Sobota 20 kwietnia
Agnieszki, Czesława, Amalii
RADOM aktualna pogoda

Tajemnice obozu pracy w podradomskich Trablicach

ipn, roch 2014-12-13 08:00:00

W czasie okupacji niemieckiej w podradomskich Trablicach założono obóz pracy przymusowej, a osadzeni w nim więźniowie byli zmuszani do pracy przy budowie linii kolejowej na trasie Radom-Koluszki. Instytut Pamięci Narodowej szuka świadków dla zbrodni popełnionych w latach 1942–1944 w związku z funkcjonowaniem obozu pracy przymusowej tzw. Służby Budowlanej.

Na zdjęciu: robotnicy Baudienstu w Krakowie. Foto: dsh.waw.pl

Instytut Pamięci Narodowej, Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie Delegatura w Radomiu prowadzi śledztwo w sprawie zbrodni nazistowskich, popełnionych w latach 1942–1944 w związku z funkcjonowaniem obozu pracy przymusowej tzw. Służby Budowlanej (Baudienst), zlokalizowanego w miejscowości Trablice w powiecie radomskim.

Choć śledztwo prowadzone jest od lat, do tej pory nie udało się uzyskać zbyt wielu informacji na temat obozu w Trablicach.  Nie zachowały się żadne ślady drewnianych baraków, w których mieszkali ówcześni więźniowie.

- Z dotychczasowych ustaleń wynika, iż w okresie okupacji niemieckiej w miejscowości Trablice został utworzony obóz, w którym byli osadzani więźniowie zmuszani do świadczenia pracy przy budowie linii kolejowej na trasie Radom–Koluszki. Zarówno wobec więźniów obozu, jak też osób uchylających się od służby oraz rodzin junaków stosowany był policyjny terror (odpowiedzialność zbiorowa w przypadku zbiegostwa, osadzanie w obozach karnych, rozstrzeliwanie uciekinierów – czytamy na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.

Służba Budowlana (Baudienst) była jedną z form pracy przymusowej zorganizowanej przez hitlerowskie Niemcy. Powołał ją Generalny Gubernator Hans Frank na początku grudnia 1940 roku. Do obozów rekrutowano najczęściej młodych  mężczyzn od 18 roku życia, a okres odbywania tzw. Służby Budowlanej trwał początkowo od 3 do 6 miesięcy, jednak z czasem zostało on przedłużony Władze hitlerowskie grupowały robotników w obozach mieszkalnych. Było to spowodowane masowym uchylaniem się powołanych do Baudienstu młodych ludzi od słabo płatnej  i wyczerpującej pracy fizycznej. Rekruci byli kwaterowani w drewnianych barakach na terenie wydzielonym przez druty kolczaste. W rzeczywistości były to obozy pracy przymusowej. 

Świadkowie powyższych zdarzeń, członkowie rodzin ofiar oraz osoby posiadające informacje dotyczące tej zbrodni proszone są o listowne, telefoniczne lub osobiste zgłoszenie się do siedziby tutejszej Delegatury.

Korespondencję należy kierować na adres: Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie – Delegatura w Radomiu 26-600 Radom, ul. Żeromskiego 53

tel. (48) 36 82 404, fax (48) 36 82 405

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych