Sobota 20 kwietnia
Agnieszki, Czesława, Amalii
RADOM aktualna pogoda

Radomski Sanepid jako jedyny w Polsce będzie badał dopalacze

sas 2015-02-17 14:13:00

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomiu już w wakacje planuje przeprowadzkę do nowej siedziby przy ul. Okulickiego. Również wtedy PSSE poszerzy swoją działalność o badanie dopalaczy, na co już uzyskał akredytację. Będzie to jedyny sanepid w Polsce z możliwością ich wykonywania.

W nowej siedzibie sanepidu przy ul. Okulickiego trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynku. – Dziś będziemy jeszcze wybierać windy, po jednej osobowej oraz towarowej. Przed nami jeszcze prace dotyczące zagospodarowania terenu wokół budynku w taki sposób, aby nie zalewać sąsiadów. Pierwsze trudności z tym terenem napotkaliśmy na samym początku inwestycji, ale po wzmocnieniu gruntów sytuacja została opanowana już na pierwszym etapie prac – mówi Lucyna Wiśniewska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu.

W 2009 roku oszacowano, że koszt inwestycji, budowa wraz z wyposażeniem wyniesie około 25 mln złotych. Teraz już jednak wiadomo, że finalny koszt będzie o kilka milionów mniejszy niż pierwotnie zakładano. Jak wyjaśnia dyrektor, wynika to z oszczędności uzyskanych w przetargach. Obecnie PSSE przygotowuje się do ogłoszenia przetargów na wyposażenie nowej stacji, którego każdy nie może być o niższej wartości niż 566 tys. złotych.

– Dzięki staraniom premier Ewy Kopacz nie mielibyśmy do dyspozycji 9 mln złotych 400 tysięcy. Z tej kwoty 3 mln 400 tys. zostanie przeznaczonych na dokończenie budowy, pozostała część zostanie przeznaczona na wyposażenie stacji. Podziękowania równiezą sie wojewodzie oraz władzom miasta – mówi dyrektor Wiśniewska.

Z zakupem nowego, specjalistycznego sprzętu wiąże się poszerzenie działalności radomskiego sanepidu. – Otrzymaliśmy akredytację na prowadzenie badań na obecność dopalaczy. Swoją działalność poszerzymy już po przeprowadzce do nowej siedziby. Będziemy jedyną stacją sanitarno-epidemiologiczną w kraju, która będzie takie badania przeprowadzać. Problem dopalaczy pojawia się u coraz młodszej młodzieży, u dzieci. Będziemy wykonywać badania z nadzoru, ale także na zlecenie zaniepokojonego rodzica - dodaje.

Sanepid za handel lub wytwarzanie dopalaczy może nałożyć karę od 20 tysięcy do 2 milionów złotych, proporcjonalnie do winy. Badaniem dopalaczy zajmują się laboratoria wyposażone w specjalistyczny sprzęt.

Badań na obecność dopalaczy nie wykonamy w laboratoriach Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego na Józefowie ani Radomskiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Tochtermana.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych