Radom-24.pl :: Portal Radomia i regionu

Sejm wprowadzi zakaz handlu w niedziele? Co na to radomscy radni

Radom on-line / 2013-05-29 13:30:00

Wraca w sejmie pomysł wprowadzenia w całym kraju zakazu handlu w niedzielę. Przepytaliśmy przedstawicieli poszczególnych partii w mieście, co o tym sądzą. Czy taka decyzja będzie dla pracowników szansą na odpoczynek i normalne życie rodzinne czy może raczej wpłynie na zwiększenie bezrobocia i pogorszenie sytuacji polskich rodzin?

 

Adam Włodarczyk (SLD):

- Myślę, że jest to kwestia pogodzenia interesów tych, którzy robią zakupy w niedzielę i pracowników sklepów. Ja na ogół nie robię zakupów w tym dniu. Fachowcy ostrzegają przed wzrostem bezrobocia jako naturalną konsekwencją takiej decyzji. Myślę, że do tej decyzji trzeba podchodzić bardzo rozsądnie, analizując wszystkie za i przeciw - powiedział Adam Włodarczyk (SLD). Według niego powinniśmy zacząć sprawdzać to, stosując zakaz handlu tylko do niektórych pracujących w niedzielę i zobaczyć jaki bedzie to miało wpływ na zwiekszenie bezrobocia. - W takich miastach jak Radom, przy tak dużym bezrobociu, utrata każdego miejsca pracy z całą pewnością odbije się negatywnie w świadomości społecznej. Nie jestem entuzjastą, ale też nie mam nic przeciwko temu, żeby w niedzielę ludzie mogli odpoczywać - dodał radny.

Dariusz Wójcik (PIS):

Według Dariusza Wójcika (PIS) wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę, to dobry pomysł. - W wielu krajach to funkcjonuje, chociażby w Niemczech i tam nie ma z tym problemu, każdy się przyzwyczaił. Nie wiem jaki wpływ na zwiększenie bezrobocia będzie miał zakaz handlu w niedzielę, ale uważam, że ci którzy straszą zwiększonym bezrobociem trochę przesadzają. Niedziela jest dniem odpoczynku i każdy powinien być z rodziną, o ile oczywiście jest to możliwe - powiedział przewodniczący Rady Miejskiej.

Waldemar Kordziński (PO):

Z kolei Waldemar Kordziński (PO) spotkał się z opiniami pracowników, którym odpowiada praca w niedzielę, bo dzięki niej mogą odebrac sobie dzień wolnny w środku tygodnia. - Wydaje mi się, że w pewnym zakresie jednak będzie to miało wpływ na wzrost bezrobocia, ponieważ zmniejszenie ilości dni handlowych wymusi na sklepach wielkopowierzchniowych ograniczenie liczby personelu. Podejrzewam, że może nie być to w olbrzymim zakresie, jednak z pewnością odbije się to na wzroście bezrobocia - uważa radny.

Włodzimierz Bojarski (PSL):

Radny Włodzimierz Bojarski (PSL) w przeszłości był zwolennikiem wprowadzenia takiego zakazu. Jednak teraz, zdaje sobie sprawę, że taka decyzja, w skali kraju spowoduje likwidację tysięcy miejsc pracy.  - Nie jestem w stanie zająć jednoznacznego stanowiska, nie chciałbym bowiem uszczęśliwić nikogo na siłę. Wiem, że taki zakaz działałby w dwie strony. Cóż kogo obchodziłaby niedziela dla rodziny, jeśli nie miałby za co tej rodzinie kupić jedzenia - skwitował radny.

Damian Maciąg (Kocham Radom):

Damian Maciąg (Kocham Radom) jest przeciwny odgórnemu zakazowi handlu w niedzielę. Uważa, że robienie zakupów i praca w niedzielę powinny być indywidualną decyzją każdego konsumenta i pracodawcy. - Rozumiem, że w te kilka dni, kiedy wypadają najważniejsze święta, sklepy powinny być zamknięte. Jednak zakaz handlu w tym dniu z pewnością spowoduje znaczący wzost bezrobocia. Mieliśmy już tego przykład w przeszłości, kiedy radni radomscy wprowadzili taki zakaz. W pierwszej kolejności odezwały się wtedy związki zawodowe i pracownicy, którym redukowano godziny i etaty - podsumował radny.

Sonda Radom24.pl:

Z naszej sondy przeprowadzonej w październiku 2012r., po tym jak radomscy samorządowcy dyskutowali nad tym tematem, wynikało, że większość – 53% naszych czytelników uważało, że handel w mieście powinien być prowadzony bez ograniczeń, a tylko 29% było za jego całkowitym zakazem. 17% z kolei uważało, że dobrym rozwiązaniem byłoby ograniczenie handlu tylko do określonych godzin.

autor: kb

Wasze komentarze (14)

ala
2013-06-02 19:55:00

Jestem ZA wprowadzeniem zakazu handlu w niedziele. NIEDZIELA JEST DLA RODZINY. To bzdury, ze zwiększy się bezrobocie. Pracownicy nie beda musieli odbierać dni wolnych w tygodniu i bilans się zgodzi, a na tym zyskaja rodziny i DZIECI, które wreszcie bedą mieć rodziców razem przy sobie.

Dominik Nowak (PJN Radom)
2013-05-31 12:29:00

PJN jest jedyną partią ogólnopolską, która opowiedziała się przeciwko zakazowi handlu w niedzielę. Na temat odbędzie się konferencja prasowa Młodzieży PJN w najbliższą niedzielę o godzinie 11.

Nowaczek
2013-05-30 10:47:00

Co za durne pomysły. Przecież jak zamkną markety w niedziele to wzrośnie bezrobocie w Radomiu. Ludzie OBUDŹCIE się wreszcie w Radomiu, nie widzie co tu się wyprawia za PiS w ostatnich 7 latach. Ludzie chcą pracy i godnie żyć, nie zabierajcie im tego w imię jakiś ideologii w stylu zamykania sklepów w niedziele. Jesteśmy społeczeństwem na dorobku musimy pracować a nie odpoczywać w niedziele.

kowal
2013-05-30 08:27:00

Jeżeli zapytasz pracownicę marketu czy chce być niedziele z rodziną 99 na 100 odpowie że tak, ale jezeli zapytasz czy woli pracować w mrakecie w niedzielę niz być zwolniona z powodu zakazu handlu 100 procent na 100 odpoiwe ci że nie, Wiec ci wszyscy co mówią o niedzielnych więziach rodzinnych to hipokryci. Market to czesto jedyna praca w tym mieście. Sam znam matkę samotnie wychowującą dziecko i on mówi aby sie politycy odp. od wprowadzania zakazu. Ponadto dlaczego panstwo ma decydowac kiedy robić zakupy? a co z radomianami pracującymi do soboty w stolicy?

Łukasz.86
2013-05-29 23:41:00

"Gladiator 2013-05-29 19:39:00 A kogo obchodzi zdanie polityków. Proszę, idźcie do marketów i zapytacie ludzi, czy chcą pracować w niedzielę, zamiast być z rodziną, czyli z dziećmi zaś jego rodzicami są matka i ojciec. " kolega najpierw idź popracować w markecie i wypowiesz się dopiero. każdy pracownik ma mieć jeden weekend wolny(sobota i niedziela) pracujemy po osiem godzin wg norm i to ze w ciągu miesiaca pracownik jest w jedna sobotę i jedna niedziele w pracy nikomu nie przeszkadza a grafiku jak się układa to każdy zgłasza jaki dzień chciał by mieć wolny. A w tym RADOMIU jak zamkną sklepy w niedziele to bezrobocie będzie już dużo wyższe, niech najpierw pomyślą jak zlikwidować umowy zlecenie o dzieło itp, żeby każdy chciał zatrudnić człowieka na umowę o pracę a nie na jakiś śmiesznych umowach nic nie dających praw pracowniczych, zero urlopów, zwolnień itd. mi nie przeszkadza praca w niedziele w markecie bo i tak mam zawsze 2 dni wolne w tygodniu ( jakiś dzień na tygodniu)w którym mogę spokojnie pozałatwiać swoje sprawy w urzędach bądź innych instytucjach. ZLIKWIDOWAĆ UMOWY ZLECENIA, DZIEŁO ITP, NIECH POMYŚLĄ JAK SKŁONIĆ PRACODAWCÓW DO ZATRUDNIENIA NA UMOWĘ O PRACE, I NIECH NIKT SIĘ NIE ZASŁANIA KRYZYSEM W TYM KRAJU BO TO NAJLEPIEJ ZGONIĆ TO ZAGADNIENIE.

do o
2013-05-29 21:46:00

Kolego w Radomiu jest 24 % bezrobocia i znaleźć w mieście prace to jakiś cud. Tak więc nie pisz, że bezrobocie nie jest problemem w Radomiu to problem nr 1 . Nie wszyscy są działaczami partyjnymi w Radomiu i mają dobra prace i wysokie zarobki małym nakładem sił i małym wysiłkiem intelektualnym. Brak handlu w niedziele zwiększy bezrobocie w Radomiu o TYSIĄCE osób.

0
2013-05-29 20:49:00

Ci którzy chcą aby sklepy były otwarte w niedziele pewnie w nich nie pracują...Krew mnie zalewa kiedy widzę jak ludzie całymi rodzinami przychodzą sobie na "spacery" do galerii czy innych sklepów a sprzedawcy mogą tylko o tym pomarzyć... Bez przesady z tym bezrobociem, to tylko jeden dzień w tygodniu a nie 5! Za niedziele też muszą mieć odbiór więc poprostu tego nie będzie

Prawda
2013-05-29 19:46:00

Ludzie chcą w Polsce godnie żyć i zarabiać kasę i praca w niedziele im to umożliwia tak więc niech PIS nie mąci ludziom w głowie i da im nadal możliwość pracy i robienia zakupów w niedziele, większość ludzi chce handlu w niedziele. Na szczęście społeczeństwo mocno się zmienia na plus w większości spraw społecznych i obyczajowych.

Gladiator
2013-05-29 19:39:00

A kogo obchodzi zdanie polityków. Proszę, idźcie do marketów i zapytacie ludzi, czy chcą pracować w niedzielę, zamiast być z rodziną, czyli z dziećmi zaś jego rodzicami są matka i ojciec.

Prawda
2013-05-29 19:13:00

Tu nie chodzi o dobro obywateli a o kasę Polaków. Wielu bardzo boli w naszym kraju, że w niedzielę są wielkie tłumy w marketach ( także w Radomiu ) a nie ma wielkich tłumów już w Kościołach bo co raz mniej ludzi także w Radomiu chodzi co niedziele do Kościoła. A mniej ludzi w kościele to mniejsze dochody dla tej instytucji. Ludzie powinni mieć prawo wyboru czy chcą być w niedziele w domu czy w kościele czy w markecie a może we wszystkich 3 miejscach w niedziele. Dajcie ludziom trochę wolności w tym kraju, wielkie TAK dla handlu w niedziele.

k
2013-05-29 15:59:00

w Kanadzie wszystko jest otwarte caly tydzien tylko ze pani na kasie ma 200$ na lape i robi wszystkow zwolnionym tepie

Bob
2013-05-29 15:33:00

a może po prostu zapytać ludzi, którzy pracują w weekend, a mają dzień wolny w tygodniu? Może im coś takiego odpowiada? Kiedyś tak było: niedziele wolne, a w sobotę tylko do 13-14. Robiło się zakupy w sobotę, a niedzielę odpoczywało. Tylko czy taki model dzisiaj jest odpowiedni? Czasy się nieco zmieniły...

Gladiator
2013-05-29 14:39:00

A dzisiaj 77 procent nie chce w niedziele pracować i robić zakupów w niedzielę. Ludzie, dawajcie aktualne sondaże i miarodajne.

WR
2013-05-29 14:34:00

Może zamiast zakazów niech ruszą głową i zmienią prawo pracy. Dlaczego to politycy mają za nas decydować, kiedy mamy pracować a kiedy nie.

Dodaj komentarz:

3 + 3 * 3 =

Ostatnie artykuły:

copyright © 2011 www.radom24.pl

obsługa techniczna: www.zaginionestudio.pl

Linki sponsorowane

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej