Sobota 20 kwietnia
Agnieszki, Czesława, Amalii
RADOM aktualna pogoda

Jak radomskie szkoły radzą sobie ze zintegrowanym systemem oświaty?

radom.pl, red. K.S. 2014-11-22 13:00:00

Od września wszystkie radomskie placówki oświatowe objęte są nowoczesnym systemem zarządzania, dostępnym dla Urzędu Miejskiego. W Zespole Szkół Elektronicznych zorganizowana została konferencja służąca wymianie doświadczeń na tym etapie wdrożenia systemu.

- Realizujemy bardzo duży i trudny organizacyjnie projekt, ale dzięki niemu dajemy rodzicom możliwość czuwania na bieżąco, z wykorzystaniem zdobyczy nowoczesnych technologii, nad całością procesu edukacyjnego ich dzieci, od szkoły podstawowej po średnią – mówi prezydent Andrzej Kosztowniak. – Z kolei, z punktu widzenia władz samorządowych, stworzyliśmy pierwszy element zarządzania miastem jako korporacją. Pozwoli nam to na tańsze, a na pewno lepsze zarządzanie tym bardzo istotnym obszarem, jaki stanowi oświata  - mówi prezydent Andrzej Kosztowniak.

A jest to obszar rzeczywiście niebagatelny. Wydatki na oświatę stanowią ponad  40 procent budżetu miasta, czyli wszystkich wydatków miejskich. System obejmuje  prawie sto placówek oświatowych, które zatrudniają  blisko 4,5 tysiąca nauczycieli i do których uczęszcza blisko 40 tysięcy dzieci i młodzieży. Jeśli uwzględnić rodziców, którzy będą mogli korzystać z systemu – to otrzymujemy sięgającą 100 tysięcy  liczbę osób, które mają z nim do czynienia. Radom jest pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło zintegrowany system zarządzania oświatą na taką skalę – we wszystkich publicznych jednostkach oświatowych w mieście. Co więcej, system pozwala na objęcie nim także placówek niepublicznych, które również dotowane są z budżetu publicznego.  Wymaga to jednak decyzji Rady Miejskiej.

Funkcjonuje więc m.in. dziennik elektroniczny, pozwalający na wgląd rodziców w postępy dziecka w nauce  i kontrolę jego obecności w szkole. W sposób elektroniczny prowadzone są arkusze organizacyjne w szkołach i liczone są godziny pracy nauczycieli. Szkolne księgowe szkolą się, jak od stycznia 2015 roku prowadzić elektroniczną księgowość w placówkach, pozwalającą na wgląd w finanse oświaty i strukturę zatrudnienia z poziomu Wydziału Budżetu i Wydziału Edukacji. Od wiosny normą stanie się elektroniczny nabór do przedszkoli i szkół.

Oprócz odpowiedniego oprogramowania, miasto wyposażyło placówki oświatowe w 200 komputerów stacjonarnych i 100 urządzeń wielofunkcyjnych – mówi Sekretarz Miasta Rafał Czajkowski, nadzorujący prace zespołu wdrażającego zintegrowany system zarządzania oświatą.  Powodzenie całego naszego przedsięwzięcia zależy jednak od tego, jak  ten system jest wypełniany treścią w szkołach, na ile potrafimy wykorzystać możliwości, jakie on stwarza – dodaje. Właśnie temu poświęcona jest zorganizowana w Zespole Szkół Elektronicznych konferencja z udziałem przedstawicieli placówek oświatowych objętych nowoczesnym systemem zarządzania – od przedszkoli  po szkoły różnych szczebli.

Oprogramowanie zapewniające obsługę zintegrowanego systemu zarządzania oświatą na terenie Gminy Miasta Radomia dostarczyło konsorcjum firm Vulcan (Wrocław) i Librus (Katowice), które wygrało ogłoszony przez gminę przetarg, oferując za  swoje usługi za kwotę około 4,1 mln. Projekt jest współfinansowany przez UE ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych