Piątek 29 marca
Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
RADOM aktualna pogoda

Mimo braku kontraktu z NFZ, przyjęli już ok. 200 pacjentów

K.S. 2014-12-16 12:50:00

Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej nie ma jeszcze podpisanego kontraktu z NFZ. Mimo to od samego początku przyjmuje pacjentów i, jak zapewnia prof. Igal Mor, prezes COZR, żaden z nich nie zapłacił za leczenie. W styczniu zostaną wykonane pierwsze operacje. Jednocześnie placówka zapowiada, że będzie realizować pakiet onkologiczny, który startuje w styczniu 2015 roku.

Od rozpoczęcia działalności COZR zabiega o kontrakt z NFZ. Jak na razie Fundusz odmawia, tłumacząc to niekompleksowym świadczeniem usług przez lecznicę. Jak zapowiada prof. Igal Mor, prezes COZR, pełną kompleksowość centrum uzyska pod koniec lata 2015 roku, jednak liczy na kontrakt z NFZ wcześniej.

- Faktycznie, nie uruchomiliśmy jeszcze wszystkiego. Radioterapia jest na etapie budowy. Diagnozujemy pacjentów, prowadzimy konsultacje. Z pokorą przyjęliśmy odpowiedź z NFZ. Nasza kompleksowość będzie gotowa pod koniec lata. Ale spodziewam się, że sprawa z kontraktem wyjaśni się wcześniej, być może jeszcze w lutym. Na ten moment rozpoczęliśmy działalność, na jaką nas stać. Każda placówka, która rozpoczyna swoją działalność, musi być przygotowana na tzw. okres rozruchu. My jesteśmy właśnie w takim momencie - wyjaśnia prof. Mor.

Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej przyjęło już ok. 200 pacjentów. Na 9 stycznia 2015 roku zaplanowane są cztery zabiegi. - Mamy swoje rezerwy i na tej podstawie będziemy operować - powiedział prof. Mor.

Prezes COZR zaprzecza, jakoby pacjenci z centrum mieliby być odsyłani na leczenie do radomskich szpitali. - To  nieprawda - powiedział stanowczo prof. Mor. - Ani jednego pacjenta nie skierowaliśmy na leczenie do radomskich placówek. Pacjentów leczonych częściowo, było kilkunastu. Ubolewam nad tym, że radomskie lecznice nie podpisują z nami umów jako z podwykonawcą - dodał.

Jednocześnie prof. Igal Mor zapowiedział, że COZR będzie realizować od stycznia tzw. pakiet onkologiczny. To pomysł Ministerstwa Zdrowia, który polega na wczesnym wykryciu nowotworu, szybkiej diagnostyce onkologicznej oraz leczeniu pacjenta, co zwiększy jego szansę na wyzdrowienie. Lekarze pierwszego kontaktu będą mogli zakładać tzw. zielone Karty Onkologiczne pacjentom, u których podejrzewają chorobę nowotworową i skierować ich dalsze leczenie. Kompleksowe świadczenie onkologiczne w ramach pakietu ma trwać do 9. tygodni.

- Mamy już zawarte kilkanaście umów na realizację ścieżek w ramach pakietu onkologicznego. Osoby z Zieloną Kartą Onkologiczną będą mogły u nas skorzystać z diagnostyki. W taki sposób zaistniejemy od stycznia - mówił prof. Mor.

Pakiet onkologiczny wg prof. Mora może dużo zmienić na plus, jednak nie będzie to łatwe zadanie. - Przy tych samych możliwościach, przy takiej samej ilości sprzętu i lekarzy, kolejki z trzech miesięcy mają się skrócić do kilku tygodni? To będzie trudne zadanie.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych