Czwartek 28 marca
Anieli, Renaty, Kastora
RADOM aktualna pogoda

Nie psuj sobie wakacji - sprawdź ważność paszportu

ts, Ivetta Biały 2011-06-27 14:47:00

"Nie wiedziałam, że tak małemu dziecku potrzebny jest paszport" - "Nie sprawdziłem terminu ważności" - "Na lotnisku okazało się, że przy wjeździe do Egiptu muszę mieć paszport ważny przez pół roku". W ubiegłym roku, z
powodu nieważności lub braku paszportu, ponad 100 osób zostało cofniętych z przejścia granicznego Warszawa - Okęcie.

Aby uniknąć przykrych niespodzianek, sprawdźmy ważność naszego paszportu i złóżmy wniosek odpowiednio wcześniej - apeluje Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. W 2010 r. straż graniczna na przejściu granicznym Warszawa - Okęcie (Lotnisko Chopina) z powodu nieważności lub braku paszportu musiała odmówić wyjazdu 133 podróżnym, a w 2009 r. - 142. W rzeczywistości, liczba osób, które wykupiły wycieczki, a nie skorzystały z nich, jest większa. Po odkryciu, że paszport jest nieważny, nawet nie wybierają się one na wyjazd. Planując podróż, sprawdźmy nie tylko, kiedy upływa termin ważności naszego paszportu. Sprawdźmy również, jakie w kraju, do którego się wybieramy, są wymogi odnośnie okresu ważności paszportu  - przypomina Katarzyna Prus - Stachyra, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Informacje o wymogach poszczególnych państw znajdziemy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod linkiem: http://poradnik.poland.gov.pl/ (zakładka "Opisy krajów").

Jeśli przedstawimy paszport nieważny lub nawet zniszczony w sposób uniemożliwiający odczytanie i zweryfikowanie danych, musimy pozostać w Polsce do czasu wydania nowego. W przypadku dziecka - rodzice muszą złożyć wniosek wspólnie. W sytuacji, gdy jedno z rodziców jest już za granicą, jedynym sposobem na uzyskanie dokumentu jest potwierdzenie zgody rodzica przed konsulem RP w danym państwie, bądź przed notariuszem. Dodatkowo, pamiętać warto, że członkostwo w Unii Europejskiej nie zawsze gwarantuje możliwość wjazdu bez paszportu do każdego kraju Wspólnoty. Kontrola graniczna może zostać czasowo przywrócona z powodu ważnych wydarzeń społecznych (jak w Portugalii w 2004 r. podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej, czy wiosną 2009 r. w Niemczech - w związku ze szczytem NATO).

W Mazowieckiem do 40 osób dziennie wnioskuje o przyspieszenie decyzji paszportowej - 97 proc. z powodu wykupionej wycieczki. Tymczasem ustawa o dokumencie paszportowym nie przewiduje możliwości wydania paszportu biometrycznego w trybie pilnym. Możliwe jest jedyne wydanie paszportu tymczasowego w przypadku: choroby lub śmierci za granicą najbliższego członka rodziny, lub konieczności nagłego leczenia. Wojewoda ma 30 dni na wydanie dokumentu. Paszporty drukowane są w Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA.

W ostatnich latach zwiększyliśmy dostępność punktów paszportowych w województwie, rozładowaliśmy w ten sposób słynne kolejki - dodaje Katarzyna Prus - Stachyra. Obecnie na Mazowszu funkcjonuje 19 punktów - 5 w
delegaturach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego (Ciechanów, Ostrołęka, Płock, Radom i Siedlce), 14 w Warszawie i okolicznych powiatach. W wybranych punktach umożliwiono uiszczanie opłat w kasach na miejscu, zwiększono także liczbę stanowisk obsługujących klientów oraz wprowadzono elektroniczny system numerkowy. Pod koniec 2009 r. urząd wojewódzki uruchomił automatyczną infolinię paszportową (22) 695 73 88.

Wszelkie informacje dotyczące paszportów dostępne są na  www.mazowieckie.pl (baner Paszporty).

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych