Czwartek 28 marca
Anieli, Renaty, Kastora
RADOM aktualna pogoda

Bez szefa, bez ram - Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości już działa [ZDJĘCIA]

roch 2014-10-20 17:25:00

Radomscy młodzi przedsiębiorcy od dziś będą mieli niemałe wsparcie w realizowaniu swoich marzeń i pomysłów na biznes. Dziś oficjalnie ruszył Akademicki Inkubator przedsiębiorczości czyli praktyczna szkoła prowadzenia biznesu dla startupów.

Pierwszy inkubator przedsiębiorczości w Radomiu został założony wspólnie przez Radomskie Centrum Innowacji i Technologii oraz Fundację Polska Przedsiębiorcza, a inicjatorem była Polska Agencja Rozwoju Przemysłu. AIP zostało stworzone z myślą o radomianach, którzy noszą się myślą o rozkręceniu własnego biznesu. – W Radomiu jest bardzo wysoki poziom bezrobocia przy jednoczesnym odpływie młodych ludzi do innych dużych ośrodków miejskich, takich jak Warszawa. AIP z pewnością poprawi atrakcyjność Radomia – powiedział podczas otwarcia Tomasz Tarczyński, prezes RCiT.

Radomski AIP znajduje się w budynku Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego (ul. Krasickiego 54). – Przywiązujemy dużą wagę do przygotowania praktycznego, jednak studia pierwszego czy drugiego stopnia zapewniają wiedzę jedynie merytoryczną. Inkubator zapewni praktykę – powiedział Zbigniew Łukasik, rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. – Inkubator właściwie działą u nas od 2008 roku, ale ze względu na niewielkie środki finansowe, jakie otrzymaliśmy na tę działalność nie byłą możliwa pełna realizacja tego pomysłu. Teraz będzie on działał w pełnym zakresie – dodał.

Na młodych przedsiębiorców czeka sporo możliwości. Najlepsi mogą liczyć na wsparcie finansowe z funduszu AIP Seed Capital w wysokości 100 tys. zł w zamian za 15 procent udziałów w startupie. Co istotne, prowadzenie biznesu w ramach Inkubatora AIP zwalnia z obowiązku rejestrowania działalności gospodarczej, gdyż AIP udostępnia firmom swoją osobowość prawną. Ponadto radomscy przedsiębiorcy będą mogli uczestniczyć w spotkaniach mentoringowych i szkoleniach oraz będą mieli możliwość nawiązania kontaktów biznesowych. W znalezieniu nowych inspiracji z pewnością pomogą wydarzenia z cyklu StartUpMixer, czyli networking połączony z prezentacją trzech startupów.

– Inkubatory pomagają spełniać marzenia o własnym biznesie, gdzie nie ma szefa ani sztywnych ram. Zakładając biznes młodzi ludzie zazwyczaj są sami. Dzięki inkubatorowi uzyskają pomoc w pełnym zakresie – wyjaśnił Jacek Aleksandrowicz, wiceprezes zarządu Fundacji Polska Przedsiębiorcza. – Zapewnimy spotkania rowojowe polegające na konsultacjach pomysłów, warsztaty z góru biznesu oraz mentorami z danej dziedziny. W ramach inkubatora będą odbywać się także spotkania integracyjne, podczas których przy luźnej atmosferze będzie można omówić wiele kwestii – dodał.

Mija właśnie 10 lat od chwili, gdy powstał pierwszy inkubator przedsiębiorczości na świecie, w sumie jest ich 1500. W Polsce znajduje się ponad 40.- To nie lokal tworzy inkubator, ale ale cały system bez barier mentalnych i biurokratycznych. Dzięki AIP firmy mogą akcelerować się globalnie, co oznacza że najlepsze firmy są wysyłane do Londyny czy Szanghaju, to daje możliwości podbicia światowego rynku - wyjaśnił Dariusz Żuk, prezez Fundacji Polska Przedsiębiorcza. - Mam nadzieję, że jedną z takich firm będzie właśnie radomski biznes - dodał.

Radomski Inkubator AIP zajął 50-metrowy, kreatywnie zaaranżowany lokal na Wydziale Mechanicznym UTH. Oprócz stanowisk pracy, do dyspozycji firm są salka konferencyjna oraz miejsce do chilloutu, w którym można się odprężyć i zregenerować baterie do dalszej pracy. Całość uzupełnia nowoczesne zaplecze informatyczne.
A wszystko dzięki współpracy z firmami zrzeszonymi w Radomskim Klastrze Metalowym. Wybrane startupy staną się ich podwykonawcami, a szkolenia z zakresu obsługi specjalistycznych maszyn zapewni koncern Siemens. Ambicją radomskiego inkubatora jest, aby swoje pomysły biznesowe rozwinęło w 250 startupów.

W kwestię promocji zaangażowało się miasto. W siedzibie magistratu powstanie specjalny punkt informacyjny, w którym osoby szukające wsparcia w rozpoczęciu swojej przygody z biznesem, będą zachęcane do skorzystania z oferty Inkubatora. Miasto udostępniło ponadto powierzchnię na bilbordach i miejskich autobusach, dzięki czemu informacja o działalności inkubatora dotrze do jak największej rzeszy radomian.

Nowy Inkubator ma szansę zmienić obraz Radomia w oczach jego mieszkańców. Zgodnie z badaniem „Diagnoza społeczna 2013”, tylko 5,5 proc. radomian jest zadowolonych z jakości życia, a wśród powodów takiego stanu rzeczy wymienia się m.in. niekorzystny klimat do rozwoju przedsiębiorczości. Metodą kolejnych kroków RCIT realizuje więc plan mający podnieść biznesową atrakcyjność Radomia. Oprócz Inkubatora AIP ma powstać Park Naukowo-Technologiczny (swoje miejsce znajdą w nim najciekawsze startupy) i Centrum Druku 3D specjalizujące się w druku w takich surowcach jak metal czy plastik.

- Inkubator AIP pozwoli nam lepiej poznać potrzeby rynku i miejscowych przedsiębiorców. Bogatsi o tę wiedzę, wyposażymy Park Naukowo-Technologiczny tak, aby zapewnić im jak najlepsze możliwości rozwoju. Od połowy 2015 roku beneficjenci Inkubatora AIP będą już mieli do dyspozycji najnowocześniejsze drukarki 3D – dodał Tomasz Tarczyński, prezes RCIT. Domyślnym celem jest zbudowanie w Radomiu całego ekosystemu wspierającego lokalną przedsiębiorczość i innowacyjność.

Inkubatory AIP (AIP) są praktyczną szkołą prowadzenia biznesu dla startupów. AIP umożliwiają przetestowanie pomysłów na rynku na preferencyjnych warunkach i bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej lub spółki. AIP to także jedyny ekosystem w Polsce umożliwiający uzyskanie finansowania na rozwój w najprostszym modelu inwestycji - 100/15 czyli 100 000 zł za 15% udziałów w startupie. Dzięki tej innowacyjnej na skalę europejską sieci 38 inkubatorów od 2004 roku AIP pomogło rozwinąć się ponad 7000 startupom, a obecnie liczy ponad 1500 startupów. Wśród nich znalazły się m.in.: PhotoBlog.pl, MISBHV, Key2Print.

W otwarciu Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości w Radomiu udział wzięli przedstawiciele wielu radomskich firm i placówek oraz władz miasta i województwa, m.in.: prezydent miasta Andrzej Kosztowniak, wiceprezydent Radomia Krzysztof Ferensztajn, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, zastępca marszałka województwa mazowieckiego Leszek Ruszczyk, szef radomskiego odziału Urzędu Wojewódzkiego Rafał Rajkowski, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Zbigniew Banaszkiewicz, poseł Radosław Witkowski, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Patrycja Zielińska oraz przedstawiciele Fundacji Poslka Przedsiębiorcza Dariusz Żuk oraz Jacek Aleksandrowicz.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych