Piątek 26 kwietnia
Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
RADOM aktualna pogoda

Rozwój osobisty przez wolontariat! Rusza nabór uczestników projektu

mkj 2014-09-01 00:15:00

Rusza właśnie nabór do projektu "Razem w trosce o DDA", dzięki któremu można zyskać fachowe wsparcie osobiste oraz zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Inicjatywa skierowana jest do młodych osób z województwa mazowieckiego (ze szczególnym uwzględnieniem terenów wiejskich).

Kto może przyłączyć się do projektu?

Inicjatywa skierowana jest do osób wywodzących się z rodzin dysfunkcyjnych (alkoholizm rodziców, przemoc domowa). Dorosłe dzieci alkoholików (DDA) przejawiają zespół cech, który wynika z trudnego dzieciństwa oraz konieczności szybkiego przejścia z fazy dorastania w rolę dorosłego i odpowiedzialnego człowieka. W efekcie takie osoby mają duży problem w odnalezieniu się w życiu społecznym i zawodowym, bo ich dominującą aktywnością jest chęć spełniania oczekiwań innych, żeby zasłużyć na ich akceptację. Cechuje je m.in. zaniżona samoocena, lęk przed krytyką i odrzuceniem, nieadekwatne poczucie winy, brak pewności siebie, zwątpienie we własne zdolności i talenty, silny samokrytycyzm co utrudnia budowanie własnej ścieżki zawodowej (bo chęci, sposobności i talenty są).

Wymienione wyżej aspekty składają się na tzw. syndrom DDA. Udział w projekcie "Razem w trosce o DDA" pomaga poradzić sobie z następstwami tego syndromu, co ma znaczący wpływ na poprawę relacji w sferze osobistej i umożliwia lepszy start zawodowy. Projekt zakłada szereg profesjonalnych treningów psychologicznych, warsztatów, indywidualnych spotkań i konsultacji pod okiem wykwalifikowanej kadry.

Idea rozwoju przez wolontariat


Idea własnego rozwoju poprzez wolontariat stosowana jest od lat. W przypadku osób z syndromem MDDA (Młodych Dzieci Alkoholików) metoda ta znajduje szczególne plusy. Osobiste doświadczenia, a w szczególności, świadomość ich znaczenia w roli  (potencjalnych psychologów, terapeutów,  trenerów, pedagogów) wpływa na lepsze porozumienie, większą interakcję uczestników i pozwala szybciej przełamywać barierę relacji: nauczyciel - uczeń. Dzięki temu w grupie wytwarza się bezpieczna atmosfera, poczucie swoistego komfortu psychicznego, który sprzyja swobodnej komunikacji i rzetelnej analizie problemów.

Niezwykle istotnym i interesującym aspektem projektu jest, zaczerpnięta od irlandzkiego partnera - THE HANLY CENTRE, praca w formie "family units". - Metodę tę podpatrzyliśmy u zaprzyjaźnionej organizacji, która z powodzeniem uskutecznia taką formę pracy od wielu lat. "Family units" polega na pracy w małych grupach, przypominających rodziny. Ułatwia to budowanie bezpośredniej relacji z drugim człowiekiem, którego dotykają te same problemy. Poczucie bezpieczeństwa jest tu kluczowe, bo tylko dzięki niemu jesteśmy w stanie naprawdę się otworzyć i rozpocząć pracę nad sobą. Będąc też wsparciem dla drugiego człowieka przyjmujemy rolę, z perspektywy której możemy spojrzeć na problemy innych, a także własne. To niezwykle cenne i budujące doświadczenie - dodaje Anna Seweryńska. Ciekawym rozwiązaniem jest także wdrożenie modelu "facilitators" polegającym na uczeniu się roli wolontariusza poprzez jej doświadczanie.

Udział w projekcie daje niezwykłą szansę, by pomagając innym - pomóc sobie. Nie zwlekaj i zgłoś się! Wymagania, jakie należy spełnić, by przyłączyć się do projektu znajdują się tutaj. Realizatorzy projektu zapraszają szczególnie mężczyzn oraz osoby z terenów wiejskich.

Więcej informacji:
tel. 22 632-09-09 ( 9.00 – 17.00)
e-mail: od-do@od-do.org
biuro projektu / siedziba Stowarzyszenia OD-DO:
Warszawa, ul. Siedmiogrodzka 5 kl. II (domofon nr 9)

Aktualnie dobiega końca I edycja projektu, trwająca od stycznia do września 2014 roku. Nabór do II edycji (październik 2014 – kwiecień 2015) trwa!

Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie OD-DO oraz irlandzką organizację THE HANLY CENTRE.

*Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego: Człowiek - najlepsza inwestycja.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy?  POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych