Sobota 20 kwietnia
Agnieszki, Czesława, Amalii
RADOM aktualna pogoda

O krok od tragedii. Topiło się dwóch nastolatków

Tomasz Żerański, Andrzej Stolarek KWP, mawi 2014-07-28 10:24:00

Wakacje na półmetku. Większość wolnego czasu wypoczywające osoby spędzają nad wodą. Niestety nie udało się uniknąć groźnych sytuacji w czasie minionego weekendu.

W niedzielne popołudnie na terenie żwirowni w Świesielicach (gm. Ciepielów), gdzie w wyrobisku zebrała się woda, grupa młodych mężczyzn urządziła spotkanie towarzyskie. Jak wynika z ustaleń, mężczyźni spożywali alkohol, a później wchodzili do wody. W pewnym momencie 15- i 19-latek zaczęli się topić. Na pomoc ruszyli im inni mężczyźni, którzy przebywali na brzegu. Udało się im ich wyciągnąć na brzeg. Policjanci, którzy zostali wezwani na miejsce udzieli im pomocy przedmedycznej. Obaj w ciężkim stanie zostali przewiezieni na oddział intensywnej opieki medycznej lipskiego szpitala.

Także w niedzielę z Narwi wyłowiono ciało 22-latka, którego poszukiwano od piątku. 22-latek przebywał nad rzeką w miejscowości Szarłat (gm. Goworowo). Z ustaleń poczynionych przez policjantów wynika, że mężczyzna będąc na środku rzeki zaczął się topić i po chwili zniknął pod taflą wody. O zdarzeniu powiadomiono policję i straż pożarną, które prowadziły  akcję poszukiwawczą na rzece i nabrzeżach Narwi przy użyciu specjalistycznego sprzętu i łodzi pływających. Niestety w niedzielę  ciało mężczyzny zostało odnalezione w Narwi w powiecie wyszkowskim.

Od początku tego roku na Mazowszu utopiło się 45 osób, wśród ofiar większość stanowią mężczyźni. Najbardziej niebezpiecznymi miejscami są rzeki, stawy, wyrobiska i żwirownie. Wojewoda zwrócił się do samorządów o zapewnienie bezpieczeństwa na obszarach wodnych. Pogoda sprawia, że szukających orzeźwienia ciągnie do przyjemnej, chłodnej wody, która w czasie upału przynosi ukojenie. Wypoczynek bardzo szybko może się jednak zakończyć tragedią. Apelujemy o ostrożność i przypominamy kilka zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że właśnie nad wodą wypoczywamy najchętniej. Jednak jezioro czy morze to nie tylko relaks i odpoczynek, ale także mnóstwo zagrożeń. To przede wszystkim tutaj liczy się pilna uwaga i przezorność urlopowiczów. Przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach.  Przy okazji letnich wycieczek i aktywnego wypoczynku - o tragedię nietrudno.

Przypominamy o podstawowych zasadach, które obowiązują podczas pobytu nad wodą:

1. Powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych.

2. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych.

3. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki.

4. Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.

5. Nie skaczmy "na główkę". Dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni. Gdy jednak w czasie kąpieli dojdzie już do urazu kręgosłupa, najważniejsze jest, aby ostrożnie przetransportować poszkodowanego na brzeg i koniecznie sprawdzić drożność dróg oddechowych. Natychmiast wezwijmy także pogotowie ratunkowe. Od naszej reakcji może zależeć czyjeś życie.

6. Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.

7. Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.

Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy. Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu - złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę.

Aby zapobiegać rosnącej liczbie wypadków nad wodą, wojewoda mazowiecki powołał w 2011 roku zespół ds. utonięć koordynujący działania służb*.Efektem prac zespołu jest m.in. „Raport w sprawie bezpieczeństwa osób przebywających na obszarach wodnych województwa mazowieckiego”. Wynika z niego, że w 2013 roku na Mazowszu najczęściej dochodziło do utonięć w rzekach (37 razy), jeziorach (31) i stawach (11). W miejscach gdzie służbę pełnili ratownicy WOPR nie było utonięć w godzinach otwarcia kąpielisk. Również miejsca patrolowane przez policję wodną czy straż miejską były pod tym względem bezpieczne. Wypadki śmiertelne odnotowano głównie na obszarach niestrzeżonych. Najczęstszymi przyczynami utonięć są: wchodzenie do wody pod wypływem alkoholu, przecenianie swoich możliwości, nieznajomość akwenu, łamanie zakazu kąpieli oraz nieumiejętne uprawianie sportów wodnych.

W związku z sezonem wakacyjnym wojewoda zwrócił się do samorządów o zapewnienie bezpieczeństwa na obszarach wodnych. Zgodnie z prawem, organem zarządzającym ogólnodostępnym obszarem wodnym jest wójt (za wyjątkiem parków narodowych, krajobrazowych oraz terenów rekreacyjno-sportowych).

Zapewnienie bezpieczeństwa należy do zadań gminy, która może ten obowiązek realizować poprzez m.in.: oznakowanie miejsc niebezpiecznych, nadzór nad obszarami wykorzystywanymi do kąpieli czy też akcje edukacyjne. W województwie mazowieckim powstała sieć „czarnych punktów wodnych” oznakowanych specjalnymi tablicami, gdzie, jak wynika ze statystyk, nie dochodzi do utonięć. Ważnym elementem poprawy bezpieczeństwa nad wodą jest analiza zagrożeń wykonana przez samorządy przy współpracy z policją i WOPR.

W tegorocznym sezonie letnim na terenie województwa mazowieckiego samorządy wyznaczyły 29 miejsc przeznaczonych do kąpieli i 5 kąpielisk (status kąpieliska oznacza, że zgodnie z wymogami unijnymi miejsce ma lepszą bazę sanitarną, ratownicy więcej sprzętu – m.in. motorówkę). Wskazane akweny są badane przez sanepid, który stworzył specjalny serwis kąpieliskowy(www.sk.gis.gov.pl), zawierający informacje m.in. o jakości wody i infrastrukturze na terenie wypoczynku.

Kąpiel dozwolona jest na wszystkich pięciu kąpieliskach w województwie mazowieckim. Można korzystać z plaż w: Kącku k. Otwocka (Staw Kąck), Żyrardowie (Zalew Żyrardowski), Kozienicach (Jezioro Kozienickie), Nieporęcie (Dzika Plaża na Zalewie Zegrzyńskim) oraz Płocku (Zalew Sobótka). Przeprowadzono również kontrolę we wszystkich 29 miejscach wyznaczonych do kąpieli na Mazowszu. W dwóch z nich nie można wchodzić do wody (rzeka Zagożdżonka w Pionkach oraz Narew w Nowym Dworze Mazowieckim, przy targowisku miejskim). Więcej informacji można także znaleźć na stronie internetowej www.wsse.waw.pl w zakładce „Kąpieliska 2014”.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych