo niejasno, że rejestracja adresu miejsca faktycznego pobytu będzie zwalniała obywatela z obowiązku zgłoszenia adresu niezbędnego do realizacji praw i obowiązków określonych w odrębnych ustawach.

Oznacza to tyle, że obowiązku meldunkowego jako takiego nie będzie, za to poszczególne ustawy mogą nałożyć odrębny obowiązek przedstawiania swojego miejsca zamieszkania.

Dlaczego?

– Proszę zwrócić uwagę, że w chwili obecnej obowiązek meldunkowy wiąże się z potwierdzeniem, że w danym miejscu się mieszka. Jeśli obowiązek ten zniknie, może pojawić się problem z dostępem do pewnych usług, które w obecnym stanie prawnym są uzależnione od miejsca zamieszkania obywatela.

Na przykład jakich?

– Chociażby sprawy dotyczące edukacji. Na poziomie szkół podstawowych czy gimnazjów obowiązuje rejonizacja. Dziecko jeśli nie pójdzie do szkoły poza terenem swojej gminy, powinno mieć zagwarantowane miejsce w szkole, w rejonie której mieszka. Jak gmina jednak ma planować liczbę miejsc w szkołach, skoro nie będzie wiedziała, ile dzieci mieszka na jej terenie?

Kolejny przykładem może być weryfikacja realizacji obowiązku szkolnego. By to zrobić, musimy wiedzieć, gdzie znaleźć dziecko. W dzisiejszych czasach rozstrzygał to w dużej mierze obowiązek meldunkowy; w nowym systemie konieczne będzie stworzenie innych skutecznych mechanizmów. Nie wykluczam, że w niektórych przypadkach odbędzie się to przez nałożenie obowiązku zgłaszania pewnych informacji.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych