Piątek 19 kwietnia
Adolfa, Tymona, Pafnucego
RADOM aktualna pogoda

Co decyduje o tym, że nastolatki sięgają po alkohol?

Pielęgniarka Anna Buczyńska 2014-08-21 11:04:00

Jak się okazuje, największy wpływ na to, czy i kiedy nastolatek sięgnie po alkohol maj jego… rodzice. Nie byłoby może w tym nic odkrywczego, gdyby nie fakt, że rodzice często sprawiają wrażenie, jak gdyby nie uświadamiali sobie swojej roli i zagrożenia lub świadomie rezygnowali z możliwości wpłynięcia na dziecko.

Chcąc uchronić młodego człowieka przed popadnięciem w nałóg należy przede wszystkim rozmawiać z nim i uświadamiać niebezpieczeństwa, jakie łączą się z piciem alkoholu, zwłaszcza przez osoby nieletnie. Dzieci muszą znać stanowisko rodziców, by móc je respektować.

Niestety, jak wynika z doświadczenia pedagogów i terapeutów, rodzice często bagatelizują początki sięgania po alkohol przez swoje pociechy. Zwykle o wiele bardziej obawiają się tego, że dziecko będzie miało kontakt z narkotykami. Są one bowiem postrzegane jako coś wyjątkowo groźnego, natomiast alkohol , może z racji powszechnej dostępności i funkcjonowania w przestrzeni publicznej od setek lat, wydaje się już nie stwarzać aż takiego zagrożenia.

- W świadomości dorosłych funkcjonuje też bardzo niebezpieczny mit, że młody człowiek potrzebuje bardzo niewiele alkoholu, by poczuć się pijany. Natomiast badania pokazują, że organizm młodego człowieka w okresie adolescencji, w kontakcie z alkoholem działa zupełnie inaczej i jest bardziej odporny na działanie alkoholu niż organizm dorosłego. Czyli jeżeli nastolatek jest pijany, to znaczy,  że wypił dużo alkoholu, a nie, jak zwykle twierdzi, że zaszkodziło mu jedno piwo – mówi Kazimierz Kałużny, terapeuta uzależnień.

Jak należy się przygotować do rozmów z dzieckiem o alkoholu?

Podstawą jest silna i pozytywna relacja pomiędzy rodzicami a dzieckiem. Powinna ona opiera się na otwartej, dwukierunkowej komunikacji.  Bardzo ważne jest by rodzic  nie tylko mówił, ale przede wszystkim słuchał swojego dziecka i poznawał jego zdanie na różne tematy. Taka relacja i szczera komunikacja z pewnością ułatwią podjęcie trudniejszych tematów, m.in. tych dotyczących alkoholu.

Ważne jest, by pierwsza rozmowa na temat dotyczący używek i alkoholu nie odbyła się dopiero po tym, jak zaistniał jakiś problem.

Rodzice powinni wykorzystywać do rozmowy zwykłe codzienne sytuacje, np. jazdę samochodem, czy sytuacje przedstawiane w telewizji, by najmłodszych lat uświadamiać dziecku, że konsekwencje picia alkoholu mogą być bardzo przykre.

Należy uświadamiać dziecku, że odmowa spożycia alkoholu nie powinna łączyć się z poczuciem winy czy wstydu. Dziecko, które ma w domu odpowiednie wzorce i właściwą, wysoką samoocenę, a także świadomość skutków picia, będzie rozsądnie wybierać, co jest dla niego dobre, a co złe.

Jako rodzice powinniśmy wyznaczyć zasady i dopilnować, aby dzieci zrozumiały, jakie poniosą konsekwencje, jeśli wypiją alkohol. Należy pokazać dzieciom, że te reguły i konsekwencje obowiązują dla ich dobra, a stosowanie się do nich da im dalsze przywileje, ponieważ jako rodzice będziemy wiedzieć, że możemy swoim dzieciom ufać.
Jeśli jednak zdarzy się sytuacja, że nastolatek pierwszy raz upije się, rodzic powinien zareagować zdecydowanie i wyznaczyć konsekwencje. Młody człowiek nie może odczuć, że rodzic taką sytuację bagatelizuje. Taka postawa bowiem może zostać odebrana jako przyzwolenie na kolejne ‘’wybryki’’.

Fundacja na Rzecz Promowania Zdrowia, Sportu i Talentów Salus Et Facultas w ramach: Przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym proponuje edukację publiczną z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom w formie serii artykułów publikowanych na stronie Radom24.pl.
Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miasta Radomia.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych