Piątek 26 kwietnia
Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
RADOM aktualna pogoda

Parlament Młodzieży w ofensywie. Budżet obywatelski według uczniów

M. Głogowska 2013-08-02 08:00:00

Parlament Młodzieży Miasta Radomia od samego początku wprowadzania Budżetu Obywatelskiego w naszym mieście był zaangażowany w konsultacje z urzędnikami i pisanie wniosków. Teraz jego przedstawiciele zachęcają radomian do aktywności i głosowania na projekty, które najlepiej odpowiadają na potrzeby mieszkańców.

Mobilny punkt do głosowania ustawiony przed Urzędem Miejskim podczas niedzielnego Koncertu na Deptaku

Analiza potrzeb, zbieranie pomysłów

Wszystkie projekty proponowane przez Parlament Młodzieży Miasta Radomia powstały w ramach warsztatów pisania wniosków w Publicznym Gimnazjum Nr 8, Zespole Szkół Samochodowych, V Liceum Ogólnokształcącym, X Liceum Ogólnokształcącym, VI Liceum Ogólnokształcącym oraz na sesji otwartej w Urzędzie Miasta. Spotkania były możliwe dzięki opiece trenerskiej Fundacji Civis Polonus oraz wsparciu programu Masz głos masz wybór.

- Warsztaty polegały na tym, że moderatorzy słuchali, co młodzież ma do powiedzenia i naprowadzali na potrzeby zadając odpowiednie pytania. Natępnie razem pisaliśmy wnioski - mówi Mateusz Wojcieszak, Marszałek Parlamentu Młodzieży Miasta Radomia.

Uczniowie radomskich szkół napisali łącznie 21 wniosków, z których aż 17 pozytywnie przeszło przez proces weryfikacji w urzędzie miasta.

- Parlament Młodzieży Miasta Radomia był również zaangażowany w pracę Zespołu Opiniującego wnioski, dzięki czemu młodzież na bieżąco mogła otrzymywać informacje o tym na jakim etapie znajduje się proces rozpatrywania ich pomysłów. Część wniosków została odrzucona nie ze względu na to, że były słabe merytorycznie, ale po prostu powtarzały się z innymi, dlatego były łączone - tłumaczy Mateusz Wojcieszak.

Wnioski przygotowane przez młodzież dotyczą zarówno sfer szkolnych, jak i ogólnomiejskich, a najważniejsze z nich zostały opisane w specjalnie przygotowanej broszurce, którą można obejrzeć tutaj.

Najważniejsze inicjatywy według Parlamentu Młodzieży Miasta Radomia


- Wszystkie wnoszone przez nas projekty charakteryzują się obywatelskością - powstały z poczucia jakiejś potrzeby lub braku czegoś. Według mnie są trzy wnioski, które najbardziej się wyróżniają. Pierwszym z nich jest budowa dwóch stacji wypożyczalni rowerów przy dworcu PKP i na Placu Jagiellońskim, która  mogła by stać się zaczątkiem takiego systemu jaki jest w Poznaniu czy w Warszwie - dodaje marszałek Parlamentu Młodzieży Miasta Radomia.

Drugim, wartym uwagi projektem jest według Mateusza Wojcieszaka, Szlak Pamięci Kultury Żydowskiej. Projekt zakłada budowę szlaku pamięci złożonego z 5 tablic upamiętniających ważne miejsca dla tej społeczności (np. Dworzec PKP, wejście do getta, ochronka żydowska). Prócz materialnego szlaku projekt zakłada stworzenie wirtualnego przewodnika po tych miejscach w formie bloga stworzonego przez radomskich uczniów.

Trzeci z proponowanych przez Wojcieszaka projektów dotyczy dofinansowania warsztatów literackich prowadzonych przez znanego polonistę i poetę - Adriana Szarego: - Zależy nam na zaktywizowaniu młodych twórców literackich i danie im szansy na wydanie autorskich tomików i antologii zbiorczych - podkreśla Mateusz Wojcieszak.

Dotychczasowa działalność grupy jest ograniczona przez małe zasoby finansowe. Projekt ten zakłada dofinansowanie wydania 4 autorskich tomików, jednej antologii, dwóch wieczorków literackich oraz wyjazdu plenerowego dla najaktywniejszych uczestników.

Jak głosować

Głosowanie na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego polega na ocenie inwestycji w skali od 0 do 5 na specjalnie do tego przygotowanej karcie wyborczej. Głosujący może ocenić wszystkie projekty, kilka z nich lub jeden. Karty są do odebrania w punktach do głosowania. Prawo do oddania swojego głosu ma każdy pełnoletni mieszkaniec Radomia oraz za zgodą opiekuna, także osoby między 16 a 18 rokiem życia.

Stałe punkty do głosowania znajdują się m.in. w  Centrum Organizacji Pozarządowych ul. Struga 1, Biurze  Rady Miejskiej ul. Moniuszki 9 i  Biurze Obsługi Mieszkańca UM ul. Kilińskiego 30. Urny dostępne w godzinach pracy od 8.00 do 15.00. Głosowanie trwa do końca sierpnia.

Więcej informacji na temat Budżetu Obywatelskiego, zasad głosowania i projektów znaleźć można na stronie Urzędu Miasta.

Parlament Młodzieży Miasta Radomia (PMMR) założony został w 1994 r. dzięki samodzielnej inicjatywie młodzieży podczas spotkania przedstawicieli szkół średnich Radomia. Organizacja zrzesza reprezentantów wszystkich radomskich szkół ponadgimnazjalnych oraz gimnazjów.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych