Czwartek 28 marca
Anieli, Renaty, Kastora
RADOM aktualna pogoda

Mniej na "schetynówki"?

mas 2011-08-11 15:30:00

W 2008 roku wszedł w życie Narodowy Program Budowy Dróg Lokalnych 2008 - 2011. W ramach tego programu państwo przekazuje pieniądze na remonty dróg powiatowych oraz gminnych, zwanych schetynówkami. Do 2011 roku dofinansowanie pokrywało maksymalnie 50% kosztów związanych z przebudową drogi z jednego projektu. Od przyszłego roku może ruszyć kontynuacja „schetynówek”, jednak prawdopodobnie państwo będzie pokrywać tylko 30% kosztów.

Powiat radomski korzysta z tej pomocy co rok od 2009 roku, kiedy to złożono dwa wnioski w tej sprawie. Dotyczyły one dwóch dróg: Trablice – Sołtyków (współfinansowana przez gminę Kowala) oraz Milejowice – Cerekiew – Radom (współfinansowana przez gminę Zakrzew). W 2010 roku ponownie zostały złożone dwa wnioski o dofinansowanie, jednak powiat otrzymał pieniądze tylko na jeden projekt, tj. Pionki – Podgóra (współfinansowany przez gminę Gózd). W tym roku w ramach programu kolejne dwie drogi zostały wyremontowane: Brzóza – Radom (współfinansowana przez gminę Jastrzębia) oraz Słupica – Gózd.

Przez okres 2009 – 2011 powiat radomski otrzymał około 6,5 mln zł dofinansowania, a całkowity koszt remontu dróg wyniósł niecałe 14 mln zł. Na pytanie, czy powiat wciąż będzie korzystał z dofinansowania, jeśli pokrycie kosztów przez państwo spadnie z 50% do 30%, Joanna Kaczmarska, kierownik zespołu ds. utrzymania dróg i mostów Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych w Radomiu, odpowiada: - Jeśli jest możliwość otrzymania pieniędzy, zawsze będziemy się ubiegać o dofinansowanie, nawet jeśli spadnie ono do 30%.

W samym Radomiu dzięki Narodowemu Programowi Budowy Dróg Lokalnych zostały odnowione takie ulice jak: Chrobrego, Główna oraz Wapienna. - Zostały również złożone wnioski w związku  z ulicami Ofiar Firleja oraz Szydłowiecką, ale nadal czekamy na rozstrzygnięcie – mówi Katarzyna Piechota-Kaim, rzecznik prezydenta miasta. Radom otrzymał w sumie 4,5 mln. Czy Radom  nadal będzie korzystał z Narodowego Programu Budowy Dróg Lokalnych od 2012 roku? - Do tej pory państwo finansowało budowy dróg do 50% kosztów, czyli mogło równie dobrze sfinansować 10 czy 20%. W momencie, gdy wysokość dopłacanych pieniędzy spadnie do 30% kosztów, warto jest takie pieniądze uzyskać – tłumaczy Katarzyna Piechota-Kaim.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych