Piątek 29 marca
Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
RADOM aktualna pogoda

''Plastyk'' po remoncie uroczyście otwarty [ZDJĘCIA]

UM Radom, M.G. 2014-09-01 12:28:00

Były podziękowania, wzruszenia, gratulacje i życzenia. Na uroczyste otwarcie nowego budynku Zespołu Szkół Plastycznych przyjechało wiele znanych osobistości. Wśród nich była m.in. marszałek Sejmu Ewa Kopacz i Monika Smoleń - Podsekretarz Stanu w MKiDN.

Od lewej: Andrzej Kosztowniak, Monika Smoleń, Ewa Kopacz, Bożena Marczykowska i Dariusz Wójcik

- Cieszę się, że nasze miasto pięknieje. To są mury szkoły, w której ja zaczynałam swoją edukację. Chodziłam tu do szkoły podstawowej, w której spędziłam osiem lat - mówiła marszałek Ewa Kopacz z rozrzewnieniem wspominając swoje pierwsze szkolne doświadczenia.

- Ci młodzi ludzie, którzy będą uczyć się w tej szkole będą w przyszłości poprawiać wizerunek naszego miasta i krajobrazu. Jestem przekonana, że piękno to siostra wolności. My tą wolnością cieszymy się od 25 lat. Chciałabym życzyć, by patroni Waszej szkoły byli z was dumni. Jestem szczęśliwa, że mogę być tu z Wami i życzyć Wam, aby ten rok był dla was wielkim sukcesem - mówiła do uczniów Ewa Kopacz.

- Oddajemy wam piękny budynek, korzystajcie z niego w najlepszy sposób i doskonalcie swoje talenty – powiedział prezydent Andrzej Kosztowniak z okazji rozpoczęcia roku szkolnego w nowym obiekcie Zespołu Szkół Plastycznych przy ul. Grzecznarowskiego13. - Marzenia się spełniają - mówiła wzruszona Bożena Marczykowska, dyrektorka ZSP w Radomiu.

Uczniowie i nauczyciele „plastyka” rozpoczynają rok szkolny w zupełnie odmienionych warunkach. Szkoła, w której witają 1 września, została poddana gruntownej modernizacji i powiększona o drugi budynek. Szkoła prezentuje się wspaniale, również nocą, gdy piękno elewacji podkreśla podświetlenie. - Spełniliśmy marzenia wielu radomian. Komfortowe warunki sprawiają, że uczniowie będą mogli teraz bez ograniczeń rozwijać swoje artystyczne pasje - podkreśla Prezydent, Andrzej Kosztowniak.

- Ja jestem bardzo zmęczona. Bardzo intensywnie pracowałam, podobnie jak moi pracownicy i nauczyciele. To był ogromny wysiłek i wyzwanie dla wszystkich. Zrobiliśmy tyle, ile mogliśmy na 1 września, żeby uruchomić szkołę. Myślę, że jest pięknie i wszyscy są szczęśliwi - mówiła wzruszona i zadowolona Bożena Marczykowska - dyrektor szkoły. Podkreślała, że nie wyobraża sobie, by ktoś mógł mieć teraz kłopoty z nauką w takich warunkach. Dyrektor zaznaczyła, że szkoła została otwarta na dwa miesiące przed terminem, dlatego jeszcze nie w pełni wszystko jest urządzone tak jak miało być. Wciąż nie do końca jest zagospodarowany park rzeźby wokół szkoły.

W istniejącym budynku ściany są osuszone, zabezpieczone przeciw wilgoci i ocieplone. W ramach rewitalizacji dachu docieplony został strop ostatniej kondygnacji, a także wymienione rynny i rury spustowe. Podniesiony jest standard wszystkich pomieszczeń, w tym sanitariatów.

Nowe skrzydło szkoły nawiązuje formą do istniejącego budynku. Powstały tu pracownie artystyczne. Cała szkoła jest w pełni przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, na każdą kondygnację można dojechać windą.

W Zespole Szkół Plastycznych funkcjonują dwie linie programowe: ogólnokształcąca wraz z programem plastycznym oraz edukacja plastyczna w ramach Szkoły Plastycznej im. Jacka Malczewskiego. Podniesienie standardu szkoły umożliwi  przyjęcie większej liczby osób na same zajęcia plastyczne. Zakładana jest także organizacja warsztatów, sympozjów naukowych, konferencji dla nauczycieli szkół artystycznych, międzyszkolnych i środowiskowych plenerów artystycznych oraz makroregionalnych przeglądów z rysunku, malarstwa i rzeźby. Dzięki nowej powierzchni wystawowej placówka będzie mogła przystąpić do organizacji dużych imprez i zadań o zasięgu ogólnopolskim.

Inwestycja jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach działania Rozwój infrastruktury szkolnictwa artystycznego, priorytetu Kultura i dziedzictwo kulturowe Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Umowę o dofinansowanie projektu w 13 marca 2013 r. podpisali Prezydent Miasta Andrzej Kosztowniak i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

Całkowity koszt realizacji projektu wyniósł 6 808 911,45 zł. Kwota dofinansowania stanowi 85 procent i wynosi 5 737 599,83zł. To oznacza, że miasto dołożyło do przebudowy i rozbudowy „plastyka” 1 071 311,62 zł. 

W otwarciu placówki uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych z marszałek Sejmu RP, Ewą Kopacz na czele, władz wojewódzkich i samorzadowych.

We wszystkich szkołach radomskich rozpoczyna dziś rok szkolny ponad 33 tysiące uczniów. Dla prawie 3 tysięcy z nich to pierwsze zetknięcie ze szkolnym obowiązkiem: w klasach pierwszych rozpoczyna naukę 2900 uczniów, w tym 935 sześciolatków i 1965 siedmiolatków.

W szkołach podstawowych uczyć się będzie łącznie 13796 uczniów, w gimnazjach – 4619. W salach licealnych zasiądzie 4831 uczniów, a w szkołach zawodowych – 8509. Szkoły artystyczne skupiają 932 uczniów, zaś szkoły specjalne – 611.

1 września to także nowy rok przedszkolny. W radomskich placówkach rozpoczyna go 3785 przedszkolaków.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy?  POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych